Reklamı Kapat

İyi Bir Dinleyici Olun

İyi Bir Dinleyici Olun

Etkin dinleme:

Etkin dinlemede kişi karşısındaki insana odaklanır, göz teması kurar ve onun söylediklerini anlamaya çalışır. Geri bildirim vererek anladığını belli eder. Yargılamaz, eleştirmez, söze ben olsaydım diye başlamaz. Etkin dinlemede kişi karşı tarafa ulaşabilir ve onun duygularını gerçekten anlar. Bu iletişimin en temel ilkelerinden biridir. Edilgen dinleme: Çocuğunuzla ya da tanıdığınız bir kişiyle konuşuyor siz de onu sessizce dinliyorsunuzdur. Onun duygularını ifade etmesine fırsat tanımış olursunuz. Zaten edilgen dinlemede, karşınızdaki kişinin duygularını paylaşmak istediğiniz için onun konuşmasına ve duygularını ifade etmesine fırsat tanırsınız.  Mimikler ve işaretler: Uzun süre sessiz kaldığınızda, karşınızdaki kişi sizin kendisini dinlemediğinizi düşünebilir. Bu nedenle dinlediğinizi ifade edecek şekilde mimikler ve işaretler kullanabilirsiniz. Bu muhatabınızın kendini değerli hissetmesini sağlayacaktır. Duyguların ifade edilmesi:

Çocuklar bazen duygularını ifade ederken zorlanırlar. Bu durumda, ona bu konuda da bir şeyler söyleyebilir misin gibi ifadelerle duygularını açması konusunda destek sağlamalısınız.

Tavsiyeler

Dinlediğiniz kişiyle konuşurken sözünü kesmeyiniz

Göz teması kurun ve değer verdiğinizi hissettirin.

Akıl vermeyin

Nasihat etmeyin

Bence diye başlayan ifadeler kullanmayın, bu yaklaşım karşınızdaki kişinin kendini iletişime kapamasına neden olabilir.

Karşınızdaki kişiyi anlamak onun bütün düşüncelerine katılmak değildir. Muhatabınızın düşüncelerine katılmasanız da yargılamayın. Başka insanların hayatlarından örnekler vererek karşınızdaki kişiyi sıkıştırmaya çalışmayın.

Müslüman kadının örtüsü

Müslüman kadının örtüsü iffet ve namusu ile bir bütündür. Bu değerlerden soyulanmış ve modaya alet edilmiş bir tesettür anlayışı ise daha ziyade kadının yozlaşmasına ve özünden uzaklaşmasına neden olacaktır.

Günümüzde özünden koparılmış bir tesettür anlayışı ile gençler üzerinde etkili olan hanımlar, tesettürü katletmekte ve aslında modaya hizmet etmektedirler. Onların bu eğilimleri Müslüman kadını tüketim ağına çekmek isteyenlerin ekmeklerine yağ sürmektedirler.

Neler yapılabilir?

Anne ve babalar çocuklarına niçin örtünmeleri gerektiğini küçük yaştan itibaren öğretmelidirler. Bu bilinç çocuklara ailede kazandırılmalıdır.

Tesettürün bir sorumluluk olduğu anne tarafından kız çocuğuna verilmelidir. Anne bu görevini ihmal etmemeli ve ergenliğe gelmeden önce çocuğunu bilgilendirmelidir.

Anne babalar çocukları sağlıklı bir arkadaş çevresine dahil etmeli ve bunun bir sorumluluk olduğunu unutmamalıdırlar.

Bismillahirahmanirrahim

Ramuz el-Ehadis’ten dersler

Sayfa: 59

2. Kıyamet günü olduğunda ameller muhkem sahifelerde getirilir. Aziz ve Celil olan Allah buyurur ki: “Bunu kabul edin, şunu reddedin.” Bunun üzerine melekler derler ki: “İzzetin hakkı için biz ancak onun yaptığını yazmıştık.” Buyurur ki: “Onun o ameli Benim rızmdan gayrisi için olmuştu. Halbuki Ben bu gün ancak Rızam için yapılan ameli kabul ederim.”

Ravi: Hz. Enes (r.a.)

3. Kıyamet günü olduğunda, Allah Tela kullarından bir kulu çağırır. O da O’nun huzurunda durur. Allah, o kula malından sual ettiği gibi, kendisini makamı hususunda da sorguya çeker.

Ravi: Hz. İbni Ömer (r.anhüma)

4. Kıyamet günü olduğunda Allah bu ümmetten her bir kişiye, kafirlerden bir adamı verir ve kendisine denilir ki: “Bu adam senin ateşten fidyendir.”

Ravi: Hz. Ebû Mûsa (r.a.)

5. Kıyamet günü olduğunda, bir münadi nida eder ki: “Allah’dan gayrisi için kim bir amel işlemiş ise, onun sevabını kendisi için amel işlenen kimseden taleb etsin.”

Ravi: Hz. Useyd İbni Ebu Fadale (r.a.)

6. Kıyamet günü olduğunda şehidlerin kanı alimlerin mürekkebi ile tartılır da alimlerin mürekkebi, şehidlerin kanından ağır basar.

Ravi: Hz. Enes (r.a.)

7. Kıyamet günü olduğunda, bir münadi arşın ortasından şöyle seslenir. “Ey insanlar! Fatıma (r.anha) Cennete geçinceye kadar gözlerinizi eğiniz.”

Ravi: Hz. Ebû Hüreyre (r.a.)

8. Kıyamet günü olduğunda arşın ortasından bir münadi şöyle nida eder: “Allah üzerinde ecir alacağı olan kalksın.” Bunun üzerine hiç kimse kalkmaz, ancak kardeşinin suçunu affeden kalkar.

Ravi: Hz. İbni Abbas (r.anhüma)

9. Kıyamet günü olduğunda, komşu komşusuna asılır da, “Ya Rabbi Sen buna sor ki, kapısını bana niçin kapattı ve taamını neden benden menetti?” der.

Ravi: Hz. Enes (r.a.)

10. Kıyamet günü olduğunda Allah Teala bu ümmet için yeşil zümrütten bir çadır kurdurur da sonra bir münadi ile şöyle nida ettirir: “Ey ümmeti Muhammad (s.a.s.), muhakkak ki Allah sizi affetti. Öyleyse siz de birbirinizi affedin de hesaba gelin.

Ravi: Hz. Ebû Ümâme (r.a.)

29 Ocak 2015 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Şehir Markaları

Siz de şehir markaları arasındaki yerinizi mutlaka alın...

+90 (212) 697 10 00
Reklam bilgi


Anket EYT konusunda ne düşünüyorsunuz?