Temel Karamollaoğlu kimdir?

Temel Karamollaoğlu kimdir? Temel Karamollaoğlu, Saadet Partisi Genel Başkanıdır. Temel Karamollaoğlu'nun hayatı merak ediliyor. Peki, Temel Karamollaoğlu kaç yaşında, nereli?

Temel Karamollaoğlu kimdir?
Video için play'e tıklayın

Temel Karamollaoğlu, Milli Görüş partilerinde önemli görevlerde bulunan bir isim. Dönemin Devlet Planlama Teşkilatından uzman olarak çalıştı. Milli Selamet Partisi (MSP) Refah Partisi (RP) Fazilet Partisi (FP) Sivas milletvekilliği, Refah Partisi Sivas Belediye Başkanlığı görevlerinde bulundu. Temel Karamollaoğlu'nun hayatı, siyasi kariyeri merak edilenler arasında yer alıyor. Peki, Temel Karamollaoğlu kaç yaşında, nereli? Temel Karamollaoğlu'nun eşi kim? gibi sorularının cevabını Temel Karamollaoğlu kimdir? biyografi içeriğimizden okuyabilirsiniz... 

TEMEL KARAMOLLAOĞLU KİMDİR?

Aslen Sivaslı olan Temel Karamollaoğlu, 7 Haziran 1941 yılında babasının öğretmenlik yaptığı Kahramanmaraş’ta doğdu. Kayseri Lisesi’nden 1959 yılında mezun oldu.

1960 yılında Sümerbank bursuyla İngiltere’ye gitti. Manchester Üniversitesi Tekstil Teknoloji bölümünden 1964 yılında mezun oldu. Temel Karamollaoğlu eşi Ayşe Yasemin Karamollaoğlu ile 1965 yılında evlendi. Karamollaoğlu, 1967 yılında aynı üniversitede yüksek lisansını tamamladı.

Üniversite yıllarında İngiltere Türk Talebe Birliği Başkanlığı yaptı ve Müslüman toplulukların sosyal faaliyetlerine aktif olarak katıldı ve FOSİS’te (İngiltere Müslüman Talebe Cemiyetleri Federasyonu) yöneticilik yaptı.

DEVLET PLANLAMA TEŞKİLATI DÖNEMİ

1967 yılında Türkiye'ye döndü. Kısa süreli olarak Sümerbank’ta ve 1967–1972 yılları arasında Devlet Planlama Teşkilatında Tekstil Sektör Uzmanı olarak görev yaptı. 1973 yılında askerliğini tamamladıktan sonra Altınyıldız’da yöneticilik yaptı.DPT’de görev yaptığı dönemde, uluslararası alandaki çalışmalara katıldı. Bu dönemde Türkiye, İran ve Pakistan arasında kurulan ülke sanayilerinin koordine edilmesi için RCD (Bölgesel Kalkınma İşbirliği) çalışmalarında görev aldı. 1969 yılında ESAM’ın (Ekonomik ve Sosyal Araştırmalar Merkezi) kurucuları arasında yer aldı. Bu yıldan itibaren kesintisiz olarak ESAM faaliyetlerine iştirak etti, birçok dönemde yönetimde görev aldı.

SANAYİDEN SORUMLU MÜŞTEŞAR MUAVİNİ OLARAK GÖREV YAPTI

1975-1977 yıllarında Sanayi ve Teknoloji Bakanlığında önce Teşvik ve Uygulama Genel Müdürü bilahare Yaygın Sanayiden Sorumlu Müsteşar Muavini olarak görev yaptı. Bu dönemde sanayinin gelişmesini ve Türkiye sathına yayılmasını hedefleyen önemli çalışmalar yaptı. Türkiye’deki tüm yatırımlarını/ kapasite, teknoloji ve konumu itibari ile yönlendirilerek teşvikini yapan Teşvik ve Uygulama Genel Müdürlüğünde İstanbul’un nüfusunun artmaması ve yatırımların Anadolu’ya yayılması hususunda çaba gösterdi. Yaygın Sanayi Koordinatörlüğü döneminde, Anadolu’da Organize Sanayi Siteleri ve Küçük Sanayi Sitelerinin kurulması çalışmalarının hızlandırılmasında önemli rol oynadı. Bu dönemde Türkiye’nin her ilinde özel sektör eliyle veya devlet öncülüğünde yüzlerce yatırımlar yapıldı.

