Reklamı Kapat

Kim o budistler!

Kim o budistler!

Budist Myanmar hükümetinin desteğiyle 2011 yılından itibaren şiddetini artırarak Arakanlı Müslümanlara kan kusturan Budist çeteler, tüm dünyanın gözü önünde Müslümanları her türlü zillete mahkum ederken, korkunç bir gerçek ortaya çıktı. Myanmar’ın başkenti Rangoon’da 14 Eylül 2014 günü  yayınlanan R. Republica  gazetesinde yer alan bir haber adeta insanın kanını donduruyor. Haberde Myanmar’ın Endonezya Büyükelçisi Ito Sumardi ülkesinin Türkiye ve Güney Kore’den  silah alımı yaptıklarını açıklıyor. 2013 yılı Budistlerin Arakan’da toplu katliam yaptığı yıl olarak biliniyor.

Gökçen GÖKSAL / ÖZEL HABER

Budistlere Uygulanan Silah Ambargosu Delindi

AB uzunca bir süreden beri Myanmar yönetimine askeri ambargo uyguluyor. AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Catherine Ashton, düzenlediği basın toplantısında, bu durumu, “Bugün Myanmar’la ilişkilerimizde ekonomik ve siyasi yaptırımları sonlandırarak uzun bir faslı kapattık. Geriye sadece silah ambargosu kaldı” sözleriyle deklare etmişti. Öte yandan, Budist yönetim ambargoyu delmek için farklı yollar deniyor. AB’nin silah ambargosu uyguladığı Budist yönetime  Türkiye ve Güney Kore’nin silah satışı büyük resme bakınca daha iyi anlaşılıyor.

Endonezya’dan Alımlar Devam Ediyor

Hükümetin Endonezya ile silah alımı konusunda anlaşmaya vardığı ancak silahların 2016 yılında teslim edileceği kaydediliyor. 2016 yılında olmasının sebebi ise Türkiye ve Güney Kore’den alınan silahların varlığı. Ito, şimdilik Endonezya’dan kurşun geçirmez yelek, kask, göz yaşartıcı gaz, kalkan alacaklarını söylüyor.

Cevap Bekleyen Sorular

Türkiye’de hangi kurum ve kuruluşların Myanmar yönetimine silah satışı yaptığı sorusu cevabını arıyor. Kim ya da kimler bu satışa aracı oldu?

Budistler Müslümanları doğrarken bu silahların kimlere karşı kullanılacağını hesaba katmadan, para hırsı ile Müslüman kardeşinin, ırz ve namusuna tasallut eden Budistlere, yapılan silah satışına niçin göz yumuldu?

Haberde adı geçen Pındad Ltd.Co. şirketinin Türkiye ile bağlantısı ne?

Müslümanları katleden Myanmar Devleti’ne 2013 yılında Endonezya firması Lucas PINDAD Aerospace Ltd.Co şirketi aracılığı ile silah satılmış mıdır?

Satılmışsa tutarı ne kadardır? Türkiye’de milyonlar Arakanlı kardeşleri için sokaklara çıkarken, miting ve gösterilerle zulmü telin ederken, bütün bu ağıtlara kulak tıkayarak Budistlere silah satan, o ‘Budistler’ kim…

Müslüman Ülkelerin Aymazlığı

Müslüman halklar Arakanlı kardeşleri için kâh dua edip kâh ekonomik yardımda bulunup, dertlerine derman olmaya çalışırken, Müslüman ülkelerin  yöneticileri, ne yazık ki katillere açıkça lojistik destek sağlıyor. Halklar ve yönetimler arasıdaki bu uçurum en çok İsrail ile devam eden ilişkilerde göze çarpıyor. Filistin’de yıllardır katliam yapan İsrail ile ticari ve ekonomik ilişkilerini sürdüren Müslüman ülkelerin bu ikircikli  tutumu, direnen Müslüman halkların kolunu kanadını kırıyor. Türkiye ve Endonezya’dan Myanmar’a silah satışı bu vahametin en iyi örneği.

Müslümanların Gönderdiği Yardımlar Budistlere Dağıtılmıştı

Myanmar’da yaşayan Arakanlı Müslümanlara Budist katillerin yaptığı zulüm ayyuka çıkarken, tüm dünyadaki Müslümanların Arakanlılara gönderdiği yardımların Budistlere gittiği ortaya çıkmıştı. Türk Kızılay’ı Genel Başkanı Ahmet Lütfi Akar döneminde toplanan yardımların Kızılhaç ve Myanmar hükümetine teslim edildiğini açıklamıştı. Akar, Myanmar hükümet otoritesini ve oradaki Kızılhaç’ın partnerliğini kabul etmek zorunda olduklarının altını çizmişti. Müslümanların Arakan için gönderdiği zekatlar ve diğer yardımlar aynı zamanda Budistlere de dağıtılacağı alenen belirtilmişti.

