Reklamı Kapat

Kadın eşinden ne bekler

Kadın eşinden ne bekler?

Çok mutsuzum bunu ona söylediğimde sen nankörsün diyor Çok çalıştığını ve yorulduğunu söylüyor ben de evde çalışıyorum ama görmüyor. Eşim eve geç geliyor, vaktinin çoğunu arkadaşları ile geçiriyor bana değer ermiyor. Kadınlar bu şikayetleri erkekler tarafından ciddiye alınmaz. Oysa kadının nasıl ki erkeğe karşı sorumlulukları varsa erkeğin de kadına karşı sorumlulukları vardır.

İletişim Kazaları

Eşlerin birbirlerinin halini anlayamamaları Tarafların olaylara kendi pencerelerinden bakmaları

Ailede sadakatin bozulması

Sürekli devam eden kavgalar ve saygının yara alması Evin geçimi ile ilgili sorunlar, eşin çalışmaması Çocukların sorunları ve bu sorunlara babanın dahil olmaması

Aile büyükleri ile ilgili sorunlar Büyüklerin aileye müdahale etmesi Gençlerin yaşadığı sorunlar ve ailenin bu sorunlarla başa çıkamaması Sorunların birikmesi ve eşlerden birinin patlaması.

Çatışmanın Devam Etmesi Ve Eşler Üzerindeki Etkileri

Uzun süre devam eden çatışmalar eşlerde bitkinliğe neden olur. Bu durum eşin iş yaşamını ve sosyal hayatını da etkiler.

Çatışma çocukları da etkiler: Anne babanın kavgalarına şahit olan çocuklar kaybetme endişesi yaşarlar. Çocuk anne babanın ayrılacağını ve kendisini terk edeceklerini düşünür. Çocuklarda suçluluk duygusu gelişebilir:

Çocuk kavgalardan kendini sorumlu tutar ve ben yaramazlık yaptığım için anlaşamıyorlar diye düşünür. Eşler birbirlerini artık ciddiye almazlar, uzaktan uzağa atışmalar ve imalar vardır. Eşler ilişkilerini sürdürmekte zorlanırlar, fakat arada çocuklar var deyip devam etmeye karar verirler.

Çatışmayı boşanma ile sonlandıran eşler de vardır, bunun faturasını ise çocuklar ödemek zorunda kalırlar.

Eşler aile içi sorunları biriktirmeden çözüme götürmeli ve bu konuda birbirlerine yardımcı olmalıdırlar.

Bismillahirahmanirrahim

Ramuz el-Ehadis’ten dersler

Sayfa: 59

11. Kıyamet günü olduğunda Aziz ve Celil olan Allah meleklerine şöyle buyurur: “Kulaklarını ve gözlerini şeytanın çalgılarından ve haramlardan koruyanlar nerededir? Onları ayırınız.” Bunun üzerine melekler onları arayıp, misk ve anber tepeleri üzerinde toplarlar. Sonra Allah Meleklerine tekrar şöyle buyurur: “Onlara tesbihimi ve temcidimi duyurun.” Bunun üzerine o kimseler öyle güzel sesler duyarlar ki, benzerlerini hiç kimse duymamıştır.

Ravi: Hz. Câbir (r.a.)

12. Kıyamet günü olduğunda Allah Teala Kur’an’ı okur. İnsanlara öyle gelir ki, sanki o Kur’an’ı hiç işitmemişler. Mü’minler O’nu hıfzeder, münafıklar ise unutur.

Ravi: Hz. Ebû Hüreyre (r.a.)

13. Sizden birisi güneşli bir günde, üzerinden gölge çekilip vücudundan bir kısmı güneşte kalırsa oradan kalksın. (Vücudunun bir kısmı güneşte bir kısmı gölgede kalmasın.)

Ravi: Hz. Ebû Hüreyre (r.a.)

14. Sizden biri abdestli iken yemek yerse, yeniden abdest alması gerekmez.

Şu kadar var ki, deve sütü içmiş olursa ağzını su ile çalkalasın.

Ravi: Hz. Ebû Ümâme (r.a.)

15. Ahir zaman geldiğinde, insanlar için dirhem ve dinara (paraya) ihtiyaç daha fazla olur. Zira insan o zaman din ve dünyasını onlarla ayakta tutabilir.

Ravi: H. Mikdam İbni Ma’dikerb (r.a.)

16. Bir adamın diğer bir adam üzerinde alacağı olduğunda, eğer onu tayin edilmiş müddetinden önce istemezse, o kimse bir sadaka sevabı alır. Şayet müddeti dolduktan sonra tehir ederse, her geçen gün için bir sadaka sevabı alır.

Ravi: Hz. İmran İbni Huzay (r.a.)

Sayfa: 60

1. Sene yüz otuz beş olunca, Davud oğlu Süleyman (a.s.)’ın deniz adalarında hapsettiği şeytanların azılıları serbest kalır.

Ve onların onda dokuzu lrak’a gider.

Ve orada Kur’an hakkında (şeytanca) mücadele ederler. Onda biri ise Şam’da kalır.

Ravi: Hz. Ebû Said (r.a.)

30 Ocak 2015 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Şehir Markaları

Siz de şehir markaları arasındaki yerinizi mutlaka alın...

+90 (212) 697 10 00
Reklam bilgi


Anket EYT konusunda ne düşünüyorsunuz?