Reklamı Kapat

'Vaka'Pol

Millî Gazete Manşet Haberi Çin’de bulunan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, ABD Başkanı Obama’dan Fetullah Gülen’i bir kez daha istemesi gündeme...

Millî Gazete Manşet Haberi

Çin’de bulunan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, ABD Başkanı Obama’dan Fetullah Gülen’i bir kez daha istemesi gündeme INTERPOL’ün durumunu getirdi. INTERPOL, söz konusu Türkiye olunca işleyişini unutuyor. Türkiye’nin aradığı teröristleri Avrupa’nın en gözde ülkelerinde aleni şekilde saklanıyor. Suç ve suçluyla mücadele etmesi gereken INTERPOL iş Türkiye olunca bu sefer kendi “kriminal” bir vaka oluyor.

TANIM BAŞKA İŞLEYİŞ BAŞKA

Uluslararası Kriminal Polis Teşkilatı olarak bilinen ve Türkiye’nin de içinde bulunduğu 190 ülkenin üye olduğu INTERPOL’ün tanımında; uluslararası seviyede suçların önlenmesi, bastırılması, sanıkların izlenmesi, ilişki kurduğu kişilerle irtibatlarının tespit edilmesi, yakalanması, tutuklanması ve iade edilmesi ifadeleri yer alıyor. Her ne kadar tanımında suçlulara karşı ülkelerin işbirliği olsa da uygulamada bunun böyle olmadığı görülüyor.

GÜLEN İADESİNDE DE INTERPOL DEVRE DIŞI

G20 zirvesinde bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan, darbe girişimi öncesi Gülen için hazırlanan dosyanın ABD’ye gönderildiğini söyleyerek, ABD Başkanı Obama’dan FETÖ lideri Gülen’in iadesini bir kez daha istedi. Cumhurbaşkanının bu sözlerinden de anlaşılıyor ki, bunca zaman geçmesine rağmen iadenin gerçekleşmemesi Gülen’in iadesinde de INTERPOL’ün devre dışı bırakıldığının bir kanıtı. Ayrıca G20 ülkelerinin tamamı INTERPOL üyesi.

FETÖ’nün başı olarak aranan ve hakkında yakalama kararı çıkartılan Fetullah Gülen’in, Türkiye tarafından, ABD’den iadesinin istenmesi gündeme İNTERPOL’ü ve kırmızı bülteni gündeme getirdi. Türkiye şimdi “İNTERPOL” ve “kırmızı bülten” nedir ne işe yarar sorularını tartışıyor.  Uluslararası Kriminal Polis Teşkilatı olarak bilinen ve Türkiye’nin de üye olduğu İNTERPOL’ün tanımında her ne kadar suçlulara karşı ülkelerin işbirliği olsa da uygulamada bunun tam da böyle olmadığı görünüyor. Söz konusu Türkiye olunca ise suçluların iadesi havada kalıyor.  Kırmızı bülten ise sanıldığı gibi her istediğiniz suçluyu size iade edilmesini sağlamıyor. Peki, İNTERPOL nasıl bir teşkilat? Kırmızı bülten ne işe yarıyor? İşte İNTERPOL dosyası.

TANIM BAŞKA İŞLEYİŞ BAŞKA

Uluslararası Kriminal Polis Teşkilatı INTERPOL (ICPO-INTERPOL), Türkiye’nin de içinde bulunduğu, 190 ülkenin üye olduğu en büyük uluslararası adli polis teşkilatı olarak niteleniyor. Görev tanımında, uluslararası seviyede suçların önlenmesi, bastırılması, sanıkların izlenmesi, ilişki kurduğu kişilerle irtibatlarının tespit edilmesi, yakalanması, tutuklanması ve iade edilinceye kadar devam eden işlemlerin yürütülmesi ile uluslararası organizasyon, ifadeleri yer almasına rağmen İnterpol’de işler çokta böyle yürümüyor.

SUÇLULARA KARŞI İŞLEM YAPMASI GEREKİYOR AMA…

Normal prosedürde sizin ülkenizde suç işleyen ya da suça teşvik eden kişi-kişiler, örgüt üyeleri vs. suçlular eğer ülkenizin dışında başka bir ülkede ise burada Türkiye’nin de içinde bulunduğu İNTERPOL devreye giriyor. İNTERPOL üye ülke, polis birimlerine uluslararası nitelik arz eden alanlarında teşkilata müracaat edip suçlu hakkında işlem yapılmasını, operasyonel destek verilmesini istiyor. İNTERPOL’ün öncelikli suç alanları olarak belirlediği kamu güvenliği ve terörizm, uyuşturucu kaçakçılığı, ekonomik ve ileri teknoloji suçları, insan kaçakçılığı ve aranan şahıslar ile ilgili operasyonlarda teknik destek, uluslararası bülten ve suç bilgilerinin analiz edilmesi gibi hizmetler sunması gerekiyor. Ama maalesef burada ülkelerin kendi menfaatleri devreye giriyor. İNTERPOL’de ve kırmızı bültende esas olan şeyin aslında ülke menfaatleri olduğu görülüyor.

ÜLKE MENFAATLERİ ÖN PLANDA

Her ne kadar bazı tanımlar olsa da İNTERPOL’den suçlu hakkında işlem yapılmasını istemek suçlunun size teslim edilmesi ya da işlem yapılması anlamına gelmiyor. Suçlu tesliminde ülkeler menfaat yöntemini uyguluyor. Eğer sizin aradığınız suçlunun bulunduğu ülkenin menfaatlerine size suçluyu teslim etmek yatıyorsa suçlu hakkında işlem yapılıyor, suçluyu iade alabiliyorsunuz.  Yok, eğer suçlunun bulunduğu ülkenin menfaatlerine suçluyu teslim etmek yatmıyorsa o zaman suçlu hakkında bulunduğu ülke işlem yapmıyor. Yani tamamıyla İNTERPOL ülke çıkarları doğrultusunda işleyen bir kuruluş...

