Reklamı Kapat

İnsanlık merhamet kuşansın

İnsanlık merhamet kuşansın

Anadolu Gençlik Derneği ve Cansuyu Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Suriye’de süren iç savaştan dolayı mağdur olan milyonlar için harekete geçerek ‘İnsanlık Merhamet Kuşansın’ sloganıyla büyük bir yardım kampanyası başlattı. 31 Ocak ile 28 Şubat tarihleri arasında sürecek olan yardım kampanyası için duyarlı vatandaşlara ‘yardım yapmaları’ çağrısında bulunuldu…

Ahmet Açıkay

Anadolu Gençlik Derneği (AGD) ve Cansuyu Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği 4 yıldır süren Suriye’deki iç savaş yüzünden mağdur olan milyonlar için yardım kampanyası başlattı. ‘İnsanlık Merhamet Kuşansın’ sloganıyla başlatılan yardım kampanyası düzenlenen bir törenle kamuoyuna açıklandı. Hayırsever vatandaşlara çağrının yapıldığı programda, kampanya ile ilgili detaylar aktarıldı. Ankara’da düzenlenen törene AGD Genel Başkanı Salih Turhan ve Cansuyu Yardımlaşma Derneği Genel Başkanı Mustafa Köylü’nün yanı sıra kurumların üst yönetimleri de iştirak etti.  AGD Genel Başkanı Salih Turhan yaptığı konuşmada önemli tespitlerde bulunarak, ‘kardeşlerimize’ daha önce olduğu gibi bu günde sahip çıkacaklarının altını çizdi. Turhan, açıklamasında yaşanan iç savaş ile ilgili bilgiler aktararak, “Güney komşumuz Suriye’de Arap Baharı denilen süreçte Mart 2011’de başlayan gösteriler yerini bitmek bilmeyen bir kaos ve çatışma ortamına bırakmıştır. Dördüncü yılını doldurmak üzere olan çatışmalarda Mart 2011 itibariyle 22 milyon nüfusu olan Suriyelilerin yarısı zorunlu göçe maruz kalmıştır. Evini, yerini, yaşadığı şehri terk etme zorunda kalan Suriyelilerin yüzde 75’i kadın ve çocuklardan oluşuyor. Suriyelilerin büyük çoğunluğu yine Suriye içerisinde yer değiştirirken yaklaşık 3 milyon Suriyeli komşu ülkelere sığındı. Yaşanan çatışmalar nedeni ile zorunlu olarak ülkemize sığınan yaklaşık 2 milyon Suriyeli bulunmaktadır. Resmi açıklamalara göre 10 ilimizde yer alan 23 kampta 6 Ocak 2015 itibariyle 228 bin 433 Suriyeli bulunuyor. Yine resmi açıklamalara göre Kobani’den ya da diğer adıyla Ayn el Arab’dan gelen 194 bin 290 mülteci bulunuyor. Her hangi bir kampta yer almayan yaklaşık 1 buçuk milyon mülteci kendi başlarının çaresine bakmak durumunda” dedi.

En Büyük Yardım Çatışma Ortamının Bitmesidir

Turhan, açıklamasının son kısmında ise Suriye’lilere yapılacak en büyük yardımın çatışma ortamının bitirilmesi olduğunu da kaydederek şu hususlara dikkat çekti: “Suriye’deki çatışma ortamı küresel aktörlerce kurgulanmıştır. Bu ırkçı emperyalizmin bölgeyi yeniden dizayn etme operasyonunun bir parçasıdır. Irkçı emperyalizm, Suriye halkını sevdiği, onların geleceğini düşündüğü ya da Beşar Esad’dan nefret ettiği için değil, kendi çıkarları için Suriye’deki çatışma ortamının oluşmasına zemin hazırlamıştır.  Suriyeli mülteciler için yapılacak en önemli yardım, Suriye’de barış ve huzurun yeniden sağlanmasıdır. Bunun küresel bir müdahale ile olması mümkün değildir. Başta Türkiye ve İran olmak üzere tüm yerel ve bölgesel unsurlar bir araya gelmelidir. Etnik ve mezhepsel ayrıma dayalı bir bölünmenin gerçekleşmemesi için Suriye’deki süreç Şam merkezli olarak sürdürülmelidir. Bölgenin huzur ve barışa kavuşması başta Türkiye, Mısır ve İran olmak üzere bölge ülkelerinin ırkçı emperyalizmin tasallutundan uzak bir şekilde siyaset izlemeleriyle mümkündür”

