Reklamı Kapat

Asansörler kırmızıAlarm veriyor

Asansörler kırmızıAlarm veriyor

Kontrolleri A tipi muayene kuruluşlarının gerçekleştirdiğini belirten Duransoy, yapılan denetim ve kontrollerin ardından hazırlanan rapor doğrultusunda asansörlere kırmızı, sarı ve yeşil etiketlerin yapıştırıldığını, bunun amacının vatandaşları bilinçlendirmek olduğunu ifade etti. Yeşil etiket yapıştırılan asansörün güvenli bir şekilde kullanılabileceğini gösterdiğini dile getiren Duransoy, şöyle konuştu:

?Yeşil etiket vurulmuş bir asansör teknik olarak uygunsuzluğu olmayan bir asansördür. Tamamen uygun ve rahatlıkla kullanılabilir bir asansör. Sarı etiket vurulmuş asansör, raporunda kullanılmasına mani olmayan bir kısım eksiklerin olduğunu gösterir. Kırmızı etiketli asansörlerin en kısa zamanda bina yöneticileri tarafından tadilattan geçirilmesi ve bu sırada da kesinlikle kullanılmaması gerekir. Eğer, bina yöneticiniz buna uymuyorsa vatandaş olarak kendiniz uyarın. Yine devam ediyorsa belediyeye ya da Bilim Sanayi Teknoloji İl Müdürlüklerine şikayetlerinizi iletin.?

Asansörlerin Yüzde 72?si Kırmızı Etiketli

Asansör denetimlerinin pek parlak bir durum arz etmediğini vurgulayan Duransoy, ?2013 verilerine göre Türkiye?de kontrol edilen asansörlerin yüzde 72?si kırmızı etiketli. Yani, kullanılmaması gereken asansörler. Ama bilinçsizlik ve eğitimsizlik nedeniyle halen kullanılıyor. Bunların mutlaka belediyeler tarafından mühürlenmesi gerekiyor. Vatandaşlar da bu konuda çok bilinçli olmadığı için bu kırmızı etiketli asansörlere maalesef biniyorlar ve kullanıyorlar. Bunlar tamamen can ve mal güvenliğine zarar verici tehlikeli asansörler? diye konuştu.

Asansörde Etiket Yoksa?

Vatandaşların, kullandıkları asansörlerde yeşil, sarı veya kırmızı etiket olup olmadığını kontrol etmeleri gerektiğini vurgulayan Duransoy, ?Eğer asansörde hiç etiket yoksa, A tipi muayene kuruluşu size hiç gelmemiş demektir. Belediyeye veya Bilim Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlüğüne müracaat edip asansörünüzün kontrol edilmesini istediğinizi bir dilekçe ile beyan edebilirsiniz? diye konuştu.

09 Eylül 2014 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Şehir Markaları

Siz de şehir markaları arasındaki yerinizi mutlaka alın...

+90 (212) 697 10 00
Reklam bilgi


Anket EYT konusunda ne düşünüyorsunuz?