Reklamı Kapat

Bakan Bozdağ Kürtçe okula son noktayı koydu!

Bakan Bozdağ Kürtçe okula son noktayı koydu!

Bozdağ son noktayı koydu: Açabilirler!

Bekir Bozdağ, mühürlenen Kürtçe okullarla ilgili resmi bir başvuru yapılmadığını belirtti ve son sözünü söyledi.

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, “Okul açmanın şartları var, izin vermeme diye bir şey yok. ‘Ben kendi kafama göre okul açıyorum derseniz’ olmaz. Müracaat eden olursa, yasal prosedür işler” dedi

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, dün sabah özel uçakla Diyarbakır’a gitti. Bozdağ programına Diyarbakır Valiliği’ne ziyaret ederek başladı. Vali Vekili Mehmet Demir’den kentle ilgili bilgiler alan Bozdağ, ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı. Bakan, Diyarbakır, Cizre ve Yüksekova’da mühürlenen Kürtçe okullarla ilgili sorularla ilgili şunları söyledi:

‘Algı operasyonu yapılıyor’

“Özel öğretim kurumlarında Kürtçe eğitim yapılmasına imkan veren düzenlemeyi son demokratikleşme paketinde yasalaştırdık. Bu Türkiye için tarihi bir adımdır. Özel öğretim kurumlarında Kürtçe eğitimin yolunu açan adım oldu. Bu Türkiye’de ilk kez uygulanıyor. Yasalara uygun olma kaydıyla bunların yapılması doğrudur. Ortada bir yasa varsa herkes buna uyacak. Bazı çevreler yasalara aykırı, yasaların arzu ettiği şartları yerine getirmeyen adımlar atıp, daha sonra bunu ’Bizim attığımız adımlara izin vermiyorlar’ gibi halk arasında farklı bir algı operasyonu da yapıyorlar.”

‘Hiçbir başvuru yapılmamış’

“Yetkililerden konu hakkında bilgi aldım. Esasında burada okula izin verememe diye bir şey yok. Konuya ilgi gösteren herkesten bu konudaki müracaatın yasanın uygun gördüğü şartları taşıyıp taşımadığı hususunda bir değerlendirme yapmalarının uygun olduğunu düşünüyorum. Şu anda bir başvuru yok. Okul açma ile ilgili hiç bir başvuru yapılmamış. Okul açmanın şartları var. Burada okul açmak isteyen bu yasal duruma uyacak. ’Ben kendi kafama göre okul açıyorum, öğrenci alıyorum’ derseniz orası hukuk devleti olmaz. Hukuk devletiysek o zaman hukukun kurallarına uymamız lazım.”

11’inci madde ne diyor?

5’inci Demokrasi Paketi olarak bilinen ve Ocak ayında çıkarılan Temel Hak ve Hürriyetlerin Geliştirilmesi ile ilgili kanunun 11’inci maddesinde, farklı dil ve lehçelerle ilgili şu ifadeler kaydedilmişti: “Özel Öğretim Kurumları Kanunu hükümlerine tabi olmak üzere, Türk vatandaşlarının günlük yaşamlarında geleneksel olarak kullandıkları farklı dil ve lehçelerle eğitim ve öğretim yapmak amacıyla, özel okul açılabilir. Bu kurumlarda eğitimi ve öğretimi yapılacak dil ve lehçeler Bakanlar Kurulu kararıyla tespit edilir. Bu kurumların açılmasına ve denetimine ilişkin esas ve usuller, Millî Eğitim Bakanlığınca çıkarılacak yönetmelikle düzenlenir.”

17 Eylül 2014 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Şehir Markaları

Siz de şehir markaları arasındaki yerinizi mutlaka alın...

+90 (212) 697 10 00
Reklam bilgi


Anket EYT konusunda ne düşünüyorsunuz?