Reklamı Kapat

Hes kurutmaya devam ediyor

Hes ?kurutmaya? devam ediyor

Hasan Hüseyin Çece / İstanbul

Giresun ve Gümüşhane il sınırları içerisinde bulunan Gelevera ve Kavraz derelerine HES?ler kuruldu. HES?lerin yaklaşık 2 yıl önce faaliyete geçmesine rağmen bölgede yaz aylarında kullanılan yayla evlerine elektrik verilmedi. Elektrik hatlarını evlerin üzerinden geçiren özel şirket, halkı karanlığa mahkum etti. Bu da yetmezmiş gibi, bölgede sular kurudu.

Yapımı tartışmalara neden olan HES (Hidro Elektrik Santrali)  projeleri doğaya zarar verirken insana da fayda vermedi.

Giresun ve Gümüşhane sınırları içerisine bulunan Gökçebel barajı ve Kavraz deresi üzerine kurulan Kavraz barajı çevrenin doğal güzelliklerini yok etti. Gelevera ve  Kavraz derelerine yapılan göllemede binlerce çam ağacı yok edildi. 130 haneden oluşan Gelevera Sapmaz köyü sular altında kaldı.

?Onlar gitti biz yine buradayız?

Etrafı HES ile çevrili olan, bölge halkının hayvan otlatmak ve tatil yeri olarak kullandığı Yaşmaklı Ağaçbaşı, Sakar, Bey Yurdu, Divan Alanı gibi yaylalara elektrik verilmemesi ise halkı isyan ettirdi. Konuyla ilgili gazetemize konuşan Aşağıboynuyoğun köyü muhtarı Abdurrahman Harıltı: ? Bize elektrik vermek için bizden tapu istiyorlar, Trabzon da Gümüşhane?de hatta kendi yakın çevremizde ki yaylalarda tapu olmamasına rağmen elektrik var. Biz yaklaşık 30 yıl köylerde tapusuz olarak elektrik kullandık, bizim yaşadığımız yere bizden sonra gelenler bize tapu soruyor, onlar gelmeden önce de biz buradaydık onlar gitti biz yine buradayız? dedi. Harıtlı, yaklaşık bin haneden oluşan bölgeye elektrik verilmemesinin şaşkınlık yarattığını ifade etti.

Sular Kurudu

Yüksek yerlerde kurulu olan yaylalarda önemli bir sıkıntı olan susuzluk,  Hes projeleri ile daha da arttı. Yer altında geçen Tünel ve çok sayıda kullanılan dinamit mevcut olan su kaynaklarının da bir kısmının yer altınına kaydırdı. Yerleşim yerlerinden aşağıda olan su kaynakları ise elektriğin olmaması nedeni ile kullanılamıyor. Halk orman içlerinde yer alan su kaynaklarından su taşıyarak yaşamaya çalışıyor.

Evlerde Tüp Kullanılıyor

Elektriği üretildiği yerde elektriksiz olan bölge halkı işlerini beden gücü ile yapıyor. Leğende çamaşır yıkayan halk hava kararınca tüplerden ışık sağlıyor. Mali durumu iyi olan ailelerin jeneratör kullandığı yaylalarda camii ye verilen elektriğin kesilmesi sonucu güneş enerjisi kullanılıyor.

Güneşin batışı ile kadın ve çocuklar yatmaya hazırlanırken erkekler ise jeneratör olan kahvelerde toplanıyor. Bölge halkını çalıştırıp bölgenin kaynaklarını kullanarak gelir elde eden özel şirket bölge halkını elektrik den mahrum etmeye devam ediyor.

09 Eylül 2014 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Şehir Markaları

Siz de şehir markaları arasındaki yerinizi mutlaka alın...

+90 (212) 697 10 00
Reklam bilgi


Anket EYT konusunda ne düşünüyorsunuz?