Reklamı Kapat

10. Kalkınma Planı AKPnin itirafnâmesidir

10. Kalkınma Planı AKPnin itirafnâmesidir

Ankara Bürosu

Çetinkaya, 10. Kalkınma Planı’yla Davutoğlu’nun 12 yıllık AKP’nin bir muhasebesini yaptığını söyleyerek, “Davutoğlu, Türkiye’nin temel meselelerinin AKP’nin 12 yılda çözemediğini itiraf etmiştir. 10. Kalkınma Planı bir AKP itirafnamesidir ve kronik hale getirilmiş ülkemizin temel problemlerini çözecek ciddi çözümler de içermemektedir” dedi.

Sorunları Çözemeyeceklerinin Beyanatı

Türkiye’nin önemli meseleleri olduğuna dikkat çeken Çetinkaya, “Yapısal Dönüşüm 10. Kalkınma Planı AKP Hükümetlerinin 12 yılda; İşsizliği çözemediklerinin itirafıdır. Eğitim sisteminden vasıflı insan yetiştiremediklerinin itirafıdır. Devlette israf, yolsuzluk ve yakınlarını kayırdıklarının itirafıdır. Sosyal yardımların vahim boyutlara çıkardıklarının ve oy devşirme aracına dönüştürdüklerinin itirafıdır. Açlık ve yoksulluk sınırı altındaki insan sayısını on milyonlara çıkardıklarının itirafıdır. Başta devlet olmak üzere herkesimdeki insanlarımızın ödenemeyecek iç ve dış borç yükünün altına soktuklarının itirafıdır. Beyin göçünün engelleyemediklerinin ve AR-GE’ye yeterince önem veremediklerinin itirafıdır. Yine Yapısal Dönüşüm 10. Kalkınma Planı, AKP Hükümetlerinin bu sorunları çözemeyeceklerinin de beyan edilmesidir” diye konuştu.

Davutoğlu, Bilgi Eksikliği Yaşıyor

10. Kalkınma Planı’nda AKP’nin işsizliği çözemediklerinin itiraf edildiğini ve çözümü için de ciddi önerilerin olmadığını kaydeden Çetinkaya, “İşsizlik şu anda ülkemizin hala en önemli problemidir. Resmi rakamlara göre işsizlik oranı yüzde onların üzerindedir. Ancak gayri resmi rakamlara göre Türkiye’de 5 milyon civarında işsiz vardır ve üstelik bunların önemli kısmı üniversite mezunu genç işsizlerdir. Ancak bu vahim tabloya rağmen Davutoğlu, hızını alamayıp yurt dışında, özellikle Avrupa’da çalışan vatandaşlarımızı da gelip Türkiye’de çalışmaları için çağırıyor. Anlaşılan Başbakan Davutoğlu’nun işsizliğin boyutuyla alakalı bilgi eksikliği yaşıyor. Ayrıca bu ülkede mühendislerin bile taşeronlar eliyle 1000-1500 TL maaşla çalıştığından haberdar değil. Kendi bakanlığı içinde her gün gözünün önünde köle gibi muamele gören taşeron temizlik işçileri ve güvenlik görevlilerinin derdini de bilmemektedir. Siz önce 12 yıldır artırdığınız işsizliği çözün, çalışanlara da emeklerinin karşılıklarını tam olarak verin ki hak yerini bulsun” diyerek Davutoğlu’nun konuşmasındaki çelişkilere dikkat çekti.

İşsizliğin Reçetesini Açıkladı

Saadet Partisi olarak işsizliği 3 başlık altında çözeceklerine vurgu yapan Çetinkaya, “İşsizlik üç başlıkta çözülür. Birincisi, devlet öncülüğünde ve desteğinde yapılacak sanayi ve ileri teknoloji üretimi için yatırım yapılmalıdır. İkincisi; yerinde istihdam yatay kalkınma ile sağlanır, yani yatırımlar ülkemizin her bölgesine eşit olarak dağıtılarak yapılmalıdır. Üçüncüsü tarıma destek artırılmalı, kotalar kaldırılmalı, ihracattan vazgeçilerek üretim artırılmalı, neticesinde köyden kente göçün önüne geçilmelidir” diyerek işsizliğin reçetesini kamuoyuyla paylaştı.

Herşey haloldu, spor sanat kaldı!

10. Kalkınma Planı’nda eğitimin kronikleşmiş problemlerini de giderecek bir çözümün olmadığını kaydeden Çetinkaya, “10. Kalkınma Planı’nda sadece ‘eğitim müfredatını her gence en az bir sanat veya spor dalında performans becerisi kazandıracak şekilde güncelleyeceğiz.’ denmektedir. Mevcut eğitim sistemimiz bilgiyi öğretemiyor ve gençlerimize olumlu davranış veremiyor. Böylesine ciddi, temel problemler ortada iken her şey hallolmuş da sanat ve spor eğitimi eksik kalmış gibi Başbakanın açıklama yapmasını anlamak mümkün değildir. Başbakan eğitim sistemi konusunda da yeterli olarak bilgilendirilememektedir anlaşılan” şeklinde konuştu.

30 Ocak 2015 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Şehir Markaları

Siz de şehir markaları arasındaki yerinizi mutlaka alın...

+90 (212) 697 10 00
Reklam bilgi


Anket EYT konusunda ne düşünüyorsunuz?