Reklamı Kapat

Talihsiz övgüler numunelik cümleler

Talihsiz övgüler numunelik cümleler

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, Papa’ya gönderdiği davet mektubunda hayli ilginç detaylar yer aldı. Önceki Cumhurbaşkanı Gül döneminde yapılan davet, henüz gerçekleşmemesi nedeniyle yinelenirken; Papa’ya neden bu kadar ısrarla bir davette bulunulduğu hayret uyandırdı. “Katolik aleminin ruhani liderliği görevini üstlendiğiniz tarihten bu yana dünya barışı ve insanlığın kardeşliği ve huzuru için göstermekte olduğunuz değerli gayretlerinizi takdirle izlemekteyim” cümlesi Papa’ya yönelik övgülerin bir numunesini oluşturdu. Mektupta, Papa’nın çalışmalarının, Türkiye’nin eşbaşkanlığını yaptığı Medeniyetler İttifakı için de önemli olduğu vurgusu da yer aldı.

BÜNYAMİN GÜLER

“Diyalog” daima!!

Mektubun bir hayli ilginç noktalarından birisi de “dinlerarası diyalog” ile ilgili olan ifadelerin yer almasıydı. Farklı din mensupları arasındaki diyaloğa “her zamankinden daha fazla” ihtiyaç duyulduğu belirtilirken, Katolik Kilisesi’nin önem verdiği bu vurguyla adeta Papa’nın ziyareti garantiye alınmak istendi. “Ülkemize yapacağınız ziyaret tüm insanlık için ayrı bir önem ve anlam taşıyacak” ifadesi ise ağızları açık bırakmaya yetti.

Nereye sürüklendiğimizin göstergesi

Millî Gazete’nin dün manşete taşıdığı Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Papa’ya gönderdiği mektup ülke gündemini belirlerken, tarihimizde yeniden yolculuğa da vesile oldu. Avrupa’ya ve Hıristiyan dünyasına bile “adaletimizi” ve “dünya barışını” nasıl taşıdığımızın belgesi bir Fransuva mektubu daha var.

Kanuni Sultan Süleyman’ın 1526 yılında Fransa Kralı Fransuva’ya gönderdiği mektup ile bugün Papa Fransuva’ya gönderilen mektupla arasında her bakımdan çok büyük farklar dikkat çekiyor.  Sultanlar Şahı Kanuni Sultan Süleyman Fransa Kralı Fransuva’ya ‘Sen ki Fransuva’ diye hitap ederken, bugün mektuba konu Papa Fransuva’ya  ‘Kutsiyetpenahları’ denilmesi  bizim nereden nereye sürüklendiğimizin apaçık göstergesi değil midir!

Milli Gazete dün ülke gündemini belirledi. Papa Fransuva’nın 28-30 Kasım tarihleri arasında Türkiye’ye gerçekleştireceği ziyaret öncesi Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Papa’ya gönderdiği davet mektubunu ortaya çıkarmasından sonra gündem bir anda değişti. Birçok haber sitesi ve televizyon kanalı haberi flash olarak duyururken, böylelikle Milli Gazete tarihe bir not daha düştü.

Erdoğan’ın Papa’ya övgü dolu sözlerle kaleme aldığı davet mektubunu ‘Kutsiyetpenahları Papa Fransuva’ başlığı ile manşete taşıyan Milli Gazete, bugün tarihe not düşecek bir mektubu daha ülke gündemine sunuyor. Erdoğan’ın Papa’yı övdüğü o tarihi ve ibretlik mektup bize tarihimizi hatırlattı. Osmanlı İmparatorluğu’nun en büyük sultanlarından olan Kanuni Sultan Süleyman’ın, Fransa Kralı Fransuva’ya gönderdiği tarihi mektup ile Erdoğan’ın gönderdiği mektup arasında dağlar kadar fark var. Erdoğan, Papa’yı överken, Sultanlar Şahı Kanuni Sultan Süleyman ise Fransa Kralı’nı ‘Sen ki Fransuva’ diyerek imparatorluğun gücünü mektuba yansıtması iki mektup arasındaki farkı ortaya koydu.

Kanuni Sultan Süleyman 1526 yılında Fransa Kralı Fransuva’ya gönderdiği mektupta, “Ben ki sultanların sultanı, hakanların başı, krallara taç giydiren, Allah’ın yeryüzündeki gölgesi” şeklinde Osmanlı’nın gücünü ortaya koyarken, Erdoğan ise, Papa Fransuva’ya ‘Kutsiyetpenahları’ şeklinde hitap ediyor. Erdoğan, davet mektubunda “Yüce kişiliğinizi ülkemizde ağırlamaktan onur ve mutluluk duyacağız” ifadesini kullanıyor. Bu iki mektup ‘Kanuni’nin Fransuva’sı ve Erdoğan’ın Fransuva’sı’ arasındaki farkı da böylelikle ortaya koymuş oldu.

