Reklamı Kapat

İslam davasına adanmış bir ömür...

Müslüman dünyasının seçkin gazetecilerinden olan ünlü düşünür ve yazar Muhammed Hashir Faruqi, geçtiğimiz Ocak ayında 92 yaşında Londra’da Hakk’ın rahmetine kavuştu.

Muhammed Özdemir
Muhammed Özdemir Tüm Haberleri
Büyütmek için resme tıklayın

İslam’ın onurunu savunmaya, Müslümanların birliğini geliştirmeye, nezaket ve ahlaka dayalı daha geniş bir anlayışı geliştirmeye adanmış örnek bir yaşam... Hayatı boyunca, Müslümanlara karşı olan algıyı kırmak ve Müslümanların bir sesi olabilmek için çeşitli çalışmalara imza atan Faruqi, aynı zamanda Saadet Partisi lideri Temel Karamollaoğlu’nun yakın dostu ve dava arkadaşıydı. Millî Görüş lideri merhum Prof. Dr. Necmettin Erbakan’a sevgi ve hayranlık beslediği de bilinen Faruqi, Erbakan Hoca’nın uluslararası arenada düzenlediği organizasyonlara katılarak aktif görevler aldı. Muhammed Hashir Faruqi’nin vefatıyla birlikte, Britanya’daki ve dünya üzerindeki Müslümanlar; İslam davasına adanmış özverili hizmetleriyle, ilham verici bir rol modelini kaybetti.

KAMUSAL ALANDA MÜSLÜMANLARA AHLAKİ BİR YÖN SUNDU...

Pakistan kökenli bir bilim adamı olan Muhammed Hashir Faruqi, 1963’te Londra’ya yerleştikten sonra gazeteci ve toplum aktivisti olarak çalışmalara başladı. Faruqi, Britanya’daki Müslümanlara kamusal alanda bir ses olan Londra İslam camiası, Birleşik Krallık İslami Misyonu, İslam Vakfı, Leicester Müslüman Yardım Kuruluşu ve İngiltere Müslüman Konseyi gibi sivil toplum kurumlarında mütevelli ve yol gösterici bir isimdi. Ayda iki kez yayınlanan “Impact International” gazetesini, 1971’de Müslümanların meseleleri hakkında analizler sağlamak ve aynı zamanda İslami değerlere dayalı ahlaki bir yönlendirme sunmak amacıyla kurdu. Faruqi, Müslüman dünyasının, bilgi kanallarını ve haber koleksiyonunu bağımsız olarak yönetmediği sürece sömürgecilik düzeninden kurtulamayacağına inanıyordu.

ÖNEMLİ ÇALIŞMALARA İMZA ATTI...

Faruqi, lisans eğitimini Hindistan’da Kanpur Ziraat Koleji’nde tamamladı. Burada Müslüman Öğrenciler Birliği’nin ve bu birliğe bağlı olan Urdu edebi toplumunun sekreterliğini yaptı. 1953 yılında Pakistan’a göç etti. Tarım Bakanlığı’nda entomolog olarak çalıştı. Bir yıl boyunca Suudi Arabistan’da temsilci olarak bulundu. Daha sonra çekirge kontrolü araştırmaları için Colombo Planı bursuyla Londra’daki Imperial College’a geçti. İngiltere’ye vardığında, 1962’den beri Hint alt kıtası Müslümanlarının oluşturduğu bir dernek olan Birleşik Krallık İslami Misyonu’nun (UKIM) faaliyetlerine katıldı. Hashir Faruqi’nin, 1965 Hint-Pakistan Savaşı sırasında, İngiliz medyasında öne çıkan Hindistan yanlısı önyargıyı kırmak için bir haber bülteni hazırlama girişimi de oldu. Faruqi, 1967’den itibaren “Scribe” ve “A.Irfan” mahlaslarıyla, İslam Toplumları Federasyonu’nun (FOSIS) aylık dergisi olan ‘The Muslim’e düzenli olarak katkıda bulundu. Batı medyasının radarında olmayan haberleri öne çıkardı. Faruqi’nin kalemi, despotlar ve eylemleri hakkında yazarken çok keskindi. Bir sohbetçi olarak hem gençleri hem de yaşlıları kendine çekebiliyordu ve bu deneyimler çoğu zaman yazılarında kendisini gösteriyordu. Hashir Faruqi, Mayıs 1971’de Londra’da iki haftada bir (daha sonra ayda bir) yayınladığı Impact International’ı, dünya çapındaki İngiliz okuyucu kitlesine sunan ve Müslümanların gerçek anlayışını teşvik eden bir gazete olarak kurdu.

