Reklamı Kapat

Ali Koç, Servet Yardımcı’ya tepki gösterdi; kendi işinize bakın!

Fenerbahçe Başkanı Ali Koç, düzenlediği basın toplantısında gündeme dair açıklamalarda bulundu.

Fenerbahçe Başkanı Ali Koç, gündeme dair önemli ve dikkat çeken açıklamalar yaptı. Koç; hakem atamaları, Merkez Hakem Kurulu’nun ( MHK) kararı, Türkiye Futbol Federasyonu ( TFF) Yöneticileri, MHK Başkanı ve üyeleri gibi özellikle son günlerde çok fazla tartışılan konularla isimlere değindi.

Fenerbahçe - Trabzonspor maçıyla başlayan süreci anlatan Ali Koç, "Fenerbahçe - Trabzonspor maçı öncesi yaşanan atamalarda yapılan gariplik, ilk atamadan duyduğumuz endişeden bir gün sonra neden endişe duyduğumuzu önümüzdeki günlerde paylaşacağımızı söylemiştik. Endişelerimizde haklı olduğumuz ortaya çıktı. Son 36 saattir, 8 Mart Salı günü TFF'nin aldığı karar ülke futbolunu karman çorman hale getirdi. Bizler ne kadar endişeli olduğumuzu paylaşmakta haklı olduğumuz görüyoruz. O kadar çok malzeme var ki, akıl tutulması olan Türk futbolunda o kadar malzeme var ki; hala ne paylaşacağıma karar vermiş değilim." dedi. 

"FUTBOLDA ADALETSİZLİĞİN, BELİRSİZLİĞİN, GÜVENSİZLİĞİN OLDUĞU BİR DÖNEM"

Futbolun büyük bir kitleye hitap ettiğini ama oluşan sistemin zarar verdiğini belirten Koç, "Futbol milyonlarca taraftarı, sponsorları, yayıncı kuruluşu ve medyanın genelini kapsayan; toplumsal gündeme yön verebilen, maddi ve manevi büyük bir endüstri. Futbol, Türkiye'de her hanenin ilgilendiği bir gerçek. Bugün nasıl bir ortam var ona bakalım. Kayırma, adaletsizlik, belirsizlik, güvensizlik, yoğun dedikodu ve yoğun lobilerle bağlanmış; kazanmak için her yolun mubah olduğu, marka değerinin erozyona uğrağı, zamanı yakalayamayan, finansal olarak çökmüş, yeni nesle uzak kalmış, vasatın normale dönüştüğü konuma el birliğiyle getirdik. Her geçen yıl daha da üzerine koyarak giden istikrarlı bir şeklide geriye saran sistem içerisindeyiz. Biraz olsun güven, liyakat, adaletin norm haline geldiği şekilde yönetilse topluma zararı değil; faydası olan bir değerdir. Bugün futbolumuz birleştirmekten çok uzak, ayrıştıran bir durumdadır." ifadelerini kullandı. 

"BİZİM GİBİ DÜŞÜNENLER GALİP GELECEK"

Her zaman sistemi eleştiren ve yapının yanlış olduğuna vurgu yaptıklarını söyleyen Koç, "Fenerbahçe bu sistemin mağdurlarından biridir. Fenerbahçe yıllardır istikrarlı bir şekilde bu sorunları dile getirmektedir. Duruşumuzda, söylemlerimizde ve mücadelemizde bir gram şaşma olmamıştır. Yöntemlerimiz naif, bu sektörde meyve vermeyen, hatta romantik gelse de göreceksiniz ki bizim gibi düşünenler galip gelecek. Bu sistem ve kültür, futbolu yönetenlerin kalitesi, statüko devam ettikçe baş aşağı gitmekten başka yol yoktur. Bu sistemin içindeyiz. İçinde bulunduğumuz bu duruma nasıl geldiğimizle yüzleşmezsek sorunların içinden çıkamayız." açıklamasında bulundu.