İki Mektup, İki Fransuva Kanuni’nin Fransuva’sı

“Sen ki Fransa ülkesinin kralı olan Fransu-va’sın. Kralların sığınağı olan kapıma mektup göndererek ülkenizin işgale uğradığını ve esir edilerek hapse atıldığınızı bildirmişsin.”

Yeni Türkiye’nin Fransuva’sı

“Yüce Kişiliğinizi ülkemizde ağırlamaktan onur ve mutluluk duyacağımı bildirmek isterim.”

İşte Padişahlar Şahı Kanuni Sultan Süleyman’ın Fransuva’ya Tarihi Mektubu

Alman İmparatoru Şarlken ile 24 Şubat 1525’de yaptığı Pavye Savaşı’nda yenilerek esir düşen Fransa Kralı Fransuva’nın annesi Düşes Dangolen’in, yardım talebine cevaben Kanuni’nin yazdığı mektupta şu satırlar ön plana çıkıyor:

“Yüce ve kudretli Allah’ın yardımı, son peygamber Hazret-i Muhammed’in mucizelerinin bereketi ve Dört Halifeler’in kutsal ruhlarının desteği ile;

“Ben ki, sultanlar sultanı, hakanlar hakanı, hükümdarlara taç giydiren, Allah’ın yeryüzündeki gölgesi ve atalarımın fethettiği Akdeniz’in, Karadeniz’in, Rumeli’nin, Anadolu’nun, Karaman’ın, Rum’un , Dulkadiroğluları Vilayeti’nin, Diyarbakır’ın, Kürdistan’ın, Azerbaycan’ın, Acem’in, Şam’ın, Haleb’in, Mısır’ın, Mekke’nin, Medine’nin, Kudüs’ün, bütün Arap memleketlerinin, Yemen’in ve daha nice ülkelerin ki, büyük atalarımın Allah kabirlerini nurlu etsin karşı konulmaz kuvvetleriyle fethettikleri ve benim muhteşemliğimle de ateş saçan mızrağımın ve zafer getiren kılıcımın gücüyle fethettiğim nice memleketlerin sultanı ve padişahı olan Sultan Bayezid Han oğlu Sultan Selim Han oğlu Sulan Süleyman Han’ım.

Sen ki, Fransa vilayetinin kralı olan Fransuva’sın

Kralların sığınağı olan kapıma mektup göndererek ülkenizin işgale uğradığını ve esir edilerek hapse atıldığınızı bildirmişsiniz. Bu durumdan kurtulmak için benden yardım istiyorsunuz. Gönlünüzü ferah tutun ve sakın üzülmeyin. Unutmayın ki esaret, hükümdarlar için hiç de tuhaf bir şey değildir. Bilesiniz ki, atalarımın yaptığı gibi, daima kılıcımla gezen ben de, sefere çıkmaktan ve fetihler yapmaktan çekinmem. Her an savaşmaya hazırım. Sadece Allah’ın dediği olur. Ne yapacağımı elçinizden öğreneceksiniz”

İşte Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın O İbretlik Mektubu

“ Kutsiyetpenahları Papa Fransuva, Ülkemizi ziyaretiniz için yüce kişiliğinize selefim Sayın Abdullah Gül tarafından yapılan daveti Türkiye Cumhuriyeti’nin yeni Cumhurbaşkanı olarak, göreve başladığım şu günlerde yenilemekten özel bir memnuniyet duymaktayım. Katolik aleminin ruhani liderliği görevini, üstlendiğiniz tarihten bu yana dünya barışı ve insanlığın kardeşliği ve huzuru için göstermekte olduğunuz değerli gayretlerinizi takdirle izlemekteyim. Çalışmalarınızın katkı ve etkilerini Birleşmiş Milletler himayesinde sürdürülen ve Türkiye’nin de eş başkanlığını yürütmekte olduğu Medeniyetler İttifakı sürecinin hedeflerine erişilmesi bakımından da ayrıca önemsemekteyim.

