Reklamı Kapat

Okullarda başörtüsü yasağı kaldırılmalı

Okullarda başörtüsü yasağı kaldırılmalı

Ankara Bürosu

Milli Eğitim alanındaki sorunları çözülemediğini bildiren Şuurlu Öğretmenler Derneği (ÖĞ-DER) Genel Başkanı Hamdi Sürücü, “Eğitim öğretim yılının çözüm bekleyen ve çözülememiş birçok sorunlarla sona erdiğini ve yaz tatilinin çözüm üretme konusunda bir fırsat olarak değerlendirileceğine dair umudumuz belirmişti. Görünen o ki umutlarımız suya düştü” dedi.

“Emek ve eğitim sömürüsünden vazgeçilmelidir”

TEOG sınav puanıyla ortaöğretime öğrenci yerleştirme çalışmaları fiyasko ile neticelenmiş, binlerce öğrenci istemediği veya evine uzak okullara yerleştirildiğini, okul değiştirmelerde ilan edildiği gibi yapılamadığını, bu uygulamalar öğrenci ve velileri tedirgin edildiğini, okul idarecileri ile velileri karşı karşıya getirdiğini hatırlatan Sürücü, “Tüm okulların Anadolu yapılması ve sınav puanıyla öğrenci yerleştirilmesi karmaşaya neden olmuştur. Eskiden Anadolu liselerinin eğitimin kalitesi açısından bir değeri var iken yeni sistemde Anadolu olmanın hiçbir önemi kalmamış, adı Anadolu yapısı daha önceki düz okullar haline gelmiştir. Bu ise eğitimde kalitenin düşmesi demektir. Öğretmen eksikliğinin giderilmesi için çalışma ve atama yapılmamıştır. Bu demektir ki dersler yine ücretli öğretmenlerle doldurulacaktır. Eğitimci açığının yetişmiş eğitimcilerle kapatılması yerine, yeterli formasyon almamış sözleşmeli ve ek ders karşılığı dışarıdan temin edilen elemanlarla karşılanması yoluna gidilecektir. Yeterli sayıda öğretmen ataması yapılmalı, ek ders karşılığı öğretmen çalıştırma emek ve eğitim sömürüsünden vazgeçilmelidir” diye konuştu.

“Anadolu lisesi kalitesi ortadan kaldırıldı”

Zorunlu eğitim dayatmasıyla Meslek Lisesi ve imam hatip liseleri ikili öğretime geçip günde 16 saat/ders yapmak mecburiyetinde bırakıldığını ifade eden Hamdi Sürücü, bunun; eğitim öğretim açısından kabul edilebilir bir uygulama olmadığını söyleyerek, “Tüm orta öğretim kurumlarının anadolu statüsüne getirilmesi, eğitimin kalitesi açısından faydalı olabilir mi diye düşünürken, zorunlu öğretimin gereği kimse dışarıda kalmamalı, TEOG sınavına giren her öğrenciye bir okul bulunmalı anlayışı ile başa dönülmüş, zorunlu kalabalık sınıflar, ikili öğretimle anadolu lisesi kalitesini ortadan kaldırmıştır” diye kaydetti.

Okul İdarecisi Sorunları Çözüm Bekliyor

Okulların idarecilerinin atamaları sorununun neredeyse hiçbir dokunulmadan çözümsüzlüğün sürdüğünü belirten Sürücü, “Neredeyse bir yıldır çözüm bekleyen ve çözülemeyen okulların idareci atamaları ile ilgili mesele bir an önce adil bir çözüme kavuşturulmalıdır. Norm kadro yönetmeliği ile okullardaki idareci sayılarında azaltmaya gidilmiş, idarecilerin iş yükleri arttırılmıştır. Okullarda yeterli büro memuru olmadığı için idareciler memurların yapması gereken işleri yapmaktadırlar. Okullara yeterli sayıda memur ataması yapılmalı idareciler okul ve öğrenci yönetimiyle uğraşmalıdır” dedi.

