Reklamı Kapat

Lise mezunu olmayana yeşil pasaport yok

Lise mezunu olmayana yeşil pasaport yok

Eski milletvekilleri ve bakanlar, 1., 2., 3. derecede çalışan ve emekli olan devlet memurlarına, il ve ilçe belediye başkanlarına verilen hususi damgalı (yeşil) pasaport için artık lise veya dengi okul mezunu şartı aranacak. TBMM Emniyet Genel Müdürlüğü Pasaport ve Güvenli Belge Daire Başkanlığı, Pasaport Kanunu?nun Uygulanmasına Dair Yönetmeliğin Resmi Gazete?de yayımlanarak yürürlüğe girdiğini bildirdi. Hususi pasaport alacaklarda en az lise veya dengi okul mezunu olma şartı arandığına dikkat çekilen açıklamada, ?Bu nedenle çalışanlar için kullanılan hususi damgalı pasaport talep formunda yeniden düzenleme yapılarak tüm kurumlara gönderilmiştir? denildi.

Yeşil Pasaportu Kimler Alabiliyor

Emniyet Genel Müdürlüğü Pasaport ve Güvenli Belge Daire Başkanlığı, yeşil pasaportu alabilecek kişileri şöyle sıraladı: ?TBMM eski üyeleri ve eski bakanlar. Kadro derecesi 1., 2. ve 3. derece olarak çalışan ve bu derecelerde çalışmakta iken emekli olan veya devlet memurları. 1. 2. ve 3. derece kadro karşılığı çalışan ve bu derecelerde sözleşmeli olarak çalışmakta iken emekli olan devlet memurları. Kadro karşılığı olmaksızın çalışıp emekli kesenekleri 1. 2. ve 3. derece üzerinden kesilerek T.C. Emekli Sandığı?na yatırılan çalışanlar ile bu durumda çalışırken emekli olan sözleşmeli devlet memurları. Görevleri süresince büyükşehir, il, ilçe ve 1. kademe belde belediye başkanları, 5774 Sayılı Başarılı Sporculara Aylık Bağlanması ile Devlet Sporcusu Unvanı Verilmesi Hakkında Kanunu?nun 8. maddesinde ?Devlet Sporcusu? ünvanı verilen sporculara. Özelleştirme kapsam ve programına alınan veya özelleştirilen T.C. Ziraat Bankası, Halk Bankası ve Emlak Bankası çalışanlarından; özelleştirilmeden önce hususi pasaport alma hakkını elde etmiş bulunanlara. Kuruluş sermaye payının en az yüzde 51?i devlete ait kamu kuruluşu olmak, sosyal güvenlik yönünden T.C. Emekli Sandığına bağlı olmak, kamu görevlisi olmak, 4603 Sayılı İş Kanununa tabi olmak. En az lise veya dengi okul mezunu olmak.?

10 Eylül 2014 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Şehir Markaları

Siz de şehir markaları arasındaki yerinizi mutlaka alın...

+90 (212) 697 10 00
Reklam bilgi


Anket EYT konusunda ne düşünüyorsunuz?