‘Millî İttifak‘ın hedefi en az yüzde 15

‘Millî İttifak‘ın hedefi en az yüzde 15

İki kutuplu siyasete mahkum edilen, kerhen bir partiye oy atmaya zorlanan seçmene “umut ışığı” olan ve siyaseti heyecanlandıran “Millî İttifak”ı hayata geçiren Saadet Partisi Genel Başkanı Prof. Dr. Mustafa Kamalak ve Büyük Birlik Partisi Genel Başkanı Mustafa Destici, devletin resmi haber ajansına yaptıkları açıklamalarla yüreklere su serptiler. Liderlere göre, “Millî İttifak”, çözümsüzlüğe ve kısır döngüye ayarlı tüm dengeleri değiştirirken, en az yüzde 15 oranında bir oy hedefliyor.

“İki kardeş, dürüst çalışırsa üçüncü ortakları Allah olur”

Saadet Partisi Genel Başkanı Mustafa Kamalak, “Birtakım kriterler çerçevesinde birlikte hareket etmek için uygun adresin Saadet Partisi olması gerektiği hususunda kardeşlerimizle görüş birliğine vardık. Geminin rengi önemli değil önemli olan karşıya geçmektir diye düşündük” diye konuştu. Tüm adaylar birbirine denk olduğu için seçimde bulunurken zorlandıklarını belirten Kamalak, “Temel ilkemiz şu, bizim inancımıza göre iki kardeş, iki ortak, dürüst çalışırsa üçüncü Cenab-ı Allah olur. Öyle hareket ediyoruz” dedi. Seçmenin vereceği karara ve oya saygı duyduklarını söyleyen Kamalak, “Ama bu ittifakın, anketlere göre en az yüzde 15’lerin üzerinde olacağına inanıyoruz” ifadesini kullandı.

“Allah’ın izniyle alacağız”

BBP Genel Başkanı Mustafa Destici, “Adalet ve samimiyet zemininde, ihlasla çıkılmış bir yolda başarıya nasıl ulaşılır, en azami verim nasıl alınır, bunun gayreti içerisinde olduk. Başından itibaren özverili olacağımızı, ön şartlarımız bulunmayacağını, pazarlık içinde olmayacağımızı, neticede ülkemiz, milletimiz için siyaset yaptığımızı, burada da fedakarlık edeceğimizi belirtmiştik” şeklinde konuştu. Partilerin bir normal oy oranları, bir mevcut potansiyeli, bir de maksimum potansiyeli olduğunu söyleyen Destici, “Bu iki partimizin maksimum potansiyeli yüzde 36. Maksimum potansiyelimizin yarısını dahi alsak bu yüzde 20’ye yaklaşıyor. Biz bunu alacağız Allah’ın izniyle” dedi.

İki kutuplu siyasete mahkum edilen, kerhen bir partiye oy atmaya zorlanan seçmene “umut ışığı” olan ve siyaseti heyecanlandıran “Millî İttifak”ı hayata geçiren Saadet Partisi Genel Başkanı Prof. Dr. Mustafa Kamalak ve Büyük Birlik Partisi Genel Başkanı Mustafa Destici, devletin resmi haber ajansına yaptıkları açıklamalarla yüreklere su serptiler. Liderlere göre, “Millî İttifak”, çözümsüzlüğe ve kısır döngüye ayarlı tüm dengeleri değiştirirken, en az yüzde 15 oranında bir oy hedefliyor.

