Reklamı Kapat

Rusya ve NATO tepişiyor, Ukrayna eziliyor

Çeşitli ülkelerin yaptırım kararlarına rağmen Rusya, Ukrayna’ya harekât başlattı. ABD ve NATO, yoğun destek sözü verdiği Ukrayna’yı yalnız bıraktı. 

Abdussamet Karataş
Abdussamet Karataş Tüm Haberleri
Büyütmek için resme tıklayın

Ukrayna- Rusya arasında aylardır “geliyorum” diyen savaş Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in askeri harekât emriyle resmen başladı. ABD, NATO, Avrupa ülkelerinin kışkırtmalarıyla karmaşık bir hal alan Ukrayna-Rusya krizi, artık sıcak bir çatışmaya dönüştü. Rusya Devlet Başkanı Putin’in Rus ordusuna verdiği saldırı talimatı sonrası Belarus üzerinden Ukrayna topraklarına işgal resmen başladı ve başkent Kiev’de bazı stratejik noktalara bombardımanlar gerçekleştirildi. Rusya’nın Ukrayna topraklarına gerçekleştirdiği saldırılarda sivil vatandaşlar hayatını kaybederken on binlerce Ukraynalı yerlerini yurtlarını terk ederek komşu ülkelere kaçmaya başladı.

ABD, BİLDİĞİNİZ GİBİ! KIŞKIRTTI VE KAÇTI

Rusya ile giriştiği küresel rekabete her zaman küçük ülkeleri alet eden Amerika Birleşik Devletleri (ABD), şeytani planlarını Ukrayna’da da ustalıkla uyguladı. Son bir yılda Ukrayna’ya tonlarca ağır silah yığan, Rusya ve Ukrayna’yı savaşa kışkırtan ABD, Rusya’nın işgali sonrası adeta kabuğuna çekildi. Aylardır Rusya’nın Ukrayna’yı işgal etmesi için zemin hazırlayan ABD, Ukrayna’yı bir kez daha yalnız bıraktı. Beyaz Saray Basın Sekreteri Jen Psaki, “ABD, Ukrayna’ya insani ve güvenlik yardımı sağlamaya, Rus saldırganlığına yanıt olarak Doğu Avrupa’daki ortaklarının savunmasını güçlendirmeye ve bunları artırmaya devam ediyor. Ancak ABD, Ukrayna’da savaşmak için ABD birliklerini göndermiyor. Bu konuda bir kararımız yok” dedi. ABD, daha önceki yıllarda da Osetya krizinde Gürcistan’ı Rusya’ya karşı kışkırtmış ve Rusya’nın askeri işgali sonrasında Gürcistan’ı yalnız bırakmıştı.

NATO, FİTNEYİ KÖRÜKLEDİ VE ÇEKİLDİ

Ukrayna topraklarının işgal edilmesine kadar uzanan süreç NATO’nun Ukrayna’yı ittifaka dâhil etmesi teklifine dayanıyordu. Ukrayna’nın NATO üyesi olmasını milli güvenliğine aykırı bir hamle olarak gören Rusya, Ukrayna’ya yönelik askeri hareketlerini artırmıştı. Ukrayna’yı savaşın içine sokan NATO ittifakı Rusya’nın işgal girişimi sonrası Ukrayna’yı yalnız bıraktı. NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Ukrayna’nın askeri işgalini yorumladığı açıklamasında, “Ukrayna’ya güçlü siyasi destek sağlamaya devam edeceğiz. Müttefikler, Ukrayna’ya kendisini savunmasına yardımcı olacak ekipman ve mali destek sağlıyor” sözleriyle yetindi.

RUSYA İŞGALİ GÖZ GÖRE GÖRE GELDİ

Yeniden ‘Sovyetler Birliği’ni kurma hayaliyle hareket eden Rusya lideri Vladimir Putin, tüm uluslararası tepkilere ve yaptırımlara rağmen işgalci hamlelerini sürdürüyor. 2014 yılında, Ukrayna toprağı olan Kırım’ı ilhak eden ve sınırlarına dâhil eden Rusya, yakın zamanda Ukrayna topraklarından Dombass ve Lugansk şehirlerini de kopardı. Putin’in harekât emrinin etki sınırı henüz bilinmezliğini korurken Ukrayna üzerinde egemenlik iddiasında bulunan Rusya’nın saldırgan ve işgalci politikalarının, dünya barışı için büyük bir tehdit oluşturduğu aşikâr görünüyor.