Kılık-Kıyafet Tam Anlamıyla Çözülmedi

Kılık-kıyafet sorununun tam anlamıyla çözülemediğini ve aspirin kabilinde çözümlerle ortada hâlâ durduğunu belirten Genel Başkan Sürücü, “Her fırsatta hatırlattığımız ve çözüm üretilene kadar da hatırlatmaya devam edeceğimiz kılık kıyafet meselesi halen çözüm bekleyen bir mesele olarak ortada durmaktadır. Kılık kıyafet konusunda yetersiz, ayrımcı ve yasak getiren, kamu görevlilerinin bir kısmına serbestlik tanırken bir kısmını özel kıyafet bahanesi ile dışarıda bırakan ayrımcılığı kesinleştirici düzenleme acilen düzeltilmelidir. 7 Eylül 2013 günü yayınlanan Milli Eğitim Bakanlığı Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliği’nin 4. Maddesinin e bendindeki ifadeyle İmam Hatiplerin dışındaki eğitim kurumlarında başın açık olması, yönetmelikle sabitlenmişti. Bu yanlışlığın ve ayrımcılığın düzeltilmesi tüm okullarda başörtüsünün serbest olması gerekir. Karma eğitimin olumsuz etkileri ileri dünya diye adlandırılan ülkelerde dahi tartışılırken bizde vazgeçilmez kabul edilmesi anlaşılır değildir. Hiçbir bilimsel ve ilmi değeri olmayan bu ideolojik dayatmadan vazgeçilmelidir” diye konuştu.

İçki ve uyuşturucu ilkokula kadar indi

İçki ve uyuşturucu kullanım yaşlarının ilkokul öğrencilerin kadar düştüğünü ve hiçbir önlem alınmadığını kaydeden Sürücü, “Sigara, içki, uyuşturucu ve madde kullanım yaşının giderek küçüldüğü günümüzde, bunları özendiren TV program ve dizileri ve okulların yakınlarında bulunan içkili uygunsuz eğlence merkezlerine mutlaka çözüm bulunmalıdır. Son yıllarda artan boşanmalar ile parçalanan aileler ve kalitesiz TV dizileri, eğitimin ve gençlerin sorunlarının, içki, sigara ve madde kullanımın artmasına neden olmaktadır. Bu konularda tedbirler geciktirilmeden alınmalıdır. Ahlâk ve maneviyat önemsenmeden bu meselelerin çözüme kavuşturulamayacağı unutulmamalıdır” şeklinde konuştu.

Eğitimimiz sisteminin yeniden düzenlenmesi zorunludur

Milli Eğitim Bakanları tarafından kamuoyuna açıklanarak bazı bölgelerde hayata konan Fatih Projesi’nin bir fiyasko olarak durduğunu söyleyen Sürücü, “Fatih Projesi ve akıllı tahta ile ilgili altyapı tamamlanıp bu yatırımı kullanılabilir hale getirmek gerekmektedir. Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı okullardaki temizlik işlerinin tam ve düzenli olması için yeterli yardımcı eleman çalıştırılabilecek şekilde okullara ödenek ayrılmalıdır. Sayın Başbakan yeni Türkiye’den bahsetmektedirler. Yenilenmek iyi olmakla beraber daha iyisi; köklerinin bin yıllık görkemli tarihten güç aldığı geleceğe güvenle ve adaletle bakan Yeniden Büyük Türkiye’dir. Bunu gerçekleştirmek için, yaşadığı çağın imkânlarını ve teknolojisini iyi kullanan imanlı ve ahlaklı gençlerin yetişmesi gerekir. Mevcut eğitim sistemi ile bu gençleri yetiştirebilmek mümkün olmadığı için, eğitim sistemimizin yeniden düzenlenmesi ise zorunluluktur” diye kaydetti.

06 Eylül 2014 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Şehir Markaları

Siz de şehir markaları arasındaki yerinizi mutlaka alın...

+90 (212) 697 10 00
Reklam bilgi


Anket EYT konusunda ne düşünüyorsunuz?