Saadet Partisi Genel Başkanı Mustafa Kamalak, BBP ile yaptıkları seçim ittifakı sonucu en az yüzde 15 oy almayı beklediklerini belirtti. Mustafa Kamalak, iki partinin yetkililerinin bir süredir ittifak için görüştüğünü, bu görüşmelerde belirli kriterler konulduğunu belirterek, “Birtakım kriterler çerçevesinde uygun adresin Saadet Partisi olması gerektiği hususunda kardeşlerimizle görüş birliğine vardık. Geminin rengi önemli değil, önemli olan karşıya geçmektir diye düşündük. Bu münasebetle Saadet Partisi çatısı altında seçime gidelim kararını verdik” diye konuştu. Tüm adaylar birbirine denk olduğu için seçimde bulunurken zorlandıklarını belirten Kamalak, “Temel ilkemiz şu, bizim inancımıza göre iki kardeş, iki ortak, dürüst çalışırsa üçüncü Cenab-ı Allah olur. Öyle hareket ediyoruz” diye konuştu.

Liste Cuma Günü Açıklanacak

İttifakın çatısının iki partiden oluştuğunu, ancak diğer siyasi partilerden ve şu anda aktif siyasette olmayanlardan da katılım olacağını dile getiren Kamalak, “Halisane bir niyetle çıkılan bu yolda yine aynı niyetle devam edildiği sürece hiçbir problem olmayacaktır ama cuma gününe kadar da bu çalışmalar devam ediyor” dedi. Kamalak, 11 Nisan’a kadar aday listelerine eklemelerin yapılabileceğini, bunlar kesinleşmeden birtakım isimleri söylemenin doğru olmayacağını belirterek, “Bence cumayı bekleyim, hayırlı bir gün. Şimdi diğer siyasi partilerin listeleri konuşuluyor. Şimdi onlar konuşulsun inşallah cumadan sonra da ittifakın listeleri konuşulmaya başlar” ifadesini kullandı.

“En az yüzde 15 oy potansiyelimiz var”

Seçim kampanyasının planlandığını, birlikte ve ayrı ayrı mitingler yapılabileceğini anlatan Kamalak, “Burada önemli olan kardeşlik hukuku çerçevesinde iyi niyetle hareket etmektir. Zerre kadar bir şüphe olmayacaktır inşallah. Önemli olan olumlu sonuç alabilmektir” diye konuştu. Seçmenin vereceği karara, oya saygı duyduklarını söyleyen Kamalak, “Ama bu ittifakın, anketlere göre en az yüzde 15’lerin üzerinde olacağını düşünüyoruz” dedi.

“Karşılıklı fedakârlıklar yapıldı”

Destici de gerek Saadet gerek Büyük Birlik partilerinin, pırıl pırıl bir maziye sahip olduğunu belirterek, hangi partinin çatısı altında ittifaka girildiğinin önemi bulunmadığını söyledi. Destici, sözlerini şöyle sürdürdü: “Adalet ve samimiyet zemininde ihlasla çıkılmış bir yolda başarıya nasıl ulaşılır, en azami verim nasıl alınır, biz bunun gayreti içerisinde olduk. Burada özveri göstermek gerekiyordu. Biz zaten başından itibaren özverili olacağımızı, ön şartlarımız bulunmayacağını, pazarlık içinde olmayacağımızı neticede ülkemiz, milletimiz için siyaset yaptığımızı, burada da fedakârlık edeceğimizi belirtmiştik. Çünkü biz milletimiz için sadece fedakarlık değil feda olmayı bile göze almış insanlarız.” “Hangi partimizin adayıyla, dışarıdan da gelebilir bu aday, daha iyi netice alacaksa orada fedakârlıklar yapıldı karşılıklı” diyen Destici, şöyle konuştu: “Temsil, ehliyet, liyakat ve daha sonra da milletin teveccühü, oy almak da tabii en sonunda. O da önemli bir husustur. Bunların hepsi dikkat edilerek adaletli bir şekilde, herkes de bu konuda özverili davrandı ve anlayış gösterdi. Bu konuda hiçbir problemle karşılaşmadık.”

