Reklamı Kapat

Sağlıkçılara düzenleme! Doktor maaşı, 3600 ek gösterge, doktora şiddet

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Beştepe'deki 14 Mart Tıp Bayramı programında sağlık çalışanlarına saldırıdan, özlük hakları ve maaşlarla ilgili açıklamada bulundu.

Büyütmek için resme tıklayın

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Beştepe Millet Kongre ve Kültür Merkezi'nde 14 Mart Tıp Bayramı etkinliğinde sağlık çalışanlarına saldırı, özlük hakları ve doktor maaşları hakkında konuştu. Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Gözü ve gönlü kendi ülkesinde kalmak yerine dışarı kayan kişiler olabilir. Bu anlayışla hareket edenlerin, istikametlerini yeniden kendi ülkelerine çevireceklerini umuyorum." diye konuştu. 

Erdoğan'ın açıklamaları şöyle:

"Salgın döneminde sağlık sistemimizin ayakta tutulması için gayret gösteren hekimlerimiz ile sağlık çalışanlarına şükranlarımı sunuyorum.

Bizim kültürümüzde her işin başı sağlıktır. Öyle ki ülkemizde hekim, doktor, tabip temalı binlerce türkü, binlerce deyim vardır. Devrinin en büyük fatihi Kanuni Sultan Süleyman'ın dünyadaki en büyük mutluluğu "Bir nefes sıhhat" olarak tabir etmesi tesadüf değildir.

DSÖ ise sağlık kavramını tam bir iyilik olarak kapsıyor. Bilginin ve verinin en önemli değer haline geldiği dünyada sağlık sektörü güçlenmektedir. Ülkemizi küresel sağlık sistemim içinde en iyi yere getirmek istiyoruz.

Sağlık deyince akla ilk gelen hekimdir. Hekim ve hakim aynı kökten geliyor. Bu iki kavramın ortak özelliği, ilmi hikmette mütehassıs kişileri anlamlandırmasıdır.

Milletimizin Kur'an-ı Kerim'deki Lokman kıssasını hekimlikle irtibatlandırması, bu mesleği hangi konuma yerleştirdiklerini işaret etmektedir.

Batı dillerindeki doktor kavramı, insanın fiziksel unsurlarıyla ilgilenen kişilerle sınırlıdır. Bizim medeniyet ve kültürümüzde "hikmet" denilen en üst bilgi içinde değerlendiriliyor. Batı toplumlarında hekimler ile dini değerlerin temsilcileri çatışma halindeyken, bizim medeniyetimizde beraberince yürütmüşlerdir.

Sizler, herhangi bir uğraşın değil, insanoğlunun sahip olduğu bilginin en üst derecesi olarak görülen bir mesleğin mensuplarısınız. Hekimliklerdeki hatanın bedeli doğrudan insan hayatı olabilir.

İSTİYORUZ Kİ DÜNYA HASTALARINI ÜLKEMİZE GÖNDERSİN

Ülkemizin dört bir yanında erdemli hekimlerimizin insanı ve insana hizmet etmeyi her şeyin üstünde tutan hikayelerini görmek mümkündür. Salgın döneminde isimlerini sağlık kurumlarına verdiğimiz hekimlerimiz bu ortak özellikleriyle ön plana çıkmışlardır.

Bu ülkenin hekimlerine hem vefa borcu hem ihtiyacı vardır. 19 şehir hastanesiyle dünya ile rekabet eder durumdayız. Devamı gelecek. İstiyoruz ki dünya hastalarını ülkemize göndersin, burada şifa bulsunlar.

Türkiye'nin potansiyeli ve imkanları ihtiyacı olan hekim gücünü yetiştirmekle birlikte, küresel bir sağlık merkezi olma yolunda ilerlemektedir. Seferberlik ruhuyla yaptığımız çalışmalar neticesinde insanlarımızın layık olduğu bir sistemi inşa etmeyi başardık. Altyapısını büyük ölçüde iyileştirdiğimiz 1,3 milyon personel sayısıyla sağlık hizmetleri ülkemizin en önemli iftihar alanlarından birisidir. Sağlıkta da kaliteye odaklanmamız gereken bir seviyeye ulaştık.

GÖZÜ VE GÖNLÜ DIŞARI KAYAN KİŞİLER OLABİLİR

Sağlıkta da hala sıkıntılarımız, eksiklerimiz var. Ülke olarak bir süredir kesintisiz olarak yaşadığımız saldırılar önceliklerimizi değiştirdi. Buna rağmen, milletimize sunduğumuz hizmetlerin çıkarsını asla ihmal etmedik. Hekimlerimizin de işlerini geliştirerek hep kolaylaştırma gayreti içinde olduk.

