Reklamı Kapat

Türkiyede fetih coşkusu

Türkiyede fetih coşkusu

Mekke’nin Fethinin 1384. Yıldönümünde Anadolu Gençlik Derneği  (AGD), 81 ilde 600’ü aşkın noktada programlar organize etti. İstanbul, Ankara, Adana, Konya, Aksaray, Gaziantep, Manisa, Elazığ, Sakarya, Şanlıurfa, Trabzon ve Bursa olmak üzere birçok il ve ilçede düzenlenen programlara şuurlu Müslümanlar yoğun ilgi gösterdi. Adana’da gerçekleştirilen programda konuşan Anadolu Gençlik Derneği Başkanı Salih Turhan, “Fetihlerle elde edilmiş bu topraklarda yine Yılbaşı Kutlaması denilen bir sapkınlık yaşanıyor. Anadolu Gençlik Derneğimiz 81 ilde 600’ü aşkın noktada Mekke’nin Fethi programı düzenliyor. Fetihlerle elde edilmiş bu topraklarda yine Yılbaşı Kutlaması denilen bir sapkınlık yaşanıyor. Şunu da belirtmekten imtina etmeyiz: Diğer peygamberler gibi Hazret-i İsa (as) da bir İslam peygamberidir. Hazret-i İsa (as)’ın yolundan gitmek ancak Müslüman olmakla mümkündür” dedi.

HABER MERKEZİ

Mekke’nin Fethi her yıl olduğu gibi bu yılda tüm Türkiye’de coşkuyla ihya edildi. Anadolu Gençlik Derneği tarafından Türkiye genelinde 81 il 600’ü aşkın noktada düzenlediği programlara Müslümanlar yoğun ilgi gösterdi. Adana’da gerçekleşen Fetih programına katılan Anadolu Gençlik Derneği Genel Başkanı Salih Turhan,  Allah katında tek dinin İslam dini olduğunu söyledi.

Turhan, “Bugün 31 Aralık 2014.  Aynı zamanda Hicri takvimle 9 Rebilüllevvel 1436. Miladi takvime göre 1 Ocak 630 tarihinde fethedilen Mekke’nin yeni bir yıl fetih yıldönümünde bir aradayız. 2 gün sonra 2 Ocak’ı 3 Ocak’a bağlayan gece Rabiülevvel ayının 12. Gecesi Mevlid kandili. Efendimiz (sas)’in doğum yıldönümü. Temennimiz odur ki hem Mekke’nin Fethi programları hem de Mevlid kandili, toplumumuzun Efendimiz (sas)’i daha yakından tanımasına ve O’nun ahlakını kuşanmasına vesile olur. İçinde bulunduğumuz zaman diliminde yeryüzünün en çok neye ihtiyacı vardır diye sorulsa elbette verilecek ilk cevap, yeryüzünün Hazreti Muhammed Mustafa (sas)’in ahlakına ihtiyacı vardır, olacaktır” dedi.

81 İLDE 600’Ü AŞKIN FETİH KUTLAMASI

Anadolu Gençlik Derneğinin 81 ilde 600’ü aşkın noktada Mekke’nin Fethi programı düzenlediğini söyleyen Turhan, “Fetihlerle elde edilmiş bu topraklarda yine Yılbaşı Kutlaması denilen bir sapkınlık yaşanıyor. Alkol ve uyuşturucu tüketiminin tavan yaptığı bir kutlamanın masumiyetinden kim bahsedebilir? Kalplerdeki merhametin yitirildiği bir kutlamanın masumiyetinden kim bahsedebilir? Vicdanları karartan bir eğlence tutkusunun masumiyetinden kim bahsedebilir? Ahlaktan yoksun sofraların bereketi mi olur? Bu kutlamaların kardeşliğe, paylaşmaya ve dayanışmaya dönük bir tarafı mı var? Elbette biz bu kutlamaları reddediyoruz. Biz bunu yaparken Hıristiyanlara ve Hıristiyanların kutsalı olan Noel’e ya da Noel Baba’ya karşı onların kutsalını incitecek bir tavır takınmaktan da uzak duruyoruz” ifadelerini kullandı.

ALLAH KATINDA TEK DİN VARDIR, O DA İSLAM DİNİDİR

Turhan, “Kimsenin kutsalını aşağılamak ya da hor görmek durumunda değiliz. Şunu da belirtmekten imtina etmeyiz: Diğer peygamberler gibi Hazret-i İsa (as) da bir İslam peygamberidir. Hazret-i İsa (as)’ın yolundan gitmek ancak Müslüman olmakla mümkündür. Aynı şekilde Hazret-i Musa (as)’ın yolundan gitmek de ancak Müslüman olmakla mümkündür. Allah katında tek din vardır, O da İslam dinidir. Birilerinin söylediği gibi üç büyük din, üç semavi din, üç İbrahimi din vesaire yok. Tek hak din var, tek İbrahimi din var. O da İslam’dır. Elhamdülillah biz Müslümanız. Biz inancımız gereği Müslüman olsun ya da olmasın bütün insanların hak ve hukukunu gözetmekten sorumluyuz. Yeryüzünde insan gibi yaşamak her renkten, her ırktan ve inançtan herkesin hakkıdır” şeklinde konuştu.

