Reklamı Kapat

Kıbrıs onların istilası altında… Kim bu Mizrahiler?

Kıbrıs’taki Siyonist planları deşifre eden Millî Gazete, bir detaya daha ulaştı. Buna göre ada, Yahudilerin Mizrahi kolunun hedefinde yer alıyor.

Bekir Şirin
Bekir Şirin Tüm Haberleri
Büyütmek için resme tıklayın

Yavru vatan Kıbrıs’ın Siyonistler tarafından hedef tahtasına konulduğunu ifşa eden Millî Gazete, yeni bir bilgiyi daha okuyucularına duyuruyor. Yoğun araştırmalar sonucunda edindiğimiz bilgilere göre Kıbrıs, Yahudilerin Mizrahi kolunun hedefinde yer alıyor. Kıbrıs’taki Siyonist işgal tehlikesi gün geçtikçe büyürken Mizrahilere ilişkin bilgileri istifadelerinize sunuyoruz.

MİZRAHİLER VE YAHUDİ TOPLUMUNDAKİ AYRIM

Tarihsel süreç içerisinde Filistin topraklarına göç eden ve işgalci İsrail rejimini oluşturan Yahudiler, iki temel kategoriye ayrılmış durumdadır. Buna göre Filistin topraklarına Batı’dan göç eden Yahudilere Aşkenazi, Doğu ülkelerinden göç edenlere ise Mizrahi adı verilir.

Siyonizm ile ortaya çıkmış olan Mizrahiler, Arap ülkelerinden Filistin topraklarına gelen Yahudileri ifade etmektedir. Mizrahiler; Doğulu Yahudiler, Sefardiler, Aşkenaz Yahudisi olmayanlar, Arap Yahudileri, Üçüncü Dünya Yahudileri, Maşrikli Yahudiler vb. tabirler ile de anılmaktadır. Kısacası genel itibarıyla İslam ülkelerinden Filistin topraklarına göç eden Yahudiler, Mizrahiler olarak adlandırılmaktadır.

İKİNCİ SINIF VATANDAŞ DURUMUNDALAR

İsrail rejiminin kurulmasıyla birlikte toplumun büyük ölçüde Avrupa ve Amerika kökenli Yahudiler yani Aşkenaziler tarafından modern Batılı değerler üzerine inşa edilmesi istendi. Avrupa, Amerika ve Rusya’dan gelen Aşkenaziler, günümüz İsrail rejiminde baskın bir rol oynamaktadır. İdari alanda gücü elinde bulunduran Aşkenazilere karşın Mizrahiler ise toplumda baskın olmayan grup niteliği taşımaktadır.

İkinci sınıf vatandaş olarak konumlandırılan Mizrahiler, bu duruma kültürel ve etnik kimlikleri nedeniyle düşmüştür. Diğer bir tabirle uluslararası arenada anti-semitizmden şikâyet eden Yahudiler, kendi içlerinde ayrımcılık yapmaktadır.

MİZRAHİLER, İSRAİL TOPLUMUNDA SIKINTI YAŞIYOR

Günümüzde Mizrahilerin bir kısmı iş bulma, okullarda rahat hareket edebilme gibi amaçlar çerçevesinde kimliklerini gizlemek istemektedir. Zira Mizrahiler, her iş başvurusunda kendilerine soyadları sorulduğunda ve böylece Mizrahi oldukları anlaşılınca bu durum neticesinde sıkıntı yaşamaktadırlar. 1949 yılında Filistin topraklarına yoğun Mizrahi göçü yaşanırken Aşkenaz gazeteci Arye Gelblum’un Mizrahiler hakkında sarf ettiği şu sözler söz konusu gruba karşı olan bakışı ortaya koymaktadır: “İlkellikleri zirvede, bilgi seviyeleri neredeyse mutlak cehalet olan ve daha kötüsü entelektüel herhangi bir şeyi anlama konusunda en ufak bir yetisi olmayan insanlarla muhatabız.”

KIBRIS NEDEN MİZRAHİLERİN HEDEFİNDE?

İşgalci İsrail rejimi toplumunda ikinci sınıf vatandaş muamelesi gören ve toplumsal birçok problemle karşı karşıya olan Mizrahiler için Kıbrıs’ın neden önemli olduğu çok net bir şekilde ortaya çıkıyor. Hem sözde Arz-ı Mevud sınırları içerisinde yaşamak hem de İsrail rejimindeki problemlerden kurtulmak isteyen Mizrahiler için Kıbrıs toprakları hayatlarını sorunsuz bir şekilde idame ettirme fırsatı sunuyor. Bu nedenle Kıbrıs’a büyük ilgi gösteren Mizrahiler, yavru vatanı adım adım işgal ediyor. Kısacası vakti zamanında Filistin topraklarının işgalinde önemli bir rol oynayan Mizrahiler, günümüzde de aynı projeyi Kıbrıs toprakları üzerinde uyguluyor.

KIBRIS’IN İŞGALİ ENGELLENMELİ

Kıbrıs’ta Yahudiler tarafından ciddi oranda toprak satın alınması olayının dehşet verici bir başka boyutu da bulunuyor. Buna göre 2014 yılında çok sayıda Yahudi’ye KKTC vatandaşlığı verilirken bu kişiler de toprak alımında bulunuyor. Bu kişiler, KKTC vatandaşı oldukları için istedikleri miktarda toprak satın alabilirken söz konusu durum, işgalin bir parçası olarak görülüyor. Kıbrıs toprakları, İsrail’in Arz-ı Mev’ud hayallerinin sınırları içerisinde yer alıyor. Bu doğrultuda İsrail’in hâkimiyet kurmak istediği “yavru vatan”, “Büyük İsrail”in bir parçası olma tehlikesiyle karşı karşıya bulunuyor. Kıbrıs’ta Yahudilerin toprak satın almasının önüne geçilmesi hayati önem taşıyor.

KIBRIS, SİYONİSTLERCE İŞGAL EDİLİYOR

KKTC şirket kayıtlarına göre İsrailli kişiler, “yavru vatan”da ciddi oranda toprak satın almış durumda. Millî Gazete’nin “Kıbrıs’ta silahsız işgal” manşetiyle duyurduğu toprak alımında şimdiye kadar 25 bin dönüm toprak edinilmiş. KKTC’deki yaklaşık 2 bin firmanın İsrailli hissedarının bulunduğu ortaya çıkarken şu ana dek alınan toprağın 25 bin dönüm olduğu ifade ediliyor. Kıbrıs’ı sessizce adım adım işgal eden İsrail rejiminin satın aldığı toprakların büyük bir kısmının tarım arazisi olduğu da belirtiliyor. Yahudilerin Kıbrıs’ta toprak satın aldığı alanların başında Karpaz geliyor. Yakın süreçte Forbes dergisinde yayınlanan bir makalede Karpaz’da toprak satın almanın avantajlarından bahsedildiği biliniyor. Öte yandan Lefke de Yahudilerin toprak satın alımında bulunduğu alanlar arasında yer alıyor. Yahudilerin Lefke’de iki bin dönüm toprak satın aldıkları belirtilirken Gaziveren, Cengizköy, Bağlıköy ve Çamlıköy gibi bölgelerin de hedefler arasında yer aldığı kaydediliyor.

16 Şub 2022 - 04:30 - Gündem

Muhabir  Bekir Şirin


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Milli Gazete editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Milli Gazete değil haberi geçen ajanstır.