“Kardeş partiyiz”

Destici, BBP ile Saadet Partisi’ni “en rahat işbirliği yapabilecek iki kardeş parti” olarak tanımladı. Seçim ittifakının çok doğal olduğunu ifade eden Destici, “Bu kadar antidemokratik bir seçim sistemine, yüzde 10 seçim barajına, hazine yardımının adil dağıtılmamasına rağmen biz ayrı ayrı girseydik aslında yanlış, acayip olan o olurdu. Bence biz doğal, güzel, doğru olanını yaptık” diye konuştu.

“İnandığımız için bu yola çıktık”

İttifak kararı almadan çok ciddi bir saha çalışması yaptıklarını, parti tabanlarının, bu seçim ittifakını onayladığını dile getiren Destici, şunları kaydetti: “Biz yaptığımız saha çalışmalarında şunu gördük, BBP’nin ve Saadet Partimizin şu anda yüzde 40’lara yakın bir potansiyeli var. Saha çalışması yapanlar bilirler, partilerin bir normal oy oranları, bir mevcut potansiyeli, bir de maksimum potansiyeli vardır. Şartlar lehine geliştiğinde alacakları oydur maksimum potansiyel. Bu iki partimizin maksimum potansiyeli yüzde 36. Bunu virgülüne dokunmadan söylüyorum. Bu 36 nedir, şartlar lehimize gelişirse. Biz, şartları lehimize, rüzgarı lehimize estirmek için bu işbirliğini yaptık. Birinci adım bu. Bundan sonraki bütün şartları lehimize doğru çevirme gayretimizi üst düzeye çıkarırsak, çünkü iktidardan kaçış var, meclis muhalefeti ile ilgili sıkıntılar var. Millet, hep bir iktidar arayışı içinde, alternatif arayışı içinde. Biz, maksimum potansiyelimizin yarısını dahi alsak bu yüzde 20’lere yaklaşıyor. Biz bunu alacağız Allah’ın izniyle. Buna inanıyoruz. İnandığımız için bu yola çıktık.”

İttifaka parti teşkilatlarından tam destek

Saadet Partisi Kayseri İl Başkanı Mahmut Arıkan ile BBP Kayseri İl Başkanı Yaşar Bekir Soğman, yaptıkları ortak açıklamada, yapılan birliğin, ittifakın ülke için yararlı olması temennisinde bulundu. Açıklamada, şu ifadelere yer verildi;

“Öncelikle bu beraberliğin ve yapılacak olan seçimin ülkemizin ve bütün İslam aleminin birlik, beraberlik ve kardeşliğine vesile olmasını Cenabı Hakk’tan niyaz ediyoruz. Şunu iyi idrak etmek gerekiyor ki, bu yapılan birliktelik sadece iki partinin Meclis’e taşınması için yapılmış bir ittifak değildir. Bu ittifak ülkemizin içinde bulunduğu adaletsizlik, hukuksuzluk ve yolsuzluk batağından çıkış kapısı olmaya aday milli bir ittifaktır. Hem Saadet Partimiz hem de Büyük Birlik Partimiz bu zamana kadar izlemiş oldukları siyasi çizgide şunu açıkça gösterdiler ki; Milli ve manevi değerleri öne alan, hakkın ve hukukun üstünlüğüne inanan, milletin bir delikli kuruşuna dahi haksız yere göz dikmeyen, uydu değil lider ülke Türkiye diyerek şahsiyetli bir dış politika hedefleyen, yani kısaca bu milletin aslını temsil eden iki siyasi partidir. İşte böyle ulvi hedefler etrafında fikir yakınlığı olan iki partimizin güçlerini ve imkanlarını da milletimizin selameti için birleştirmelerinden daha doğal hiçbir şey yoktur.”

10 Nis 2015 - 01:30 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Milli Gazete editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Milli Gazete değil haberi geçen ajanstır.Şehir Markaları

Siz de şehir markaları arasındaki yerinizi mutlaka alın...

+90 (212) 697 10 00
Reklam bilgi


Anket Tarım Kredi Kooperatifi marketi fiyatları pahalı mı?