TÜRKİYE’NİN AÇIKLAMALARINDAN SONRA RUSYA EL BAB’I VURDU

Rus savaş jetleri geçtiğimiz gece Türkiye ve Suriye Milli Ordusu tarafından kontrol edilen Suriye’nin El Bab bölgesinde de uçuş gerçekleştirdi. Terhin köyüne hava saldırısı düzenleyen Rus jetleri, bölgede korkuya sebep oldu. “Güvenli bölge” hâline getirilen El Bab’daki bu hava saldırısının Türkiye’nin, Rusya-Ukrayna arasındaki gerilime dair yaptığı açıklamalardan dolayı gerçekleştirildiği gündeme geldi.

PUTİN’DEN SABAH OPERASYON EMRİ

Sabahın ilk saatlerinde Rusya Devlet Başkanı Vladamir Putin, “ Donbas halkı yardım için yüzünü Rusya’ya döndü. Bu nedenle özel askeri operasyon düzenlenmesi emrini verdim. Operasyon, 8 yıldır Kiev yönetiminin baskıları ve soykırımı altında acı çeken insanları korumayı amaçlıyor. Ukrayna’yı militarizm ve Nazizm’den temizleyeceğiz. Aralarında Rusya vatandaşlarının da olduğu sivillere karşı çok sayıda kanlı suç işleyenlere karşı adaleti sağlayacağız” dedi.

UKRAYNA, İKİ KASABAYI RUSLARDAN GERİ ALDI

Bu açıklamanın ardından Ukrayna’nın genelindeki tüm askeri tesislere roket saldırıları başladı. İlerleyen dakikalarda Ukrayna Savunma Bakanlığı “Doğudaki birliklerimiz, komuta merkezleri ve havaalanlarımız yoğun topçu saldırısı altında” açıklaması yaptı. Ukrayna ordusu, Dombas bölgesindeki iki kasabayı Rus kuvvetlerden geri aldı. Rusya, Ukrayna’nın Odessa bölgesine saldırdı. Bu saldırıda 18 kişi hayatını kaybetti. Ukrayna’nın Harkov bölgesinde bir apartmana saldıran Rusya, bu saldırıda da bir çocuğun hayatını kaybetmesine sebep oldu.

ZELENSKİ: “HERKESE SİLAH VERECEĞİZ”

Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenski, öğle saatlerinde ulusa sesleniş gerçekleştirdi. Rusya ile bütün diplomatik ilişkilerin kesildiğini açıklayan Zelenski, Rusya’nın Nazi Almanyası ile eşit olduğunu söyledi. Zelenski, “Askeri tecrübesi olan vatandaşlarını İçişleri Bakanlığı’na başvursun. Ukrayna kuzeyden, güneyden, doğudan, gökten saldırıya uğruyor. Düşmanın ciddi kayıpları var ve daha da acı çekecekler. Toprağımızı korumak için şimdiden silah dağıtıyoruz ve dağıtmaya devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.

TÜRKİYE’DEN UKRAYNA’YA DESTEK

Türkiye de Rusya’nın Ukrayna’ya müdahalesi sonrasında Güvenlik Zirvesi gerçekleştirdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın başkanlığında Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde gerçekleştirilen zirve 1 saat 50 dakika sürdü. Rusya’nın Ukrayna’ya müdahalesinin ele alındığı zirvenin ardından yapılan açıklamada, Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik saldırısının uluslararası hukuku ihlal ettiği ve kabul edilemez olduğu ifade edilerek, Ukrayna’nın siyasi birliği, egemenliği ve toprak bütünlüğüne desteğin süreceği vurgulandı.

RUSYA’YA TEPKİ

Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, “Türkiye, sınırların silah yoluyla değiştirilmesine karşıdır. Rusya Federasyonu Silahlı Kuvvetleri tarafından Ukrayna’ya yönelik başlatılan askeri operasyonu kabul edilemez buluyoruz ve reddediyoruz. Rusya’yı haksız ve hukuksuz eylemi bir an önce durdurmaya çağırıyoruz” ifadelerine yer verildi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ukrayna Devlet Başkanı Zelenski ile telefon görüşmesi de gerçekleştirdi.