Köylü:  Cansuyu Daha Önce Olduğu Gibi Bu Günde Suriyelilerin Yanında

Cansuyu Derneği Genel Başkanı Mustafa Köylü ise Cansuyu’nun olayların başladığı ilk günden bu yana Suriyeli mazlumlara yardım ettiğini aktararak, “2011 yılının Mart ayında Suriye’de başlayan kanlı olaylar bitmek bilmiyor.  İnsanlık dışı uygulamalara bütün dünya şahit olmaktadır. Kardeş Suriye halkı büyük bir katliama uğramaktadır. Derneğimiz daha önce olduğu gibi bugün de mazlum kardeşlerimizin sıkıntılarını gidermek için hassasiyetle çalışmaktadır. Cansuyu Derneği, iç savaş öncesinde olduğu gibi bugün de Suriye halkının yanındadır. Biz, Suriye’nin büyük katliamlara uğrayan mazlumlarına hayırsever Anadolu halkının selamını ve yardımlarını ulaştırmak için canla başla çalışmaktayız” dedi. Köylü, “Gerek Türkiye içindeki Suriyeli kardeşlerimize gerekse Suriye içindeki muhtaç kardeşlerimize sahip çıkmaya devam ediyoruz” diyerek yardımların sürekliliğine değinerek, “ Türkiye’nin çeşitli bölgelerinde yaşayan ve çok zor durumda olan Suriyeli ailelere Cansuyu Derneği ekipleri evlerine kadar giderek yardımlar dağıtıyor. Türkiye’ye gelen Suriyeli Mültecilere nispetle çok daha zor şartlar altında hayatlarını devam ettirmeye çalışan Lübnan’daki mültecilere de sahip çıkan Cansuyu ekipleri Lübnan’ın çeşitli bölgelerinde ve Beyrut’ta binlerce kişiye acil yardım, battaniye, gıda ve sağlık malzemesi yardımı yaptı” açıklamasında bulundu.

Turhan: Mülteciler İçin Seferber Olacağız

Turhan, yapılan tüm yardımlara rağmen kış mevsiminin henüz bitmediği bu günlerde Suriyeli mültecilerin, özellikle çocukların ve kadınların durumunun endişe verici boyutlarda olduğuna da değinerek, “Suriyeli mültecilerin kış koşullarında en azından hayatta kalmalarını kolaylaştıracak acil yardımlara ihtiyacı vardır. Bizler Anadolu Gençlik Derneği mensupları olarak şubelerimiz ve temsilciliklerimiz vasıtasıyla Cansuyu Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği’nin 31 Ocak 2015 tarihinden itibaren düzenleyeceği yardım kampanyasının yaygın ve etkili bir çalışma olması için seferber olacağız. Duyarlılık sahibi herkesi bu kampanyaya destek vermeye davet ediyoruz. Yardımlar renk, dil, ırk ve inanç ayırt etmeksizin ihtiyaç sahibi olan her Suriyeliye en güzel şekilde ulaştırılacaktır” diye çağrıda bulundu.

31 Ocak 2015 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Şehir Markaları

Siz de şehir markaları arasındaki yerinizi mutlaka alın...

+90 (212) 697 10 00
Reklam bilgi


Anket EYT konusunda ne düşünüyorsunuz?