KARAMOLLAOĞLU'NUN ERBAKAN HOCA İLE TANIŞMASI

Bu yıllarda Türkiye’nin maneviyat önderlerinden Mehmet Zahid Kotku’yu ve siyasette devrim mahiyetinde yeni bir hamle başlatan Prof. Dr. Necmettin Erbakan’la tanıştı. Bu iki şahsiyet, sonraki hayatının şekillenmesinde etkili oldu.

MİLLİ SELAMET PARTİSİ'NDEN MİLLETVEKİLİ SEÇİLDİ

1977 yılında aktif siyasi hayata başladı. Millî Selamet Partisi'nden Sivas Milletvekili seçildi. 1978’de Parti Genel Kurulu Üyeliğine seçildi. Parlamento çalışmalarında KİT Komisyonu Üyeliği yaptı ve DPT’de başlattığı sanayileşme çalışmalarının takipçisi oldu. KİT Komisyonunda “Uçak Sanayi Alt Komisyonu” Başkanlığını üstlendi. Milletvekilliği döneminde Türkiye’yi üç yıl Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi’nde temsil etti. Burada Kıbrıs ve İslam ülkeleriyle ilgili konuları aktif olarak takip etti.

1980 ASKERİ DARBESİNDE TUTUKLANDI

1980 askeri darbesinde tutuklandı. 10 ay gözaltında tutulduktan sonra beraat etti. 1987 referandumu ile siyasi yasaklar kaldırılana kadar aktif siyasetten uzak kaldı. Bu dönemde önce özel sektörde danışmanlık yaptı, ardından beş yıl Bahariye Mensucat’ın Genel Müdürlüğü yaptı. Genel Müdürlüğü döneminde firmanın kurumsal ve fiziksel yeniden yapılanma sürecini başarıyla yönetti, rantabiliteyi artırdı. 1987 yılında referandumla birlikte siyasi hayata geri döndü ve Refah Partisi Genel İdare Kurulu Üyeliğine seçildi. 1987 genel seçimlerinde milletvekili adayı oldu.

SİVAS BELEDİYE BAŞKANLIĞI DÖNEMİ

1989 ve 1994 yıllarında iki dönem Refah Partisi'nden Sivas Belediye Başkanlığına seçildi. Belediye Başkanlığı yaptığı dönemde Sivas’ın ekonomik, sosyal ve kültürel yönden kalkınması amacıyla çok sayıda iktisadi, sosyal ve kültürel faaliyetin organizasyonunu yaptı. Şehrin altyapı yatırımları kısa sürede tamamlandı. Sivas modern şehir planlamasında ve belediyecilikte örnek şehir haline geldi. Belediye hizmetlerinin kapsamı genişletilerek bir ekonomik kalkınma projesi hazırlandı. Belediye öncülüğünde Organize Sanayi Bölgesi kuruldu. Vakıf çalışmalarına, sosyal ve kültürel faaliyetlere önem verildi, şehrin tarihi ve kültürel yapısına sahip çıkıldı.

Sivas Belediye’sindeki çalışmaları, Refah Partisi’nin aynı dönemdeki Van, Kahramanmaraş, Konya ve Şanlıurfa illerindeki belediye çalışmaları ile birlikte Türkiye’de belediyecilik anlayışında devrim mahiyetinde bir hamle yaptı ve Milli Görüş hareketinin iktidara gelmesinde rol oynadı. Bu dönemde belediye çalışmalarını; partizanlık yapmama, işi ehline verme, adil olma, rüşvet ve yolsuzluğa fırsat vermeme ve herkesin derdiyle dertlenme üzerine inşa etti.

REFAH PARTİSİ MİLLETVEKİLLİĞİ

1995 Genel Seçimlerinde Refah Partisinden Sivas Milletvekili olarak tekrar Meclis’e girdi. Bu dönemde NATO Parlamenter Asamblesi Üyesi olarak görev yaptı. Türkiye’yi temsilen tüm Avrupa ülkelerine ve çok sayıda ülkeye gitti. Bu dönemde rahmetli Erbakan’ın İslam birliğinin oluşturulması, olgunlaştırılması ve D-8’lerin kurulması çalışmalarına katıldı. Aynı dönemde Refah Partisi Grup Başkanvekilliğine seçildi. Bu görevini Refah Partisinin kapatılmasına kadar sürdürdü.

