Erbakan sevgisi salonlara sığmadı

Millî Görüş Hareketi’nin lideri, 54. Hükümet’in efsane başbakanı, mücahit Prof. Dr. Necmettin Erbakan Hocamız, vuslatının 11’inci sene-i devriyesinde Haliç Kongre Merkezi’nde programla yâd ediliyor.

Abdussamet Karataş
Abdussamet Karataş Tüm Haberleri

Millî Görüş lideri, 54. Hükümet Başbakanı, ilim ve devlet adamı, nezaket timsali, mücahit Prof. Dr. Necmettin Erbakan Hocamız, ahirete irtihal edişinin 11’inci sene-i devriyesinde muhteşem bir programla yâd edildi. Saadet Partisi’nin Haliç Kongre ve Kültür Merkezi’nde düzenlediği “Prof. Dr. Necmettin Erbakan’ı Anma ve Anlama Programı” başta siyasetçiler olmak üzere bürokratlar, sivil toplum kuruluşları ve binlerce vatandaşın katılımıyla gerçekleşti. Bu yıl Saadet Partisi İstanbul İl Başkanlığı tarafından “Adil Devlet ve İnsanca Yaşam” mottosuyla gerçekleştirilen programda, Kur’an-ı Kerim tilaveti gerçekleşti, dualar edildi, yakın çalışma arkadaşları ve programa katılan siyasi parti temsilcileri Erbakan Hocamızı anlattı.

SİYASET, ERBAKAN HOCAMIZLA BULUŞTU

Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu ve Saadet Partisi Başkanlık Divanı üyeleri, Saadet Partisi il başkanları, Saadet Partisi GİK üyelerinin iştirak ettiği programa siyasetten üst düzey katılımlar da oldu. Programa Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu ve genel başkan yardımcıları, Demokrat Parti Genel Başkanı Gültekin Uysal ve parti yönetimi, Hür Dava Partisi Genel Başkanı Zekeriya Yapıcıoğlu, Halkların Demokratik Partisi TBMM Başkan Vekili Nimetullah Erdoğmuş katıldı. Programa katılanlar arasında çok sayıda milletvekili, belediye başkanı, siyasi parti temsilcisi ve Millî Gazete Genel Müdürü ve İmtiyaz Sahibi Ömer Yüksel Özek de vardı.

İSLAM DÜNYASINDAN YOĞUN KATILIM

Erbakan Hocamızı anma ve anlama programına İslam ülkelerinden de yoğun katılım oldu. İslam ülkelerinin büyükelçi ve konsolosları, İhvan-ı Müslimin ve HAMAS İslami Direniş ve çok sayıda sivil toplum kuruluşunun temsilcileri programa iştirak etti.

ERBAKAN HOCAMIZ BARIŞA HİZMET ETTİ

Programın ev sahibi Saadet Partisi İstanbul İl Başkanı Ömer Faruk Yazıcı, yaptığı selamlama konuşmasında, “Erbakan Hocamız üzerimizde sorumluluğunu hissettiğimiz Millî Görüş Hareketi’nin kuruculuğunu yapmış, ülkesi ve milleti adına birçok zorlu yollardan geçerek her birimiz için örnek bir hayatı yaşamıştır. Erbakan Hocamız; farklılıklar sebebiyle ayrılmayı değil; farklılıklarla birlikte olabilmeyi öğretti. Barışa hizmet etti, biz de barışa hizmet ediyoruz. Herkes gibi kendisi de kutuplaştırmanın siyasal puan getireceğini biliyordu ama “memleket evlatları arasında ayrı gayrı olmaz” diyerek kardeşliği tesis etti. İşte bugün bu salonda Hocamızın inşa etmek için mücadele ettiği Türkiye’nin fotoğrafını görmenin sevinci içerisindeyiz. Erbakan Hocamız hayatını milletimizin birlik ve berberliğine, ülkemizin maddi ve manevi kalkınmasına, coğrafyamızın barış, huzur ve güven yurdu olmasına, bütün insanlığın saadet ve selametine adamıştı. Vefatının 11. yılında bu hedeflerin gerçekleşmesine vesile olacak olan uzlaşıyı sağladığınız için, toplumumuzun bütününde umut olan bu görüntüyü verdiğiniz için bu tablonun mimarlarına siz saygıdeğer genel başkanlarımıza ve misafirlerimize ülkemizin bir evladı olarak şükranlarımı arz ediyorum” ifadelerini kullandı.

