Reklamı Kapat

0 2 Yaş dönemi zihinsel gelişimi

0?2 Yaş dönemi zihinsel gelişimi

Anneler çocuğun normal gelişim sürecinden daha fazla beklenti içine girebiliyorlar. Bu mümkün değil. Fakat çocuğun gelişimi yaşı ile orantılı şekilde devam etmiyorsa bu da sorundur.

Anneler bebeğin gelişimini izlemelidirler:

1?4 aylar:

Bebek ihtiyaçlarını refleksleri ile ifade eder.

Çevresindeki gelişimleri yavaş yavaş algılamaya başlar.

Anneyle iletişim gelişmiştir.

4?8 aylar:

Neden sonuç ilişkisini ayırt etmeye başlar. Mesela beşiğin üzerindeki oyuncağa dokunduğunda hareket ettiğini fark eder ve aynı hareketleri tekrar dener.

12?18 aylar:

Yeni keşifler yapmaya başlar. Oyuncaklarını yere atar ve izler, objeleri dokunur, inceler ve çevre ile iletişim kurmaya başlar. Büyüklerin hareketlerini taklit eder, basit oyunlar kurar ve oyunları tekrar etmeye çalışır.

18?24 aylar:

Olaylara kendince çözümler getirir. Yüksekte duran oyuncağı alabilmek için sehpaya çıkar ve ulaşmaya çalışır. Zihinsel semboller kullanır. Oyunların değişik yönlerini görür, aile fertlerini taklit eder.

0?2 yaş bebeğin gelişim araçlarından biri de oyunlardır. Bu dönem oyuncak alternatifleri çocuğun zekâsını birçok yönden geliştirebilir.

0?2 Yaş Dil Gelişimi

İlk bir ayda bebek iletişimi ağlayarak kurar. Bu dönem refleksler güçlüdür, bebek anne ile gizil bir dil oluşturur.

Üçüncü ayda bebek bazı harfleri çıkarmaya başlar. Anne onun dilini anlayan tek kişidir.

Dördüncü ayda, ünlü ve ünsüz seslerin sayısında artış görülür.

On sekiz yirmi dört aylar arasında basit yönergeleri yerine getirir. Nesneleri isimlendirir. Sözcük dağarcığını gelişmiştir.

2 yaş döneminde çocuk 70 ve ya daha fazla sözcüğü kullanabilir. Basit cümleler kurar.

Bu konuda annenin desteği önemlidir. Çocukla konuşmalı ve ona açıklamalar yapmalıdır.

Hz.Peygamber eğitimin yolunu açmıştır

1- Hz. Peygamber çocuklara karşı son derece hoş görülüydü. Onlarla konuşur, şakalaşır oyunlarına iştirak ederdi.

2- Hz. Peygamber eğitimin yolunu açmış ve anne-babayı çocukların gelişimlerine uygun tarzda bilgilendirmiştir. Efendimiz, Enes ve arkadaşını çağırarak kendisine bakarak namaz kılmalarını sağlamıştır.

3- Hz. Peygamber çocuklarınız 7 yaşına geldiğinde namaza alıştırın buyurmuş ve namaz bilincinin erken yaşlarda verilmesi gerektiğine dikkat çekmiştir.

4- Rivayetlere göre Hz. Peygamber bir çocuğa eve girdiğinde ev halkına selam vermesini tavsiye etmiş ve bu selamla hem kendisinin hem de ailesinin hayır bulacağını ifade etmiştir.

5- İbn Mace?nin aktarımına göre Resulûllah, içlerinde çocukların da bulunduğu bir toplulukla bir vadiden veya bir yokuştan geçerken, bu hangi vadi ya da bu hangi yokuş gibi sorularla soru cevap şeklinde grup ve çevre eğitimine örneklik oluşturmuştur.

7- Resulûllahın çocuk eğitiminde tedricilik (azar azar yavaş yavaş) ve sabır faktörüne özen gösterdiğini söyleyebiliriz. Çünkü tedricilik insan fıtratına en uygun eğitim metodudur.

Kur?an-ı Kerim 23 senede tamamlanmıştır. Namaz örneği bunun en iyi uygulamasıdır.

14 Eylül 2014 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Şehir Markaları

Siz de şehir markaları arasındaki yerinizi mutlaka alın...

+90 (212) 697 10 00
Reklam bilgi


Anket EYT konusunda ne düşünüyorsunuz?