DEVA Partisi'nden Erdoğan'a: Ayarını bozduğun kantar sizleri de tartar

DEVA Partisi Sözcüsü İdris Şahin, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Avrupa Konseyi'nin Osman Kavala kararına ilişkin 'biz tanımayız' sözlerine tepki gösterdi.

DEVA Partisi Sözcüsü İdris Şahin, bugün partisinin genel merkezinde yaptığı açıklamada gündemi değerlendirdi. İdris Şahin, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi’nin Osman Kavala ile ilgili kararına yönelik söylediği "Bizim mahkeme kararlarımızı tanımayanı biz de tanımayız” sözleri için, “Bu ifade, hukuk devleti ilkesine aykırıdır. Sayın Cumhurbaşkanı, kurduğu cümlelerle sadece uluslararası sözleşmeleri değil, kendisinin de yemin ederek tabi olduğu Anayasa’yı inkar etmektedir… Demokratik hukuk devletinde, zamana ve olaylara göre sık sık ayarını bozduğunuz kantarın gün gelip sizleri de tartacağını asla unutmayın.” dedi.

Şahin, Yunanistan tarafından geri itilen ve soğuktan donarak ölen sığınmacılar hakkında şunları söyledi:

İNSANLIĞA KARŞI İŞLENMİŞ BİR SUÇTUR: “Dünya üzerinde her insan onurlu bir yaşamı hak eder. Yunanistan’ın sığınmacıları donarak ölüme terk etmesi en hafif tabiriyle insanlığa karşı işlenmiş bir suçtur. DEVA Partisi olarak, uluslararası toplumu Yunanistan’ı kınamaya davet ediyor, bu tarz vahşetlerin bir daha yaşanmamasını diliyoruz.

TÜRKİYE, AVRUPA KONSEYİ VE AİHM KARARLARINA UYMAKLA YÜKÜMLÜ: İktidarın 2004 yılındaki anayasa değişikliğiyle T.C Anayasası’nın 90. maddesinin son fıkrasına, ‘usulüne göre yürürlüğe konulmuş temel hak ve özgürlüklere ilişkin milletler arası anlaşmalarla kanunların aynı konuda farklı hükümler içermesi nedeniyle çıkabilecek uyuşmazlıklarda milletler arası anlaşma hükümleri esas alınır hükmü’ eklenmiştir. Uluslararası sözleşmelerin iç hukukun üstünde olduğu bu anayasa ile tescil edilmiş ve yıllarca iktidar tarafından övünülerek kamuoyu ile paylaşılmıştır. Türkiye, Anayasa’da yapılan değişiklikle Avrupa Konseyi ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi kararlarına uymakla yükümlü olduğunu bir kez daha ifade etmiştir.

HUKUK DEVLETİ İLKESİNE AYKIRI: Sayın Cumhurbaşkanı’nın Avrupa Konseyi’nin Osman Kavala ve sair kararlara ilişkin ‘Bizi ilgilendirmiyor, bizim mahkemelerimizi tanımayanı biz de tanımayız” ifadesini kullanması asla kabul edilemez. Bu ifade, hukuk devleti ilkesine aykırıdır. Sayın Erdoğan’ın ‘bizim mahkememiz’ dediği ilk derece mahkemesi de kararına uyulmasını istediğimiz Anayasa Mahkemesi de ve AİHM de mevcut anayasamıza göre uymakla yükümlü olduğumuz mahkemelerdir.

CUMHURBAŞKANI, TABİ OLDUĞU ANAYASA'YI DA İNKAR ETMEKTE: Sayın Cumhurbaşkanı, kurduğu cümlelerle sadece uluslararası sözleşmeleri değil, kendisinin de yemin ederek tabi olduğu anayasayı inkar etmektedir. Öznesi kendisi olunca yaşadığı hukuk mağduriyetinde çözüm kapısı olarak AİHM’i gören sayın Erdoğan’ın bugün söylem ve eylemleriyle AİHM’i yok sayması, yaşadığı yaman çelişkinin göstergesidir. Demokratik hukuk devletinde, zamana ve olaylara göre sık sık ayarını bozduğunuz kantarın gün gelip sizleri de tartacağını asla unutmayın.”

“NORMALLEŞME YOLUNA GİRMESİNİ OLUMLU KARŞILIYORUZ”

İdris Şahin, işgalci İsrail Cumhurbaşkanı Yitzak Herzog’un mart ayında Türkiye’ye yapacağı ziyareti şöyle değerlendirdi:

“Uzunca yıllardır iç siyaset malzemesi yapılarak askıya alınan Türkiye-İsrail ilişkileri bu ziyaretle yeni bir döneme girecektir. DEVA Partisi olarak, Türkiye’nin İsrail, Körfez ülkeleri, Mısır, Ermenistan ve Suriye ile ilişkilerinin normalleşme yoluna girmesini olumlu karşılıyoruz. Yıllardır bölgede Türkiye’nin çıkarlarını ideolojik takıntılara kurban eden iktidarın, Doğu Akdeniz, Suriye, Mısır ve Kafkaslarda istikrarlı bir dış politika sergilemesi gerekmektedir. Dış siyasette sürekli zikzak yapan iktidar anlayışıyla bölgemizde itibar ve çıkarlarımızı kaybettiğimiz, hepimizin malumudur. DEVA Partisi olarak, krizlerden beslenmeden, akılcı bir yöntem ve diplomasi yoluyla sorunları çözeceğiz. Kısa vadeli, iç politikaya yönelik, dar parti veya kişi propagandası amaçlı polemikçi söylemleri bırakıp etkin, ağırbaşlı ve sorumlu bir üslup benimseyeceğiz. Sorunların değil, çözümlerin parçası olacağız.”

04 Şub 2022 - 16:26 - Siyaset


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Milli Gazete editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Milli Gazete değil haberi geçen ajanstır.