Reklamı Kapat

Cuma tatil olsun

Cuma tatil olsun

Hayatı ibadete göre değil de, ibadeti hayata göre, o da lütfen ayarlayan anlayışın ürünü olarak Cuma günlerinin çalışma günü olması vatandaşları yeni arayışlara yöneltti. TBMM Dilekçe Komisyonu’na başvuran vatandaşlar, 1935 yılında geçilen uygulamanın iptali ve Cuma günlerinin tatil edilmesi için, yeni bir kanun yapılmasını istiyor. Dilekçelerde, Cuma tatili ile ortak bayram günleri gibi Müslüman ülkeler arasında da ümmet birliğinin sağlanacağına dikkat çekiliyor.

Türkiye’nin Müslüman ülke kimliğinin ve ümmet birliğinin gereği olarak Cuma günlerinin tatil olmasını isteyen vatandaş talepleri Meclis’e dilekçe olarak yansıyor. Mesai günü olması dolayısıyla Müslümanların mübarek günü ve buluşma namazı olan Cuma’yı tam idrak edememekten yakınan vatandaşlar vekillere ve Meclis’e çok sayıda dilekçe gönderdi.

Devlet millet kaynaşması için...

Bir dilekçede şu görüşlere verildi: “Esasen bu basit konunun çoktan halledilmesi gerekirdi. Çünkü herkes bu sorunu aynı ölçüde yaşıyor. Gerek kamu çalışanları, gerek özel sektör çalışanları, gerekse öğrenciler çoğu zaman isteseler de Cuma namazına gidememekte. Osmanlı’da Cuma Müslümanlar, Cumartesi Hıristiyanlar, Pazar da Yahudiler tatil yapıyorlardı.”

1935’ten Beri Cuma Günleri Çalışıyoruz

Cumhuriyet’in kuruluş yıllarında yapılan İzmir İktisat Kongresi’nde Cuma gününün tatil olmasının benimsendiği vurgulanan dilekçelerde, “1935’te çıkarılan bir kanunla Cuma tatili iptal edilmiş; tatil günü Cumartesi öğleden sonrasından başlatılarak Pazar’a alınmıştır. 1974’e gelindiğinde ise Cumartesi’nin tamamı tatil ilan edilerek haftalık tatil iki güne çıkarılmıştır” denildi.

AHMET YAVUZ‘UN HABERİ

Türkiye’nin Müslüman ülke kimliğinin ve ümmet birliğinin gereği olarak Cuma günlerinin tatil olmasını isteyen vatandaş talepleri Meclis’e dilekçe olarak yansıyor. Mesai günü olması dolayısıyla Müslümanların mübarek günü ve buluşma namazı olan Cumayı tam idrak edememekten yakınan vatandaşlar vekillere ve Meclis’e çok sayıda dilekçe gönderdi.

“Devlet millet kaynaşması için cuma tatilinde geç kalındı”

Bir dilekçede şu görüşlere verildi: “Esasen bu basit konunun çoktan halledilmesi gerekirdi. Çünkü herkes bu sorunu aynı ölçüde yaşıyor. Gerek kamu çalışanları, gerek özel sektör çalışanları, gerekse öğrenciler çoğu zaman isteseler de Cuma namazına gidememekte. Osmanlı’da cuma Müslümanlar, cumartesi Hıristiyanlar, pazar da Yahudiler tatil yapıyorlardı.”

1935’ten Beri Cuma Günleri Çalışıyoruz

Cumhuriyetin kuruluş yıllarında yapılan İzmir İktisat Kongresi’nde Cuma gününün tatil olmasının benimsendiği vurgulanan dilekçelerde, “1935’te çıkarılan bir kanunla cuma tatili iptal edilmiş; tatil günü cumartesi öğleden sonrasında başlatılarak pazara alınmıştır. 1974’e gelindiğinde ise Cumartesinin tamamı tatil ilan edilerek haftalık tatil iki güne çıkarılmıştır. Böylece Müslümanlar, cumartesi-pazar tatil yaparken kraldan çok kralcıların baskıları neticesinde neredeyse Cuma namazına gidemez olmuş; Cumaya giden kamu çalışanları fişlenmiştir.” denildi.

Vekiller, cuma için kanun teklifi verecek mi?

Bir  dilekçelerde şu öneri getirildi: “Ya haftada iki gün tatilin bir günü Cuma olsun ya da Türkiye genelinde Cuma günleri 12.00 – 14.00 saatleri arasında öğle tatili olsun. TBMM ve Hükümetimizi ivedilikle bu can yakıcı sorunu çözmeye davet ediyoruz.” Konuyu görüşen TBMM Dilekçe Komisyonu da bu konu ile ilgili muhtelif kanunlarda değişiklik yapılmasının istendiği belirtilerek, “Komisyonumuz Başkanlık Divanı, yeni bir kanun veya bir kanun değişikliğini gerektiren dilekçelerin, Komisyonda görüşülemeyeceğini karara bağladıktan sonra, TBMM İçtüzüğünün 116/2-3’üncü maddesi gereğince, bu dilekçelerden kanun olarak düzenlenmelerinde toplumsal yarar görülenlerin birer örneğini, Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığına ve Başbakanlığa bilgi olarak göndermekte; ayrıca, kanun teklifi ve tasarısı gerektiren tüm kararları bastırıp, milletvekillerine dağıtmaktadır. Dolayısıyla vatandaşlarımızdan gelen yeni yasal düzenleme taleplerinden ve değiştirilmesi istenen kanunlardan, Türkiye Büyük Millet Meclisi üyelerinin tamamı haberdar edilmektedir.” denildi.

31 Ocak 2015 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Şehir Markaları

Siz de şehir markaları arasındaki yerinizi mutlaka alın...

+90 (212) 697 10 00
Reklam bilgi


Anket EYT konusunda ne düşünüyorsunuz?