Reklamı Kapat

Havuz suyundaki gizli tehlike

Havuz suyundaki gizli tehlike

KBB Uzmanı Feyha Kahya Aydoğan, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, havuz nedeniyle beklenmedik sorunlar yaşanmaması için önerilerde bulundu.

"Yüzücü kulağı" adı da verilen hastalığın dış kulak kanalının bir enfeksiyonu olduğunu söyleyen Dr. Aydoğan, “Belirtileri genellikle yüzmeden sonraki birkaç gün içinde ortaya çıkıyor. Bu hastalık tüm yaş gruplarında görülmesine rağmen, çocuklarda daha yaygın ve çok acı verici olabiliyor. Hatta ağrı, bazen günlük aktiviteleri yaptırmayacak kadar kişiyi etkileyebiliyor. İleri aşamada olduğunda ise çene eklemine, boğaza vuran ağrılara sebep oluyor ve hasta ağzını açmakta bile zorlanıyor. Bu belirtilere kişide yüksek ateş de eklenebiliyor" dedi.

Dr. Aydoğan, enfeksiyonun belirtilerini şu şekilde sıraladı: "Kulak kaşıntısı, kulak akıntısı, kulak ağrısı, işitme azlığı, uğultu, çınlama, kulakta dolgunluk ve tıkanıklık hissi, kulak kepçesinde kızarıklık."

ENFEKSİYONDAN KORUNMAK İÇİN ÖNERİLER

Yapısı itibariyle kapalı bir kanal halinde olan kulağın içerisine su girdiğinde uzun süre dışarı çıkamadığını belirten Dr. Aydoğan, "Bu nedenle de bakteri ve mantar gibi mikroorganizmalar hızla çoğalabiliyor. Havuzlarda ve diğer su eğlence parklarında bulunan mikroplar bu hastalığın en yaygın nedenleri arasında yer alıyor.

Özellikle bakımı ve temizliği iyi olmayan yüzme havuzları deniz suyuna göre çok daha fazla enfeksiyon oluşturuyor. Özellikle klor, kulak cildindeki koruyucu tabakada bulunan ve ‘keratin’ denen maddenin parçalanmasını hızlandırıyor. Tüm bu faktörlerin bir araya gelmesi ve bir de kulağımızı dışarıdan herhangi bir yabancı cisimle kurcalamamız enfeksiyonun oluşmasına son ve en önemli katkıyı sağlıyor" diye konuştu.

DIŞ KULAK İLTİHABINDAN KORUNMANIN YOLLARI

KBB Uzmanı Feyha Kahya Aydoğan, dış kulak iltihabından korunmak için şu önerilerde bulundu:

- Duştan veya yüzdükten sonra kulağınızda kalan suyu başınızı sağa ve sola sallayarak tamamen çıkarmaya çalışın. Çocuğunuzun da bunu yapmasını sağlayın.

- Kulak kanalının giriş kısmını pamuklu çubukla aşırıya kaçmadan nazikçe temizleyin.

- Çocuğunuzun orta kulak problemi varsa dış kulak yolu için özel olarak tasarlanmış kulak tıkaçları kullanın.

- Girilmesi sakıncalı görülen sahillerde ve temizliğinin yeterli olmadığını düşündüğünüz havuzlarda yüzmeyin.

- Kulağı saç kurutma makinesinin ılık fonksiyonu ile dikkatlice kurutabilirsiniz.

- Duştan veya yüzdükten sonra kulağınıza koruyucu amaçlı düşük yoğunluklu alkol (yüzde 25), mineral yağı damlatabilirsiniz."

TEDAVİDE EN YAYGIN ARAÇ KULAK DAMLALARI

Dış kulak yolu iltihabı olduğunu düşünenlerin öncelikle bir KBB hekimine başvurması gerektiğini söyleyen Dr. Aydoğan, "Hekiminiz ayrıntılı muayenenizden sonra gerek gördüğü takdirde kulak yolunuzu aspire edip pansuman yapabilir" dedi.

Tedavi sürecinde ise genellikle kulak damlaları kullanıldığını anlatan Dr. Aydoğan, şunları kaydetti: "Hasta, kulak damlası kullanırken enfekte olmayan kulağının üzerine yatmalı ve tercihen başka birisi hasta olan kulağa doktorun belirlemiş olduğu miktarı damlatmalıdır. Ardından 2-3 dakika beklenerek enfekte olmuş kulak aşağıya bakacak şekilde çevriliyor. Kulak yoluna damlatılan damlanın dışarı akması bekleniyor ve pamuklu bir bez ile kulak kepçesi ve kulak yolu girişi temizleniyor."

İHA

11 Eylül 2014 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Şehir Markaları

Siz de şehir markaları arasındaki yerinizi mutlaka alın...

+90 (212) 697 10 00
Reklam bilgi


Anket EYT konusunda ne düşünüyorsunuz?