Reklamı Kapat

Evliliklerde iletişim hataları

Evliliklerde iletişim hataları

Hatalara odaklanmak: Eşlerden biri diğerinin hatalarına odaklanır ve olumlu yönlerini göremez. Bu durum her iki tarafın da birbirlerine mesafe almalarına neden olur.

Genelleme: Eşler yaşanan sorunlarla ilgili genellemeler yapar ve birbirlerini anlamaya çalışmadan yargılarlar. Böyle durumlarda yargılanan eş kendisini değersiz hisseder ve eşine öfke duyar.

Geçmişin içinden çıkamama: Bazı eşler geçmişin içinden çıkamaz ve geçmiş hataları sürekli dillendirerek eşini eleştirmeye devam eder. Bu durum ailenin huzurunu ortadan kaldırır.Kendini haklı gösterme: Kişi karşı tarafın durumuna odaklanamaz ve sürekli savunma yapar, kendini haklı göstermeye çalışır. Asla ben böyle biri değilim, sen hep yanlış anlıyorsun, ne yapsam yaranamıyorum diye başlayan savunmalarını sürdürür. Bu durum karşı tarafta negatif bir etki bırakır.Davranışın sorumluluğunu almama: Eşlerden birinin yaptığı hataların ve davranışların sorumluluğunu kabul etmemesi sonucunda iletişim kesilir. Mesela beni dinlemiyorsun o yüzden seninle konuşmuyorum gibi.Anlaşılamama veya anlayamamama: Eşinin sözüne odaklanamayan kişi onun halini anlayamaz. Anlaşılmadığını hisseden kişi ise eşi iletişimi keser.İletişimin tek tarafa kayması: Kişi karşısındakinin ne dediğini anlamaya çalışmaz sürekli konuşur ve sadece kendi dediklerine odaklanır. Eşinin ne hissettiğini ne istediğini hiç düşünmez ben diye başlar ve sadece kendisini düşünür.

Direksiyon Sizin Elinizde

Evliliğinizi mutluluğa taşımak sizin elinizde. Bunun için sabır, emek fedakârlık uzlaşma ve anlayış gibi değerleri evlilik yaşantınıza taşımanız şart.

Yapılan araştırmalar evliliğin üç temel faktör üzerine kurulduğunu göstermektedir:

1-Sevgi, adalet, şefkat.

2-Beğeni, onay ve anlayış.

3-Kişisel farklılıklara saygı.

Evlilikte mutluluğa giden yol, kısa ve kolay kat edilen bir yol değildir. Ama eşlerin çabaları ile pekâlâ elde edilebilir. Bu çabayı gösterebilecek kişiler şunları dikkate almalıdırlar:

-Karşınızdaki kişiyi değiştirmeye kalkmayın.

-Aile içinde sorunların müşterek olduğunu kabul ederek bu sorunda ne kadar payım var sorusunu kendinize sorun.

-Ben haklıyım anlayışı ile yola çıkarak tartışmayı alevlendirmeyin, mutlu olabilmenin yolunu araştırın ve gerekirse susmayı tercih edin.

-Sorumluluklarınızı yerine getirin aksi taktirde yükün büyük bir kısmı eşinizin üzerine kalacaktır.

Doğru iletişim Aile içi İlişkilerinize fayda getirir:Kendisini anlayan bir eşe sahip olduğunu düşünen kişi düşüncelerini özgürce ifade edebilir.

Eşine ve çocuklarına daha fazla değer verir.Sorunlarının farkına varır, hatalarını kabul eder.Geçmişle meşgul olmaz, içinde yaşadığı ana odaklanır.Kendisinin dinleneceğini bilir ve eşiyle paylaşımlarını arttırır.

Müslüman Gencin Özellikleri

Müslüman genç öncelikle kendini yetiştirmeli ve bu donanımı ile topluma açılmalıdır.

Çevresindeki kimselere örnek olmalı ve yol göstermelidir.

Haramdan kaçınmalı, bu konuda akranlarına örnek olmalıdır.

Güzel ahlâk sahibi olmalı, rol modellerini örnek şahsiyetlerden seçmelidirler.

Yalandan kaçınmalı riskli bir durum dahi olsa doğruyu söylemelidirler.

İnsanlara yardımcı olmalı, adil davranmalıdır.

Büyüklerine karşı saygılı olmalı onlara destek vermelidir.

İlmi çalışmalarda öncülük etmeli vakit israfı yapmamalıdır.

Namazlarını aksatmamalı, bu konuda arkadaşlarına örnek olmalıdır.

20 Eylül 2014 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Şehir Markaları

Siz de şehir markaları arasındaki yerinizi mutlaka alın...

+90 (212) 697 10 00
Reklam bilgi


Anket EYT konusunda ne düşünüyorsunuz?