Budist Mynamar hükümetinin desteğiyle 2011 yılından itibaren şiddetini artırarak Arakanlı Müslümanlara kan kusturan Budist çeteler, tüm dünyanın gözü önünde Müslümanları her türlü zillete mahkum ederken, korkunç bir gerçek ortaya çıktı. Myanmar’ın başkenti Rangoon’da 14 Eylül 2014 günü  yayınlanan R. Republica  gazetesinde yer alan bilgiler adeta insanın kanını donduruyor. Haberde Myanmar’ın Endonezya Büyükelçisi  Ito Sumardi ülkesinin 2013 yılında Türkiye ve Güney Kore’den  silah alımı yaptıklarını açıklıyor. 2013 yılı Budistlerin Arakan’da toplu katliam yaptığı yıl olarak biliniyor.

Myanmar’ın başkenti Rangoon’da 14 Eylül 2014 günü  yayınlanan R.Republica  gazetesi’nde yer alan bilgiler adeta insanın kanını donduruyor. ”İsyancılara karşı güvelik ekipmanları tahsisi ” adlı haberde Myanmar’ın Endonezya Büyükelçisi  Ito Sumardi ülkesinin 2013 yılında Türkiye ve Güney Kore’den  silah alımı yaptıklarını açıklıyor. 2013 yılı Budistlerin Arakan’da toplu katliam yaptığı yıl olarak biliniyor. Haberde Hükümetin sürekli silah alımı içinde olduğu dikkat çekiyor. Hükümetin Endonezya ile silah alımı konusunda anlaşmaya vardığı ancak silahların 2016 yılında teslim edileceği kaydediliyor. 2016 yılında olmasının sebebi ise 2013 yılında Türkiye ve Güney Kore’den alınan silahların varlığı. Ito şimdilik Endonezya’dan kurşun geçirmez yelek, kask, göz yaşartıcı gaz, kalkan alacaklarını söylüyor.

PINDAD ltd.co. Firması kiminle bağlantılı?

Müslümanları katleden Budist Myanmar devletine 2013 yılında PINDAD Ltd.Co. şirketi aracılığı ile silah satışı yapıldığı ifade ediliyor. 2016 yılında da söz konusu PINDAD Ltd.Co. şirketi aracılığı ile silah siparişi alım anlaşmaları imzaladığı ifade ediliyor. Myanmara’a silah satışı yapan Türkiye’nin bu şirketleri ne tür bir bağlantısı olduğu bilinmiyor.

Müslüman Ülkelerin Aymazlığı

Müslüman halklar Arakanlı kardeşleri için kah dua edip kah ekonomik yardımda bulunup, dertlerine derman olmaya çalışırken, Müslüman ülkelerin  yöneticileri, katillere açıkça lojistik destek sağlıyor. Halklar ve yönetimler arsıdaki bu uçurum en çok İsrail ile devam eden ilişkilerde göze çarpıyor. Filistin’de yıllardır katliam yapan İsrail ile ticari ve ekonomik ilişkilerini sürdüren Müslüman ülkelerin bu ikircikli  tutumu, direnen Müslüman halkların kolunu kanadını kırıyor.

AB ‘nin Yapmadığını Türkiye Mi Yapt?

AB uzunca bir süreden beri Myanmar yönetimine askeri ambargo uyguluyor. AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Catherine Ashton, düzenlediği bir basın toplantısında, bu durumu “Bugün Myanmar’la ilişkilerimizde ekonomik ve siyasi yaptırımları sonlandırarak uzun bir faslı kapattık. Geriye sadece silah ambargosu kaldı.” sözleriyle deklare etmişti. O zaman şu sura önem kazanıyor. AB’nin silah ambargosu uyguladığı Budist yönetime silahları Türkiye ‘mi sattı?

Müslümanların Gönderdiği Yardımlar Budistlere Dağıtılmıştı

Myanmar’da yaşayan Arakanlı Müslümanlara Budist katillerin yaptığı zulüm ayyuka çıkarken, tüm dünyadaki Müslümanların Arakanlılara gönderdiği yardımların Budistlere gittiği ortaya çıkmıştı. Türk Kızılay’ı Genel Başkanı Ahmet Lütfi Akar gelen yardımların Kızılhaç ve Myanmar hükümetine teslim edildiğini açıklamıştı. Akar, Myanmar hükümet otoritesini ve oradaki Kızılhaç’ın partnerliğini kabul etmek zorunda olduklarının altını çizmişti. Müslümanların Arakan için gönderdiği zekatlar ve diğer yardımlar aynı zamanda Budistlerle de dağıtılacağı da alenen belirtilmişti.

Amaç Müslümanları Yok Etmek

Myanmar’daki  rejim, uzun yıllar etnik olarak Burmalı, dini olarak da  Budistlerden oluşan  bir ulus-devlet inşa etmeye çalıştı. Bunun dışında lakan Müslümanları ise ya katlederek ya da göçe zorlayarak, yok etmeye çalıştı. Myanmar’da halkın yüzde 90’ı Budist. Müslümanlar nüfusun yüzde 4’ünü oluşturuyor.

ÖZEL HABER- MİLLİ GAZETE

18 Eylül 2014 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Şehir Markaları

Siz de şehir markaları arasındaki yerinizi mutlaka alın...

+90 (212) 697 10 00
Reklam bilgi


Anket EYT konusunda ne düşünüyorsunuz?