AHLAK VE MANEVİYATTAN YOKSUN BİR NESİL OLUŞTU

“Bu coğrafyada 300 yıldır İslam’a, kimliğimize, değerlerimize karşı yürütülen bir kültür savaşı var” diyen Turhan, “300 yıldır bu toprakların çocuklarına “insan insanın kurdudur”  diyen Batı’nın ürettiği paradigmalar sistemli bir şekilde çıkış yolu olarak dayatılmaya çalışıldı. Tertemiz zihinlere yaptıkları yüklemelerle bireyselliği ön plana çıkarttılar, aile hızla çözüldü, hedonist ve konformist bir nesil oluştu. Rasyonellikten, reel politikten bahsettiler, her şeyin merkezine mülkiyeti-serveti koyan bir nesil oluştu. Sekülerizmi, pozitivizmi merkeze aldılar, ahlak ve maneviyattan yoksun bir nesil oluştu. Evrim teorisini tartışılmaz bir gerçekmiş gibi anlattılar, çıkarları için her türlü tahribatı yapabilecek bir nesil oluştu. Gelişen kitle iletişim araçlarıyla yılın 365 günü 7/ 24 kablolu, kablosuz televizyonlardan, her türlü ekrandan, internet ağından yeni neslin üzerine her türlü kokuşmuşluğu boşaltıyorlar. İşte bu gece, binlerce gencimizin kanına girecekler. Belki ilk defa bir gencimizin alkolle ya da bir başka kötülükle buluşmasını sağlayacaklar” diye konuştu.

İSLAM COĞRAFYASI TARUMAR BİR VAZİYETTE

Turhan, “Komşumuz Suriye’de karışıklıklar devam ediyor, Irak’ın ırk ve mezhep ekseninde bölünmüşlüğü devam ediyor. Arakan’dan Orta Afrika Cumhuriyeti’ne yine İslam coğrafyası tarumar bir vaziyette. Bir taraftan inkar ve asimilasyon politikaları, diğer taraftan karşı ırkçılık ve mezhepçilik Müslüman kimliğine karşı yöneltilmiş en büyük tehditlerdir. Bütün bu zulümlerin, haksızlıkların, çürümüşlüğün ve kokuşmuşluğun karşısında Allah’a hamdolsun duyarlılık sahibi gençlerden oluşan Anadolu Gençlik Derneğimiz var, Anadolu Gençlik Temsilciliklerimiz var, siz varsınız. Allah hepinizden razı olsun” açıklamasında bulundu.

FETİH GÜNÜNDE KUDÜS’Ü UNUTAMAYIZ

“Mekke’nin Fethi’ni anlatırken unutmamamız gereken bir diğer şehir de Kudüs’tür” diyen Turhan, “Efendimiz (sas), “Mescid-i Aksa’ya gidin ve içinde namaz kılın. Eğer oraya gidemez ve içinde namaz kılamaz iseniz kandillerinde yakılmak üzere oraya zeytinyağı gönderin” buyurmuşlardır. Elbette burada zeytinyağı bir semboldür. Efendimiz (sas) henüz o zaman için fethedilmemiş Kudüs’ün ve Mescid-i Aksa’nın önemini bildirmek bu hadisi beyan etmiştir. Zeytinyağı bir semboldür. Bize düşen tarih boyunca vahyin, tebliğin ve mücahedenin merkezi olmuş bir beldeye sahip çıkmak, oranın bir İslam şehri olması için her türlü desteği o topraklara vermektir. Kudüs tarih boyunca birkaç kez Batılıların eline geçmiştir. Onlar Kudüs’e geldiklerinde her seferinde Müslümanları, hatta kendi mezheplerinden ya da kendi ırklarından olmayan insanları katletmişlerdir. Ancak Müslümanlar her seferinde Kudüs’ü fethettikten sonra onların hepsini affetmiştir. Çünkü İslam, esenlik demek, barış demek, sulh demek, selam demektir. İşte bizim dinimiz İslam, Müslüman olsun ya da olmasın bütün insanlığa huzuru ve barışı getirebilecek yegâne nizamdır. İslam haricindeki tüm arayışlar insanlığın duvara toslamasıdır. İslam haricindeki her nizamın insanlığa verebileceği kaostur, kandır, gözyaşıdır” dedi.

FETİH: KAPILARI, KİLİTLERİ, KİLİTLİ KALPLERİ AÇMAK DEMEKTİR

Turhan, “Mekke’nin Fethinin yeni bir yıldönümündeyiz. Fetih nedir? Fetih açmak demektir. Kapıları, kilitleri, kilitli kalpleri açmak demektir. Fetih, kalplerin ve kapıların tevhide açılmasıdır. Fetih, bütün sahte ilahlara ‘’la ilahe’’ demektir. Fetih,  kula kulağa hayır diyerek zalim diktatörlere, zulüm getiren ideolojilere “hayır” diyerek yürekleri âlemlerin rabbiyle buluşturmaktır. Fetih izzet ve şerefle bütün insanları tanıştırma mücahedesidir. Bu kutlu gayede karşısına çıkanlarla en güzel şekilde mücahede etmektir. Allah’ın bir ismi de Fettah’tır. O, mazluma yardım elini uzatan, kullarının her türlü güçlük ve sıkıntılarını gideren ve kolaylaştırandır. Fettah, Hakk’a yönelen insanların kalbini imana açan, bütün zorlukları ortadan kaldıran, her işinde üstün gelen, kudretiyle kullarına fetihler nasip eden, fethin kapılarını Müslümanlara açan demektir” ifadelerini kullandı.

01 Oca 2015 - 01:00 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Milli Gazete editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Milli Gazete değil haberi geçen ajanstır.Şehir Markaları

Siz de şehir markaları arasındaki yerinizi mutlaka alın...

+90 (212) 697 10 00
Reklam bilgi


Anket Asgari ücret 2 bin 825 TL oldu! Zamdan memnun musunuz?