“BULUŞMAMIZ, ERBAKAN HOCAMIZI ANLAMAMIZA VESİLE OLSUN”

Programda katılımcılara hitap eden Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, “Bugün anlamlı bir günde birlikteyiz. Bugün aynı zamanda Miraç Kandili. Bu mübarek günlerin ve bu manevi iklimin ülkemiz ve bütün insanlık için hayırlar getirmesini diliyor, aziz milletimizin kandilini tebrik ediyorum. Bugün bundan 11 yıl önce, milyonlarca insanın duaları eşliğinde, ebedi hayata uğurladığımız Erbakan Hocamızı anmak için bir aradayız. Bu buluşmamızın Erbakan’ı anmanın yanında, anlamamıza da vesile olmasını diliyorum. Erbakan Hocamız 1969 yılında ilk adımı atarken, ilk tohumu ekerken birileri şöyle demişlerdi; “Bir çiçekle bahar olmaz!” Peki merhum Hocamız ne demişti; “Evet ama her bahar bir çiçekle başlar...” İşte sizler, gelecek baharları müjdeleyen çiçeklersiniz. Allah sizden razı olsun” dedi.

“HOCAMIZIN ADİL DÜZEN MÜCADELESİNİ SÜRDÜRÜYORUZ”

Karamollaoğlu, “Prof. Dr. Necmettin Erbakan’ın mücadelesinin en önemli hedeflerinden birisi ‘Adil Devlet ve İnsanca Yaşam’ içindi. “Yaşanabilir Bir Türkiye”, “Yeni ve Adil Bir Dünya” derken tam da bunu kastediyordu. Bütün insanlığın saadetini temin etmekle mükellef olduğumuzun şuurunu yaşadı ve yaşattı. Biz de bugün onun çizgisini takip ediyor; onun mücadelesini referans alıyoruz. Tıpkı Erbakan gibi, bu güzel ülkenin imkân ve kaynaklarının bir avuç yandaşa aktarılmasına rıza göstermiyoruz. Tıpkı Erbakan gibi, Türkiye’nin varlıklarının haraç-mezat elden çıkarılmasına karşı çıkıyoruz. Tıpkı Erbakan gibi, milleti borca ve bankaya mahkûm eden faizci politikalara evet demiyoruz Erbakan’ın, yalınayaklarıyla bir dilim ekmek için ekmek arabasının arkasından koşmak zorunda kalan küçük çocuğun hakkını aradığı gibi; biz de karnını doyurabilmek için akşam pazar yerlerinde artık toplayan insanların hakkını arıyor, bunun mücadelesini veriyoruz!” ifadelerini kullandı.

“ÜLKEMİZ VE BÖLGEMİZ KRİTİK BİR SÜREÇTEN GEÇİYOR”

Karamollaoğlu, “Bugün ülkemiz de, bölgemiz de kritik ve hassas bir süreçten geçmektedir. Bu süreçte dışarıya karşı güçlü olmanın ilk şartı; içeride güçlü olmak, birlik ve beraberliği sağlamaktır. Bugün Türkiye’nin bir diğer önemli problemi de kutuplaşmadır. Bir araya gelip konuşamamaktır. Oysa hepimiz bu ülkenin insanıyız; dertlerimizi, sıkıntılarımızı birlikte çözmemiz gerekir. Kutuplaşan değil, kucaklaşan bir Türkiye’yi birlikte inşa etmeliyiz. Partilerimiz, düşüncelerimiz, çözüm yollarımız farklı olsa da; birbirimizle konuşabildiğimiz ve bir masanın etrafında oturabildiğimiz gün, aşamayacağımız hiçbir engel, çözemeyeceğimiz hiçbir sorun kalmayacaktır” değerlendirmesinde bulundu. 