"GEÇEN SEZON 12-15 PUANIMIZ ALENEN GASP EDİLDİ"

Fenerbahçe’ye karşı kararların alenen alındığını söyleyen Koç, "Kulübümüz istikrarlı, sistematik bir şekilde yozlaşmış sistemde yıllardır zarar görüyor. Son maçta ve sezon içinde darbe aldı, darbe almaya devam ediyor. En son geçen sezon; hakem hataları demek hafif kalır, 12-15 puan arası alenen gasp edildi. Gol ve averaj farkı ile şampiyon olunan sezonda 1'inci ve 3'üncü arasında 2 puan farkı vardı. Benim söylediğim gri pozisyonlar değil. Açık ve net pozisyonlardan bahsediyorum. İyi tanınmış bir hakem bir kez değil, defalarca ‘Fenerbahçe'ye karşı bir tutum var, hakem camiası Fenerbahçe'yi şampiyon yapmayacak, yemin ederek söylüyorum.’ dedi. Bu kafasında bir hayal de olabilir. Gerçek bilgilere, tanıklarla yapılan konuşmaya göre de olabilir. TFF, MHK'dan bu açıklamaya dair soruşturma ya da basit bir açıklama da gelmedi. Bu konuda biz başvuru yapınca dostlar alışverişte görsün denildi ve basit bir açıklama yapıldı. Her kulübe aynı mesafede olması gereken TFF'nin, ilgili kurumları harekete geçirilerek adım atması gerekirdi. Bunun zan altında bırakılan hakemler ve kamuoyu için yapılması gerekirdi." dedi. 

"TEK YOL, TÜRK FUTBOLUNU BU ZİHNİYETTEN KURTARMAK"

Türkiye Futbol Federasyonu’nun Fenerbahçe'ye karşı bir tavır aldığını söyleyen Koç, "TFF'nin Fenerbahçe'ye bakışını, yaklaşımını, niyetini göstermek için örnekler vermek istiyorum. Hakemleri korumadılar. 3 maymunu oynadılar. Fenerbahçe bir açıklama yaptığında geçen hafta olduğu gibi açıklamanın mürekkebi kurumadan, tehdit etme cüretini gösterdiler. Başka kulüplerin, federasyonun içinden geçen açıklamalarını görmezden geldiler. Savcıları göreve çağırmışlar. Yüreğiniz varsa hakkımızda soruşturma açtırın. Bu kadar ciddiyetten uzaksınız. Zaten geçmişte bazı konularda savcılara ilettik dediler. TFF kurumları bir araştırma yapar, dibine inmeye çalışır, sonra da yargıya taşır. Yayıncı kuruluş 4 yıldır gelirlerimiz hakkında takımlar da böyle düşünüyor diye bizi de buna ortak ederek karar alıyor. Tam 10 açıklamamıza saatler içinde cevap verdiler. Böyle olan başka bir kulüp yoktur. TFF yeri gelir bize hata yapan hakemleri ödüllendirir, yeri gelir harcama limitleriyle tecrit altına almaya çalışır. Yeri gelir TFF Başkanı, kulübümüzün duruşunu ve açıklamalarını kişiselleştiren açıklama yapar. Tek yol bu yapıyla mücadele etmek ve bu zihniyetten Türk futbolunu kurtarmak." şeklinde konuştu. 

"KİMSE FENERBAHÇE, HAKEM ATAMALARIYLA İLİŞKİLİ DİYEMEZ" 

Spor Toto  Süper Lig'in 28'inci haftasında oynanan Fenerbahçe- Trabzonspor maçının hakemi hakkında da Koç, "Fenerbahçe Trabzonspor maçının hakemi Zorbay Küçük'tü. Fenerbahçe bunu atayın, bunu atamayın, neden bunu atamadınız tarzında federasyonla ilgili kurumlarla iletişime geçmez. Fenerbahçe’nin hakem atamalarıyla ilgili bir ilişkide olduğunu kimse söyleyemez. Bu sistem değişene kadar bu tutumuzu değiştirmeyeceğiz. İyi olanlar kazanacak. Hakem ataması hafta içi yapıldı. 4 büyükler arasındaki mücadeleler son derece kritik, son derece gergin ve zor maçlardır. 16 Şubat 2022'da maç tarihi açıklandı. Maçın 6 Mart'ta oynanacağı açılandı. 3 Mart'ta ise Zorbay Küçük ismi de hakem olarak beli oldu. Bahattin Duran, Caner Özaral açıklandı. Aynı gece Alanya'da Alanyaspor - Gaziantep FK kupa maçını yönetti. Maç uzatmalara gitti ve 23.00'te maç bitti. 23.22'de maçla ilgili hakeme tebligatı yaptı." değerlendirmesini yaptı.