MÜSLÜMAN PERSPEKTİFTEN HABERLER VE YAZILAR SUNDU

Impact Gazetesi, Müslüman dünyasında dürüst bir yazı kaynağı haline geldi. Hindistan, Pakistan, Türkiye, Orta Doğu ve Afrika’da yayınlanan gazeteler, Impact’ın makalelerini alıntılamaya başladı. Gazete ayrıca, genç insanlara bölgelerinde İngilizce yayınlar yapmaları için ilham verdi. Üstelik gazetenin yazıları, Müslümanların kendi hikâyelerini yazabileceklerini ve gerçeklerle kurguyu ayırt edebildiklerini kanıtladı. Her şeye rağmen Faruqi, Müslümanların sorunlarını gündeme getirmek için yorulmadan çalışıp, yaşanılan adaletsizliklere karşı yazılar yazdı. Dünya çapında İngilizce okuyan Müslüman kamuoyunda; bağımsız, Müslüman bir perspektiften haberler ve analizler için bir özlem olduğunun farkında olan Faruqi, bu ihtiyaca karşılık verdi.

TEMEL KARAMOLLAOĞU, TAZİYE MESAJI PAYLAŞMIŞTI

Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu da yakın arkadaşı olan Faruqi’nin vefatı ile ilgili bir taziye mesajı paylaşmıştı. Karamollaoğlu, mesajında: “Değerli dostum, kıymetli fikir adamı ve gazeteci Muhammed Hashir Faruqi’nin vefat haberini derin bir teessürle öğrendim. Cenâb-ı Allah rahmet eylesin. Mekânı cennet, makamı âli olsun. Ailesine ve yakınlarına sabır ve başsağlığı diliyorum” ifadelerine yer vermişti. Millî Gazete ailesi olarak, merhum Muhammed Hashir Faruqi’ye Allah’tan rahmet, ailesine ve sevenlerine başsağlığı diliyoruz. İnnâ lillâhi ve innâ ileyhi râciûn...

DEĞERLİ İLKELERİ ANLATMAYA VE YAYMAYA ÇALIŞTI

Faruqi, gazeteyi kurduktan uzun yıllar sonra, temel ilkeleri olan, “İslam’ın ve Müslümanların anlaşılmasını teşvik etmek. Din, toplum, siyaset ve güncel olaylar hakkında Müslümanlığın geniş bakış açısını ortaya koymak. İslami konular ve Müslümanların endişeleri hakkında genel farkındalığı artırmak. Özellikle dünyadaki Müslüman toplumlarda ve topluluklarda bilinçli politika oluşturma sürecine yardımcı olmak ve Müslüman ve gayrimüslim halklar arasında iki yönlü bir anlayışı ve mütekabiliyet geliştirmek” ilkelerinden taviz vermediklerini bir makalesinde ifade etmişti.

YAŞAM BOYU BAŞARI ÖDÜLÜ ALDI

Muhammed Hashir Faruqi, 2003 yılında Galler Prensi’nin İslam Vakfı Markfield’a yaptığı ziyareti organize eden karşılama komitesi arasında yer aldı. Mütevelli heyeti adına kraliyet ziyaretçisine bir teşekkür belgesi sundu. 2013 yılında Hashir Faruqi, “Müslüman Haber Ödülü” töreninde “Yaşam Boyu Başarı” ödülünün sahibi oldu.

12 Şub 2022 - 04:30 - Gündem

Muhabir  Muhammed Özdemir


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Milli Gazete editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Milli Gazete değil haberi geçen ajanstır.