Günümüzde farklı dinlerin mensupları arasında diyaloga ve karşılıklı anlayışa her zamankinden daha fazla ihtiyaç vardır. Farklı din ve inançlara ev sahipliği yapan, din ve vicdan hüriyettinin anayasa teminatı altında bulunduğu Türkiye, bu bağlamda örnek bir konumdadır. Ülkemize yapacağınız ziyaret tüm insanlık için ayrı bir önem ve anlam taşıyacak. Tarihte yaşanan anlaşmazlıkların giderilmesi ve geleceğe umutla bakılmasına yardımcı olacak, mesajların verilmesine vesile olacaktır.  Programınız açısından uygun olduğu takdirde 28-30 Kasım 2014 tarihlerinde Yüce Kişiliğinizi ülkemizden ağırlamaktan, onur ve mutluluk duyacağımı bildirmek isterim.  Bu vesile ile Yüce Kişiliğinizin sağlık ve mutluluğu için en halisane dileklerimi sunarım.”

Sosyal medyadaki Aksiyon, Milli Gazete’nin gündeme damga vuran manşetini kitlelere taşıdı…

Mektuba büyük tepki

Milli Gazete’nin büyük bir gazetecilik başarısı sergileyerek dün manşetine taşıdığı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’dan Papa Fransuva’ya yazılan mektup, sosyal paylaşım ağlarında en çok tartışılan konular arasına girdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın mektupta yer alan ifadelerinin Papa’ya methiyeler dizen kısımlarını eleştiren binlerce kişi, Papa’nın Türkiye’ye davetini adeta topa tuttu. Twitter’da binlerce mesajın atıldığı mektup ve davet hem eleştirildi hem de Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kendisiyle çelişen sözleri hatırlatıldı.

İşte twItterda paylaşılan o mesajlar...

Enes Simit @enessimit

Cihan’a iki Fransuva geldi, Birinin putları (ümitleri) yıkıldı, birinin putları (ümitleri) dikildi. “Medeniyetler İttifakı” #PapayaDavetVar

Ahmet Evci  @ahmetevci

Akp’ye destek veren cemaatler acaba papa davetinin içeriğine ne diyecek.Samimiyetlerini görelim... #PapayaDavetVar

Cahid Z  @takunyaliadam

Ne yani chp mi davet etsin ? #PapayaDavetVar

Melike @melijke

Ben Papa’ya mektup yazmadım. Pepe’ye yazdım.

Adem BOZ  @ademboz58

Milli Görüş ile diğerleri arasındaki fark; “Papa gelmesin”netliği ile, Cumhurbaşkanının Papa’ya yazdığı mektup da saklıdır. #PapayaDavetVar

27SUZANIM  @27SUZANIM

Türkleri,Nazilere benzetip Ermenilere soykırım yapmakla suçlayan Papa Fransuva defolsun ülkemden #PapayaDavetVar

Atik Ağdağ  @AtikAgdag

Şuursuza şuur, ayarsıza ayar, mazluma gönül ferahlığı... Varolasın Milli Gazete! #PapayaDavetVar

Savaştayız  @savastayiz

Fethullah Gülen’in papaya olan ilgisini eleştirene bakın hele. O yapınca kötü, sen yapınca büyük türkiye öyle mi? #PapayaDavetVar

Abdullah ŞANAL  @abdullahsanal7

Büyük Ortadoğu Projesi’nin dini temsilcisini onursuzca davet edeni şuursuzca destekleyen Dalkavuklar da var. #PapayaDavetVar

Gülş4h Öner  @GemileriYak

Tarihe bir not daha düşün... Aklı imanınızla ölçün ve söyleyin #PapayaDavetVar Halid Meşal geldiğinde arka kapı var!

Emirhan Versan  @MgEmirhanVersan

Seçimden önce Allah Azze ve Celle Seçimden sonra Kutsiyetpenahları Papa!!! #PapayaDavetVar

LALE ULAŞ  @lallempe

Milli Gazete’nin yayınladığı mektupta, Erdoğan’ın cemaate diyalog eleştirisine rağmen diyalog çağrısında bulunmasına sert eleştiriler geldi.

@SonOsmanli25

MİLLİ GAZETE bu gün ERDOĞAN-PAPA ilişkisinin önemli bir belgesini yayınlamış. GAZETECİLİK YAPMIŞ. Helal olsun.

Asuman Özer  @asumanozer06

Cok ilginc bugun gazetecilerde Milli Gazete bulamadim. Erkenden bitmis.

Fatih Akalan @fatihakalan

Erdoğan’ın Papa’ya yazdığı övgü dolu mektup haberi Milli Gazete’den @BnymnGuler’e ait. Tebrikler.

‘Kutsiyetpenahları Papa Fransuva‘

16 Kas 2014 - 09:19 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Milli Gazete editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Milli Gazete değil haberi geçen ajanstır.Şehir Markaları

Siz de şehir markaları arasındaki yerinizi mutlaka alın...

+90 (212) 697 10 00
Reklam bilgi


Anket Asgari ücret 2 bin 825 TL oldu! Zamdan memnun musunuz?