“MÜCADELEMİZİN AMACI MİLLETİMİZE HİZMET ETMEKTİR”

Temel Karamolloğlu, “Biz Saadet Partisiyiz... Millî Görüşçüyüz! Biz siyaseti makam ve mevki için, şan ve şöhret için yapmıyoruz. Bizim mücadelemiz Ahmet gitsin Mehmet gelsin mücadelesi değildir. Biz şahıslarla değil, zihniyetlerle uğraşırız. Biz isimlere değil ilke ve prensiplere bakarız. Tıpkı Erbakan gibi bedel öderiz ama bu millete asla en ufak bir bedel ödetmeyiz. Hiçbir zaman kendi ikbalimiz için, milletin istikbalinden taviz vermeyiz. Tek arzumuz, tek derdimiz vardır; o da bu aziz millete hizmet etmek ve Cenab-ı Allah’ın rızasını kazanmaktır. Bu duygu ve düşüncelerle bir kez daha hepinizi hürmet ve muhabbetle selamlıyor, başta Erbakan Hocamız olmak üzere bu millete hizmet etmiş bütün büyüklerimizi rahmet, minnet ve şükranla anıyorum” değerlendirmesinde bulundu.

HALKLARIN DEMOKRATİK PARTİSİ TBMM BAŞKAN VEKİLİ NİMETULLAH ERDOĞMUŞ: “ÇIKIŞ NOKTASI, BİR UYANIŞ HAREKETİNİN BAŞLANGICIYDI”

HALKLARIN Demokratik Partisi TBMM Başkanvekili Nimetullah Erdoğmuş, “Erbakan Hocamızın aslında çıkış noktası bir uyanış hareketinin başlangıcıydı. O dönemi hatırlayalım, küresel sistem çift kutuplu olarak yayılmacılığını sürdürüyor, ülkemizde de maalesef yansıması vardı. Böyle bir dönemde adeta üçüncü yol diyebileceğimiz, üçüncü çizgi diyebileceğimiz bir çizgi ortaya koydu. O dönemim sloganlarını dün gibi hatırlıyorum. ‘Ne sağdayız ne solda, Hak yoldayız Hak yolda!’

“ERBAKAN’IN MİLLİLİĞİNDE KİN VE NEFRET YOKTUR”

Konuşmasında, “Necmettin Erbakan’ın hayatı bize, nasıl bir gelecek kurmak zorunda olduğumuzu ve omuzlarımızdaki sorumluluğu göstermesi açısından yol göstericidir” diyen CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, “Bu yol göstericiliğin en önemli işareti de ömrünü vakfettiği, bizzat kurucusu ve önderi olduğu siyasi hareketin ‘Millî Görüş’ adını taşımasıdır. Erbakan’ın milliliği ve vatanseverliği, siyasi rakiplerini düşman olarak gören bir millilik ve vatanseverlik söylemi değildir. Erbakan’ın milliliği ve vatanseverliği, herkesi kuşatan ve kucaklayan bir millilik ve vatanseverliktir” dedi.

