Reklamı Kapat

Aruz Vezninden bilinçli olarak vazgeçildi

Aruz Vezninden bilinçli olarak vazgeçildi

Abdullah Özbay

ESAM Çarşamba Konferansları’nın bu haftaki konuğu “İslam’i Edebiyat ve Düşünce Geleneğimiz” konusu ile Edebiyatçı Yazar Ali Haydar Haksal oldu. ESAM Genel Merkezi Konferans Salonu’nda yapılan programın sunumunu ESAM Genel Başkanı Recai Kutan yaptı. Kutan Osmanlı’nın yıkılması ile edebiyatın büyük darbe yediğini kaydetti. En başta dilimizin kaybolduğunu söyleyen Kutan, eski medeniyet ve yeni dönem arasında bağların koptuğunun altını çizdi. Adeta baba ve oğlunun birbirini anlayamaz hale geldiğini belirten Kutan, bu tahribatın etkisinin de devam ettiğine dikkat çekti. İslami gelenekten başlayarak edebiyatı anlatan Haksal ise, şiir medeniyetini aruzdan başlayarak anlattı. Cumhuriyet döneminde aruz vezninden vazgeçilmesi için çalışmaların yapıldığını belirten Haksal,  daha sonra ortaya çıkan Türkçülük akımından geriye bir şey kalmadığı kaydetti. Haksal, Necip Fazıl’ın etkisiyle ortaya çıkan ve daha sonra Sezai Karakoç ile devam eden düşüncenin etrafındaki gençlerin bilinçli olarak edebiyattan uzaklaştırıldığına da dikkat çekti.

Divan Kültürünü Oluşturanlar Aynı Zamanda Âlimdi

Haksal, Peygamber Efendimizin yaşadığı dönemde Kâbe’nin etrafında dönemin çok önemli şairlerinin şiirlerinin bulunduğunu kaydetti. Daha sonra divan kültürü içerisinde bulunan şairlerin aynı zamanda âlim olduklarını belirten Haksal, “Bizim divan kültürü içerisinde bulunan şairler aynı zamanda birer âlimdir. Fuzuli, Mevlana ve Yunus Emre’ye baktığınız zaman hem âlim hem şair olduklarını görüyoruz. Bunların kendi toplumları üzerinde çok etkileri var. Padişahlar üzerinde de büyük etkileri var. O dönemde Padişahlar da çok önemli divan sahibi şairlerdi. Bunlar bizim uygarlığımızın gücünü oluşturuyordu. Osmanlı Devleti zamanında şiirlerin güçlü olması devletin kendi gücünü de gösteriyor. Bu eserlerin Batı toplumunda olmayan özellikleri vardır” dedi.

Don Kişot Arapçadan Çevirme

Haksal, “Batıda Rönesans devrimi ile başlayan roman dediğimiz şey, Cervantes’in Don Kişot romanı ile başlar. Don Kişot romanına baktığımızda çok önemli ipuçları görüyoruz. Bu eser Endülüs’te yakılmış olan eserlerden çıkarılmış Arapçadan çeviri bir eserdir.

Cumhuriyet Dönemindeki Aydınlar Masondu

Cumhuriyet dönemindeki Tanzimatçı aydınların birer mason olduklarını belirten Haksal, “Tanzimat kültürü üzerinde pozitivistlerin çok büyük etkisi var. Tanzimatçı aydınların birer mason oldukları belge olarak ortaya konmuştur” dedi.

Cumhuriyet döneminde aruz vezninden vazgeçilmesi için çalışmaların başlatıldığına dikkat çeken Haksal, “Cumhuriyet döneminde akımlar başlıyor. İslamcılar, Osmanlıcılar, Türkçüler ve Batıcılar. Selanik’te Genç Kalemler altında bir akım başlıyor. Niçin Selanik?  Masonların Selanik’te yapılandığı için. Ömer Seyfettinlerin içinde yer aldığı bu harekette ilk defa aruz vezninin terk edilmesi gündeme geliyor. Aruz vezni aynı zamanda bir ilim dilidir. Büyük medeniyet şiirinin yapısı değiştirilmeye başlanıyor ve hece veznine geçilmesi söz konusu oluyor” dedi.

Sezai Karakoç’un Etrafındaki Gençler Dağıtıldı

Bir takım çevreler tarafından Sezai Karakoç’un yakınındaki gençlerin bilinçli olarak edebiyattan uzaklaştırılmaya çalışıldığını ifade eden Haksal, “1951 yıllarında dalga gibi Türkçülük ile ilgili dergiler çıkıyor ve o dergilerden günümüze bir şey kalmadığını görüyoruz. Daha sonra Necip Fazıl’ın başlattığı dönem ile birlikte Sezai Karakoç, çok önemli çıkış yakalıyor ve Diriliş Dergisi’ni çıkarıyor. Üstap Necip Fazıl ve daha sonra Sezai Karakoç’un ortaya koyduğu akım bizim siyasi düşüncemizi de etkiledi. Sağcılığın ve solcuğunun batıdan geldiğini ortaya koydular. Daha sonra bu akımının etkisi ile bugün yedi güzel adam dediğimiz şairler ortaya çıkıyor. O kuşak ciddi anlamda çıkış yakalıyor. Üstat Sezai Karakoç’un etrafında gençler toplanmaya başlayınca birileri bu gençleri Ankara’ya getiriyor ve edebiyattan uzaklaştırmaya çalışıyorlar. Bu kadro bilinçli olarak çeşitli burslar verilerek dağıtılmaya çalışılıyor.” diye konuştu.

29 Ocak 2015 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Şehir Markaları

Siz de şehir markaları arasındaki yerinizi mutlaka alın...

+90 (212) 697 10 00
Reklam bilgi


Anket EYT konusunda ne düşünüyorsunuz?