Reklamı Kapat

Saadet İstanbul’dan anlamlı program “Genç Görüş, Erbakan Özel”

Saadet Partisi İstanbul Kadın Kolları “Genç Görüş, Erbakan Özel” başlığı ile bir program düzenledi.

Furkan Erten
Furkan Erten Tüm Haberleri

Saadet Partisi İstanbul Kadın Kolları, Millî Görüş hareketinin merhum lideri Prof. Dr. Necmettin Erbakan Hoca’mızı “Genç Görüş, Erbakan Özel” başlıklı bir program ile yâd etti. Programda, Saadet Partisi Genel Başkan Vekili Sabri Tekir, Saadet Partisi Konya Milletvekili ve Gençlik Kolları Genel Başkanı Abdulkadir Karaduman, Saadet Partisi GİK Üyesi Ebru Asiltürk ve Doç. Dr. Işıl Arpacı’nın konuşmacı olduğu programda Erbakan Hoca’mız çeşitli konu başlıklarıyla anlatıldı.

“ERBAKAN HOCA’MIZ 40-50 SENE SONRASINI PLANLADI”

Saadet Partisi Genel Başkan Vekili Sabri Tekir, “Ben Erbakan Hoca’mızın 40-50 sene sonraki bir hareketin geleceğini rahatlıkla tahmin edecek ve o istikamette bir planlamayı 40-50 sene önce yapabilecek bir düşünce ufkuna sahip olmasının bir delili olarak şunu ifade edebilirim: Millî Nizam Partisi kurulduğunda partinin amacını teşkil eden madde son derece dikkatli bir şekilde dizayn edilmiştir. Bu madde dizayn edilirken daha sonra Millî Nizam Partisi’nin kapatılması ile birlikte başlayacak olan yeni partilerin kurulması sürecinde kurulan partilerin hemen her birisinin amaç bölümünde isim olarak değil, kavram olarak zikredildiğini görürsünüz. Yani selamet kelimesi oradan gelmektedir. Refah, Fazilet, Saadet kelimesi oradan gelmektedir” ifadelerini kullandı.

“İNSANIMIZIN REFAHINI TEMİN EDECEK POLİTİKALARI UYGULADI”

Tekir, “54. Hükümet döneminde sosyal politikalara ilişkin uygulamaların hemen her birisine dikkat ettiğimiz zaman insanımızın mutluluğunu, refahını ve de barış ve huzur içerisinde yaşamasını temin edecek olan esaslara ilişkin politikaları olduğunu görmüş oluruz.  Erbakan Hoca’mız sistematik düşünce yapısı ile sistemik bütünlüğü kendi içerisinde özdeşleştirerek düşünme kabiliyeti son derece yüksek seviyelerdeydi. Ülkemizde var olan sistemin ekonomik analizini son derece iyi bir şekilde yapabiliyordu. Siyasi analizini de son derece iyi bir şekilde yapabiliyordu. Erbakan Hoca’mız özellikle ekonomik sistemde hortumlama esasına göre çalışmakta olan mekanizmayı keşfetmiştir. Onun için özellikle 1991 seçimleri de dahil olmak üzere 1995 seçimlerinde sürekli hortumlardan bahsetmiştir” ifadelerini kullandı.

“SADECE MİLLÎ GÖRÜŞ TÜM İNSANLIK İÇİN PLANLAMA YAPAR”

Saadet Partisi GİK Üyesi Ebru Asiltürk, “Bugün siyaset ne amaçla yapılır, ikbal amacıyla mı başka amaçlarla mı, bu bizi ilgilendirmez. Ama Millî Görüş siyaseti, hocasından insanlığa büyük hizmet olarak görmüştür. Türkiye’de de siyaseti diğer partiler Türkiye için yapar ve ona göre planlar. Sadece Millî Görüş, özelde Türkiye ama genelde dünyadaki tüm insanlık için bir siyaset planlaması yapar, programına bunu alır. Bu Millî Görüş’ün diğer partilerden farklı olarak, ufkunu, vizyonunun ve büyük bir dava olduğunu ortaya çıkarır” şeklinde konuştu.