DEVA PARTİSİ GENEL BAŞKAN YARDIMCISI MEDENİ YILMAZ: “ERBAKAN HOCA, İNANDIĞI YOLDAN VAZGEÇMEDİ”

DEVA Partisi Genel Başkan Yardımcısı Medeni Yılmaz, “Huzurlarınızda rahmetli Başbakanımız Erbakan Hocamızı rahmetle anıyorum” diyerek, “Ülkesine ve insanlığa hizmet etmek yolunda birçok başarıya imza attı. Azimli, kararlı, inançlı ve inandığı değerler için bıkmadan, yorulmadan hiçbir şartta asla pes etmeyen bir kişiliğe sahipti. 1969’da tek başına Konya’dan başlattığı siyaset yolculuğunu ülkemizin başbakanı olarak taçlandırdı. Kurduğu partileri defalarca kapatıldı, yasaklı dönemler yaşadı ama asla inandığı yoldan vazgeçmedi, bıkmadı, yorulmadı, ülkesine zarar verecek bir şey yapmadı” ifadelerini kullandı.

GELECEK PARTİSİ GENEL BAŞKANI PROF. DR. AHMET DAVUTOĞLU: “ATTIĞI HER ADIMDA MESCİD-İ AKSA, KUDÜS VARDI”

Gelecek Partisi Genel Başkanı Prof. Dr. Ahmet Davutoğlu, “Biz olaylara, tesadüflere inanmayanlarız. Biz ancak tevafuklara inanırız. Rahmetli Erbakan Hocamızın 27 Şubat’ta vefat etmesi bir tesadüf değildir. Bu ilahi takvime göre her 27 Şubat’ta insanlar, bu ülkede 28 Şubat’lar olmayacak, fikir özgürlüğüne darbe olmayacak diyecektir. Erbakan Hocamızın attığı her adımda Mescid-i Aksa, Kudüs vardı” dedi.

Erbakan Hoca’yı anma programında konuşan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, “Merhum Erbakan için 5 yıl önce düzenlenen anma toplantısında yaptığım konuşmada, “Bu toplantı kutuplaşmanın ve çatışmanın arttığı bir dönemde diyalog ve toplumsal uzlaşma adına taze bir nefestir” demiştim. Beş yılın ardından mutlulukla ifade etmek isterim ki; “Bugün düzenlenen toplantı kutuplaşmayı ve çatışmayı hızla azaltmayı başardığımız bir sürecin nişanesi” olarak tarihteki yerini alacaktır. Beş yıl önce başlattığımız diyaloğun ve toplumsal uzlaşma çabamızın ulaştığı noktadan hepimiz gurur duymalıyız. Diyaloğun başlangıcında bana ve Sayın Karamollaoğlu’na tepki gösterenlerin, bugün ortaya çıkan tablodan mutluluk duyduklarını biliyor, görüyorum” dedi.

“ERBAKAN’IN MİLLİLİĞİNDE KİN VE NEFRET YOKTUR”

“Necmettin Erbakan’ın hayatı bize, nasıl bir gelecek kurmak zorunda olduğumuzu ve omuzlarımızdaki sorumluluğu göstermesi açısından yol göstericidir” diyen Kılıçdaroğlu, “Bu yol göstericiliğin en önemli işareti de ömrünü vakfettiği, bizzat kurucusu ve önderi olduğu siyasi hareketin “Millî Görüş” adını taşımasıdır. Erbakan’ın milliliği ve vatanseverliği, siyasi rakiplerini düşman olarak gören bir millilik ve vatanseverlik söylemi değildir. Erbakan’ın milliliği ve vatanseverliği herkesi kuşatan ve kucaklayan bir millilik ve vatanseverliktir. Erbakan’ın milliliği ve vatanseverliğinde kin ve nefret yoktur; çatışma ve kavganın yerine barış ve uzlaşma vardır. Kimse yaşamın hiçbir alanında ayrımcılığa maruz bırakmamalı… Hiçbir çocuk yatağa aç girmemeli, birlikte üretmeli ve hakça bölüşmeliyiz. Herkesin inancına ve inanç pratiğine saygılı; bu inanç pratiklerinin koruyucusu ve güvencesi olmalıyız. Çünkü biliyoruz ki, aksini yaptığımızda zulmedenlerden oluruz. Bizler kimseye zulmetmemeliyiz” dedi.