"BU SİSTEM DEĞİŞMELİ"

"Bu sistem değişmeli" diyen Ali Koç; MHK'dan Ferhat Gündoğdu, Ahmet Şahin ve Sebahattin Şahin'in geçmişiyle ilgili şöyle bilgiler verdi:

"İnsanların hepsi değişmeli. 3 tane üyeye değineceğim şimdi. Ferhat Gündoğdu kimdir? 27 Ekim 2001 tarihinde göreve getirildi. 12 Temmuz 2021'de Süper Lig'in bile gözlemci kadrosunda yer almıyor. Biz hakemliği döneminden 10 maç tespit edebildik. Bu konuda da çok sınırlı bir tecrübesi var. 2002 yılındaki bir olay nedeniyle hakemliği erken bitirilmiştir. Böyle tecrübesiz bir hakemin, tecrübeli hakemlerin başkanlığını yapması da son derece zordur. Ahmet Şahin kimdir? Neredeyse hiçbir hakemlik tecrübesi yok denecek kadar azdır. Alt liglerde gözlemci ve 4-5 maç yönetmişliği söz konusu. Kendisi MHK başkan yardımcısıdır. Şahin'in şirketi, TFF Başkanı Nihat Özdemir'in şirketinin taşeronudur. Bir hakem eskisi yorumcuyla çok yakın olduğu ve içeriden bilgi sızdırdığı da söyleniyor. Bize göre, bu görevde bulunması son derece garip ve sakıncalıdır. Bir nebze şekil ve etik saygısı olan, hassasiyeti olan böyle birine böyle bir görevi vermezsiniz. Sebahattin Şahin kimdir? EPAK'ta görev yapıyor. 3 tane hakem atandı devre arasında Süper Lig'e. Nihat Bey göreve geldiğinden beri sınavlar yapılmıyor, atletik performans testleri de kaldırıldı. Kaldırırsın, yerine başka bir şey koyarsın. Başka bir şey de koyulmadı. Bizim incelememize göre sipariş atamalar bunlar. Hakem camiasında hoş karşılanmadı bu atamalar. Atadığınız FIFA kokartlı hakemler İngilizce konuşabiliyor mu? Yoksa Avrupa'da maça atanınca, İngilizce bilmediği için hastayım deyip maçtan kaçıyor mu? Bir kural hatası nedeniyle hakemlik görevine son veriliyor."

"TEZ ZAMANDA BU İŞİ BIRAKIN, KENDİ İŞİNİZE BAKIN"

TFF Birinci Başkanvekili Servet Yardımcı'ya tepki gösteren Ali Koç, şunları söyledi:

"Servet beye soruyorum; 2019/20 sezonunda bir hakemi arayıp küfürler ettiniz mi, tehdit ettiniz mi? Ben bunun cevabını sizden istiyorum. Bunun cevabı bende var. Geçen haftaki açıklamamızdan sonra ağır yeminler ederek, atamalarla alakanız olmadığını söylüyorsunuz. Ben de iddia ediyorum; istiyorsanız televizyona çıkıp konuşalım. Var mı, yok mu? Bu saatten sonra yapacağınız her şeyi gözümüz kulağımız açık şekilde takip edeceğiz, dikkatler sizin üstünüzde. Sadece siz değil, bunu yapanlar karda yürüyüp iz bırakmayan şekilde yapıyorlar. Bir süre bizim stadyumumuza gelmemenizi dostunuz olarak tavsiye ediyorum. Bu size son ikazımız. Yanlış yoldasınız. Orada yanlış yolda olan biri daha var. Sizin göreviniz, adil rekabeti sağlamak. Birkaç kişiye yakın olmak değil, herkese eşit mesafede olmak. Bence tez zamanda bu işi de bırakın. Hatta hepiniz. MHK da TFF de. Bir kardeşiniz olarak, bu sektörün en önemli paydaşlarından biri olarak;  artık geldiğimiz bu yol gidilecek bir yol değil. Fenerbahçe'yle uğraşmayı bırakın. Sayın başkana da size de hararetle tavsiye ediyorum. Kendi işinize bakın."

12 Mar 2022 - 07:10 - Spor


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Milli Gazete editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Milli Gazete değil haberi geçen ajanstır.

02

Abdullah - O adam hayattayken niye pes etmedim demek ki sende kurtarsın

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 12 Mart 16:24
01

Ahmet - Bu ulke kimsenin babasin mali degil dokturlar gitsin diye birsey olamaz seveyen kendi gider

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 12 Mart 09:07