SÜREYE PUTİN KARAR VERECEK

Öğleden sonra Kremlin’den ilk açıklama geldi. Yapılan açıklamada, operasyonun ne kadar süreceğine Putin’in karar vereceği söylenirken, “Rusya demir bir perdenin arkasına kapatmanız imkânsız. Rusya’nın Ukrayna operasyonu hedefine ulaşmalı. İşgal kelimesi kabul edilemez. Dombas’ta savaş yok, özel operasyon sürdürülüyor” ifadeleri kullanıldı.

TÜRKİYE: “RUSYA’NIN SALDIRISI KABUL EDİLEMEZ”

Rusya’nın Ukrayna’ya askeri müdahalesinin ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında güvenlik zirvesi gerçekleştirildi. 1 saat 45 dakika süren zirve sonrasında konuşan Erdoğan, “Rusya’nın Ukrayna’ya başlattığı askeri harekâtı kabul edilemez bulduğumuzu ve reddettiğimizi belirtiyorum” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığındaki güvenlik zirvesi sona erdi. Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde, Rusya’nın Ukrayna’ya askeri müdahalesinin ele alındığı zirve, 1 saat 50 dakika sürdü. Zirveye, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Millî Savunma Bakanı Hulusi Akar, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler, Millî İstihbarat Teşkilatı Başkanı Hakan Fidan ve Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın katıldı. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Kazakistan’da bulunması nedeniyle zirveye katılmadı.

“ULUSLARASI HUKUK İHLAL EDİLDİ”

Zirve sonrasında açıklama yapan Erdoğan, “Rusya’nın Ukrayna’ya başlattığı askeri harekâtı kabul edilemez bulduğumuzu ve reddettiğimizi belirtiyorum. (Rusya’nın Ukrayna’ya askeri müdahalesi) Uluslararası hukuka aykırı gördüğümüz bu adım, bölgenin barış, huzur ve istikrarına vurulmuş ağır bir darbedir. Kendi vatandaşlarımız ile Tatar kardeşlerimiz başta olmak üzere Ukrayna’da yaşayan herkesin can güvenliğinin sağlanmasında üzerimize düşeni yapacağız. Rusya ile Ukrayna arasındaki sorunların Minsk mutabakatları çerçevesinde diyalog yoluyla çözülmesi çağrımızı tekrarlıyoruz. Türkiye’nin, Ukrayna’nın toprak bütünlüğünü korumak için verdiği mücadeleyi desteklediğini, biraz önce görüştüğüm Sayın Zelenskiy’e de ifade ettim” diye konuştu.

KARAMOLLAOĞLU: “İŞGAL GİRİŞİMİNİ KINIYORUM”

Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, Rusya’nın bağımsız bir devlet olan Ukrayna’yı işgal girişimini kınadığını belirterek, “Rusya’yı, bir an önce uluslararası hukuka uymaya davet ediyorum. 21. yüzyılda Sovyetler Birliği’ni yeniden diriltme çabaları dünya barışı için çok ciddi bir tehdittir. Bu girişim kesinlikle kabul edilemez! Bölgemizin ve dünyanın her zamankinden daha fazla barış ve huzura ihtiyacı vardır” değerlendirmesinde bulunarak, taraflara sağduyu ve itidal çağrısı yaptı.

NATO: “TETİKTE BEKLİYORUZ”

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, “Yüzden fazla savaş uçağı ve yüz yirmiden fazla savaş gemisi tetikte bekliyor. Rusya, etki alanını genişletmek istiyor. Bu, bizim güvenliğimiz için ‘yeni normal’. Müttefiklerimizi koruyacağız” dedi.

BÖLGEDEN ÇELİŞKİLİ HABERLER GELİYOR

Ukrayna’dan yapılan açıklamada, “Rusya’nın düzenlediği saldırılarda 8 kişi hayatını kaybetti, 9 kişi yaralandı, 40’a yakın asker hayatını kaybetti” denildi.

Ukrayna ordusundan yapılan açıklamada, “Hava savunma sistemimiz toplam 6 uçak ve 1 helikopteri vurdu, 50 Rus askeri öldürüldü” denirken Rusya, iddiaları “asılsız” olarak nitelendirerek reddetti.

25 Şub 2022 - 04:30 - Dünya

Muhabirler :  Abdussamet Karataş ,  Furkan Erten


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Milli Gazete editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Milli Gazete değil haberi geçen ajanstır.