Biz ülkemizin büyük fedakarlıklar ve sabırla yetiştirdiği hekimlerden azami istifade etmesi gerektiğine inanıyoruz. Sağlık sektöründe de gözü ve gönlü kendi ülkesinde kalmak yerine dışarı kayan kişiler olabilir. Bu anlayışla hareket edenlerin, istikametlerini yeniden kendi ülkelerine çevireceklerini umuyorum. Önüne serilen imkanlar ne olursa olsun tercihini kendi halkına hizmet etme yönünde kullanan tüm hekimlere şükranlarımı sunuyorum.

SAĞLIK ÇALIŞANLARINA 5 DÜZENLEME

Gösterdiğimiz çabalara rağmen hala çözüme kavuşturulamamış hususlarda hekimlerin beklentilerini biliyoruz. Bir paketin hazırlığını yürütüyoruz. Bugün bu paketin ana hatlarını paylaşmak istiyorum.

İlk müjdemiz, sağlık çalışanlarına yönelik saldırıları çözecek yöntemle ilgilidir. Görevleri sırasında işlenen kasten yaralama suçu, CMK kapsamında kataloğa dahil ediliyor. Böylece bu tür suçlar konusunda izlenecek yok, hakim ve savcılar bakımından görünür hale geliyor. Bu suça verilen ceza sağlık hizmetleri söz konusu olduğunda artırılıyor.

İkinci olarak, ilgili mesleki sorumluluk kurulu oluşturuyoruz. Tıbbi işlem ve uygulamalar nedeniyle ceza soruşturması açılması bu kurulun iznine bağlı olacak. Kamu kurum ve kuruluşları ile devlet üniversitelerinde görev yapan personele idare tarafından ödenen tazminatın rücu edip etmeyeceğine bu kurul karar verecek. Rücu ise kasıt durumunda yapılacak.

Üçüncü müjdemiz, sağlık çalışanlarımızın maaş ödeme sistemlerinde ve mali haklarında önemli iyileştirmeler sağlıyoruz. Sabit ek ödemeleri merkezi yönetim bütçesine alınarak, aylıklarının tek bir bordro ile ödenmesi temin edilecek. Sağlık Bakanlığı Döner Sermaye Sistemi etkinleştirilecektir. Merkezi Yönetim Bütçesi'nden performans ödemesi için ilave kaynak aktarılarak, ek ödemelerde artış yapılacaktır.

Dördüncü müjdemiz, sağlık çalışanlarının ücretlerinde yaptığımız iyileştirmelinin emeklilere de yansıyacak olmasıdır. Hemşireler başta olmak üzere 3600 ek gösterge kapsamına alınacaklarını da hatırlatmak istiyorum. Bu çalışma yapılırken, hekim emeklilerinin maaşları da ele alınacaktır.

Beşinci madde ise, aile hekimlerinin ücretlerinde artıştır.

14 Mar 2022 - 14:30 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Milli Gazete editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Milli Gazete değil haberi geçen ajanstır.

04

Adalet Ve Liyakat - Ekonomi bütünüyle bu ağır krizden kurtulamaz ise, 3600 falan hiçbir şey hiç kimseyi kurtarmaz.

Hukuk, Adalet ve Yönetim de Liyakat esas alınmadıkça her şey günü kurtarmaktır.

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 14 Mart 20:54
03

Susunmayan - Devlette para yok ha bire memura kamu işçisine veriyor nerden veriyor çiftçiye uyguladığı temerrüt faiziyle esnafa kesidigi cezalarla işvereni bitirip malini satmayla bunlardan alip memura ver yıllardır yaptığın bu bagkur emeklisi 2500 3000 tl alir çiftçi emeklisi 2000 2500 alir adamlar yıllarca devlete faiz ödeye ödeye canları çıktı aldıkları maaşa bak ALLAH VAR ALLAH bu doymayan kamuculara sonun kadar zehir zikim olsun evlatlarindan ciksin bunlara veren o hain zihniyetinde ALLAH bin belasini versin

Yanıtla . 0Beğen . 1Beğenme 14 Mart 17:53
02

Okur - 3600 değil 7600 verse boş. Paranın alım gücü yok. Market fiyatları en az 4 kat artmış durumda. Eğer tarım ve hayvancılığın en önemli girdisi olan gübre ve yem fabrikaları devlet tekelinde olup sübvanse edilip üreticiye verilse idi bu pahalılık olmazdı. Böylece sağlıksız bir nesil yetişmezdi.

Yanıtla . 5Beğen . 0Beğenme 14 Mart 16:31
01

Okur - 20 yıl boyunca milletin paraları vatandaşın refahına , işsizliğe harcanması yerine müteahhitlere verilerek yollar ,köprüler, tüneller yaptırtılması , vatandaşında banka paralarıyla yaşatılıp bu günkü bitim noktasına gelinmiştir.

Yanıtla . 5Beğen . 0Beğenme 14 Mart 16:19