“HOCAMIZIN UFKU KENDİSİNDEN SONRA GELENLERİ ETKİLEDİ”

Saadet Partisi Konya Milletvekili ve Gençlik Kolları Genel Başkanı Abdulkadir Karaduman, “Erbakan Hoca’mızın ufku kendisinden sonra gelenleri dahi ciddi bir şekilde etkilemiş, kendisinden öncekileri de aşan bir hedef ortaya koymuştur. İnsanlara faydalı olmanın da en faydalısını tercih etmiş bir siyasi lider olarak tarihe geçmiştir. Elbette ki Erbakan Hoca’mız ile ilgili değil aslında tüm yeni fikirler için geçerli olan bir nokta var. Erbakan Hoca’mız ortaya koyduğu fikirleri, yeni bir fikir olarak hiçbir zaman göstermez. 1500 yıl önce ifade edilen o ilahi mesajın mevcut dünyanın anlama kabiliyetine ve anlama düzeyine hitap etme biçimi olarak Millî Görüş hareketini yeniden Osmanlı’dan sonra ete kemiğe büründürmüştür” dedi.

“HOCAMIZ, GENÇLERE HER ZAMAN FİKİR VERMİŞTİR”

Karaduman, “Erbakan Hoca’mız, fikirleriyle halkın her zaman ilgisini çekmeyi başarmıştı. Neticede hocamız çığır açtı. Biz hala bugün bu fikirlerinden ve eserlerinden yararlanmak suretiyle içerisinde bulunduğumuz bu karanlığı ve zor şartları aydınlatmaya çalışıyoruz. Erbakan Hoca’mız davasını anlatırken her zaman gençlere fikir vermiş ve onların şehrin uzak kenarlarında durmayı değil şehrin merkezine tabiri caizse şairinde ifade ettiği gibi kavganın göbeğine davet etmiştir. Dünyanın anatomisini ortaya koymuş ve gençlere sınır ötesi ufuklar çizmiş gençler için uzak olanı yakın, zor olanı yapılabilir kılmanın müjdesini ortaya koymuştur. Büyük görünen kişi ve makamların aslında çok da büyük olmadığını hatta bunların küçük olduğunu göstermiştir” şeklinde konuştu.

“ERBAKAN HOCA, BİR ANLAMDA İSLAM’IN DİLİNİN SİYASETTE AKTARILMIŞ HALİDİR”

İnönü Üniversitesi Kamu Yönetimi Anabiliminde 2005-2012 yılları arasında  “Türkiye’de İslamcılık ve Necmettin Erbakan” teziyle doktora eğitimini tamamlayan Doç. Dr. Işıl Arpacı, “Ben çok uzun sürede doktora yaptım. Normal doktora 4 yıldır, benim 7 buçuk yıl sürdü. Bu sürenin 4 buçuk yılı Erbakan Hoca’yı çalışmakla geçti. ‘Hala bitmedi mi bu tez?’ diye soranlara ben, ‘Kolaysa 1 buçuk yılda iki tane tez yazan adamın tezini bitir’ diyordum. Erbakan Hoca, bir anlamda İslam’ın dilinin, Kur’an dilinin siyasette aktarılmış hali. Erbakan Hoca’nın siyasal üslubu buna tam anlamıyla bir meydan okumadır. Çünkü Erbakan Hoca’nın hemen hemen bütün pratiklerinde ve söylemlerinde doğrudan doğruya referans olarak İslam’ı ve Hz. Muhammed’i (S.A.V.) aldığını görüyorsunuz” ifadelerini kullandı.

13 Mar 2022 - 04:30 - Gündem

Muhabir  Furkan Erten


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Milli Gazete editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Milli Gazete değil haberi geçen ajanstır.