KIRMIZI BÜLTEN KIRMIZI BÜLTENİN HUKUKİ BİR YAPTIRIM GÜCÜ DE YOK

Ayrıca kırmızı bültenin hukuki bir yaptırım gücü de yok. Kırmızı bültenin sonuç doğurması biraz da uluslararası ilişkilere bağlı… Daha açık bir ifadeyle muhatap ülkenin suçluyu vermek istemesine, ülkeyle olan ilişkilerinize ve ülkenin ikna edilmesine bağlı... Yoksa ben kırmızı bülteni gönderdik, istediğimiz kişi yakalanıp bize iade edilecek diye bir şey yok. Böyle bir yerleşmiş teamül yok.

GÜLEN İADESİNDE DE İNTERPOL DEVRE DIŞI

G20 zirvesi için Çin’de bulunan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, darbe girişimi öncesi FETÖ lideri Fetullah Gülen için hazırlanan dosyanın ABD’ye gönderildiğini söyleyerek, ABD Başkanı Obama’dan FETÖ lideri Gülen’in iadesini bir kez daha istedi. Cumhurbaşkanının bu sözlerinden de anlaşılıyor ki, bunca zaman geçmesine rağmen iadenin gerçekleşmemesi Gülen’in iadesinde de İNTERPOL’ün devre dışı bırakıldığının bir kanıtı. Ayrıca G20 ülkelerinin tamamı İNTERPOL üyesi.

Aydar ve Erdal’ı misafir ediyorlar

Avrupa Birliği’nin terör örgütü kabul ettiği PKK üyeleri birçok Avrupa ülkesinde faaliyetlerini sürdürüyor. Öyle ki geçtiğimiz yıl Türkiye’nin kırmızı listede aradığı terörist KCK Yürütme Konseyi üyesi Zübeyir Aydar, Fransız Ulusal Meclisi’nde konuşma yaptı. Yine DHKP-C üyesi ve Özdemir Sabancı suikastı faillerinden Fehriye Erdal yıllardır Belçika’da bulunmasına rağmen Türkiye’ye iade edilmiyor.

İNTERPOL Ana Tüzüğü’nün 2. Maddesine göre, İNTERPOL Teşkilatı’nın kuruluş amacının tüm Kriminal Polis Birimleri arasında, karşılıklı olarak en geniş düzeyde yardımlaşmayı sağlamak ve kamu güvenliği ve terörizm, adi suçların önlenmesi ile bastırılmasına katkıda bulunmak yer alırken uygulamada ise tam aksi örnekler görüyoruz. Mesela Avrupa Birliği’nin de resmi olarak terör örgütü kabul ettiği PKK üyeleri birçok Avrupa ülkesinde faaliyetlerini sürdürebiliyor. Hatta Fransa’da Türkiye’nin bizzat istediği terör örgütü üyeleri olmasına rağmen bu kişiler hâlâ Fransa’da elini kolunu sallayarak gezebiliyor. Öyle ki geçtiğimiz yıl Türkiye’nin kırmızı listede aradığı terörist KCK Yürütme Konseyi üyesi Zübeyir Aydar, Fransız Ulusal Meclisi’nde konuşma yaptı. Yine DHKP-C üyesi ve Özdemir Sabancı suikastı faillerinden Fehriye Erdal yıllardır Avrupa’nın başkenti sayılan Belçika’da bulunmasına rağmen yıllardır Türkiye’ye iade edilmiyor.  Bunun gibi birçok terör örgütü üyesi teorik olarak Türkiye’ye teslim edilmesi gerekirken şu ana bu teröristler Türkiye’ye teslim edilmiş değil.

Aile fotoğrafında ilginç kare

G20 Zirvesi, aralarında Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın da bulunduğu konuk ülke liderlerinin Çin Devlet Başkanı ŞiCinping tarafından karşılanması ve aile fotoğrafı çekimi ile başladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın aile fotoğrafında Çin ve Rusya devlet başkanlarının arasında bulunması “Türkiye blok mu değiştiriyor” esprisine neden oldu.

Çin Halk Cumhuriyeti’nin Hangcou kentinde düzenlenen G20 Devlet ve Hükûmet Başkanları Zirvesi, aralarında Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın da bulunduğu konuk ülke liderlerinin Çin Devlet Başkanı ŞiCinping tarafından karşılanması ve aile fotoğrafı çekimi ile başladı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Çin’in Hangcou kentinde başlayan G20 Devlet ve Hükûmet Başkanları Zirvesi’ne katıldı. Zirve öncesinde Cumhurbaşkanı Erdoğan ve üye ülkelerin liderleri, Çin Halk Cumhuriyeti Devlet Başkanı ŞiCinping tarafından karşılandı. Karşılamadan sonra aile fotoğrafı çekimi törenine iştirak eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, zirveye katılan devlet ve hükûmet başkanları ile birlikte, zirvenin ilk programı olan “Politika Eşgüdümünün Güçlendirilmesi ve Büyüme İçin Yeni Bir Yol” konulu çalışma oturumuna katıldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın aile fotoğrafında Çin ve Rusya devlet başkanlarının arasında bulunması “Türkiye blok mu değiştiriyor” esprisine sebep oldu.

05 Eyl 2016 - 08:57 -


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Milli Gazete editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Milli Gazete değil haberi geçen ajanstır.Şehir Markaları

Siz de şehir markaları arasındaki yerinizi mutlaka alın...

+90 (212) 697 10 00
Reklam bilgi


Anket Asgari ücret 2 bin 825 TL oldu! Zamdan memnun musunuz?