“BAŞBAKANIM ERBAKAN’I RAHMETLE ANIYORUM”

“Helalleşme” çağrımı ilk olarak geçen yıl düzenlenen merhum Erbakan’ı anma toplantısında dile getirmiştim” diyen Kılıçdaroğlu, sözlerini, “O gün ‘Tüm kırgınlıkları ve acıları gidermeliyiz. Bütün bir geçmişi bir yana bırakarak helalleşmeliyiz’ demiştim. Grup toplantısında detaylandırdığım ‘helalleşme’ çağrısını ilk ifade ettiğim yerin, merhum Erbakan için düzenlenen bir anma toplantısında olmasının memnuniyeti içindeyim” diyerek sürdürdü. Kılıçdaroğlu, “Bu duygu ve düşüncelerle 54. Hükümet’in başbakanı, aynı zamanda bürokratken benim de başbakanlığımı yapmış olan Prof. Dr. Necmettin Erbakan’ı rahmetle anıyorum” diye sözlerini tamamladı.

DEMOKRAT PARTİ GENEL BAŞKANI GÜLTEKİN UYSAL: “ERBAKAN HOCA, HAK VE ADALET DEMEKTİ”

Demokrat Parti Genel Başkanı Gültekin Uysal, “Bugünün Türkiyesi mevcut iktidarın tavrı nedeniyle her alanda adaletsizliğin en derin şekilde yaşandığı bir ülke haline gelmiştir. Yirmi yıllık iktidarında adalet konusundaki eksiklikleri ve adaletsizliği kurumsal anlamda reform ve revizyonlarla çözebileceğini düşünen iktidara, kendisinden hiçbir şey öğrenmedikleri, maalesef öğrenemedikleri Erbakan hocalarından bu açıklama bir cevap niteliğindedir. Millî Görüş’ün lideri merhum Erbakan’ın bahsini ettiği gibi içinizde hak ve adalet sevgisi olmadıkça nasıl bir, hukuki, iktisadi, içtimai düzenleme yaparsanız yapın, adaleti tesis etmeniz mümkün değildir” şeklinde konuştu.

HÜDAPAR GENEL BAŞKANI ZEKERİYA YAPICIOĞLU: “ERBAKAN HOCAM GÜZEL İNSAN, SAMİMİ BİR MÜSLÜMANDI”

HÜDAPAR Genel Başkanı Zekeriya Yapıcıoğlu, “Merhum Erbakan Hocamıza Allah’tan rahmet diliyorum. Bu programın Erbakan Hocamızı daha iyi anlamaya yardımcı olacağını düşünüyorum. Erbakan Hocamız gibi büyük bir ilim ve siyaset adamını anlatmak, birkaç dakikaya sığdırmak imkânsızdır. Erbakan Hocamız için yalın bir ifadeyle şöyle diyebiliriz: Güzel insan, samimi bir Müslümandı. İslam’ın hem itidal hem ibadet hem ahlak hem eğitim hem siyaset, hayatının her yönünü kapsayan bir nizam olduğunu anlattı” diyerek, Erbakan Hocamızın “Siyaseti önemsemeyen Müslümanları, Müslümanları önemsemeyen siyasetçiler yönetir” sözünü hatırlattı. Yapıcıoğlu, “Ne zaman dışı süslü ama içi boşalmış ya da boşaltılmış olmaktan çıkıp hayat fışkıran, hayat veren hakiki Müslümanlar olursak o zaman Erbakan Hocamızı anlamış ve davasının takipçileri olmuş oluruz. Hedefimiz hak nizamı hakim kılmaktır. Arzumuz tüm insanlığın saadetidir. Yolumuz cihattır. İnsanlığın kurtuluşu ancak İslam ile mümkündür. Ahlaktan yoksun bir siyasetin insana ve insanlığa hizmet etmesi mümkün değildir” dedi.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Milli Gazete editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Milli Gazete değil haberi geçen ajanstır.