FAZİLET PARTİSİ'NDEN MİLLETVEKİLLİĞİ

Refah Partisi’nin Anayasa Mahkemesince kapatılmasından sonra Fazilet Partisi'ne katıldı. 1999 seçimlerinde Sivas’tan yeniden Milletvekili seçildi. Bu yasama döneminde NATO Parlamenter Asamblesi Üyeliği devam etti. Fazilet Partisinin 2001 tarihinde kapatılması üzerine Saadet Partisi’nin kuruluşunda yer aldı ve Dış İlişkilerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcılığı görevine getirildi. Erbakan’ın vefatından önce siyasi hareketin çizgisinden sapmaması için oluşturduğu Yüksek İstişare Kurulu’nda, oluşturulduğu tarihten itibaren üye olarak bulundu.

SAADET PARTİSİ GENEL BAŞKANLIĞI DÖNEMİ

30 Ekim 2016 tarihinde gerçekleştirilen Saadet Partisi 6. Olağan Kongresi'nde Saadet Partisi Genel Başkanlığı görevine seçildi. Genel Başkan olduktan sonraki çıkışlarıyla kamuoyunda büyük yankı uyandırdı. Kutuplaşmaya ve ötekileştirmeye karşı yaptığı birleştirici ve kucaklayıcı konuşmaları, Hükümet Sistemi Değişikliği Referandumundaki "Lütfen düşünün; düşünmeden karar vermeyin. Düşünmezsem 'evet', düşünürsem 'hayır' " çıkışı büyük ses getirdi. Kendisine ve partisine uygulanan medya ambargosuna karşı sosyal medyayı aktif bir şekilde kullandı ve "Medya Padişahınsa, Sosyal Medya da Bizimdir" sözüyle dikkat çekti. "Türkiye'nin Geleceği İçin Lider Ziyaretleri" yaparak; Cumhurbaşkanı, iktidar partisi, ana muhalefet partisi ve meclisteki diğer partilerle de görüşerek, ülke meseleleri hakkında fikir alışverişinde bulundu, toplumsal mutabakat sağlanmasının önemine ve aciliyetine vurgu yaptı.

Saadet Partisi'nin 3 Kasım 2019 tarihindeki 7. Olağan Büyük Kongresi'nde yeniden Saadet Partisi Genel Başkanı seçildi.

Cumhurbaşkanlığı adaylığı süreci

1 Mayıs 2018 tarihinde, 24 Haziran 2018'de yapılacak olan Cumhurbaşkanlığı seçimi için aday gösterildi. Temel Karamollaoğlu, 24 Haziran Cumhurbaşkanlığı seçiminde aday olabilmek için gerekli olan 100 bin imza sınırını geçti. 4-9 Mayıs tarihleri arasında yapılacak olan imza sürecinde Karamollaoğlu'nun 8 Mayıs itibariyle 155 bin imza toplayarak Cumhurbaşkanlığı seçimlerine girmesi kesinleşti.

Evli ve 5 çocuk babası olan Temel Karamollaoğlu, iyi derecede İngilizce bilmektedir.

# TEMEL KARAMOLLAOĞLU İLE İLİŞKİLİ:

02 Ara 2020 - 13:45 - Biyografi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Milli Gazete editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Milli Gazete değil haberi geçen ajanstır.

11

Ercan 06 - Milli görüş milli şuur konusunu 1980 yılların sonlarında Mekke'de tanıştığım muhterem lerden öğrendim o günü ve 90 li yılların başlarında rahmetli hocamla Beytullah da umre ibatetini ifa ederken yakından görüp görüştük hayitlaştik , Rabb'im yerini hoş etsin inşallah , bu kutsal vatanın ve aziz milletin milli düşünce ve şuura sahip insanlara ihtici çok var , ülke insanları ve teşekkül etmiş partileri dışlamak veya ayrıştırmak maksadı ile değil sadece kafama takılan elinin biri pkk HDP yönetimiyle beraber olduğunu her fırsatta ifade eden birileri ile ortaklık cephe oluşturma işine aklım hiç yatmıyor söz konusu vatan bayrak ezan ise gerisi teferruat dir demek bu sözü ilke bilmek bize çok iyi yaraşır......! Diye düşünüyorum....

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 07 Aralık 23:14
10

Ozcan - Adamın hası kralı türkiye'nin bilge başkani adam gibi adam temel baskan

Yanıtla . 14Beğen . 1Beğenme 09 Mayıs 13:47
Uraz
09
Uraz

Uraz - Hadi Bismillah doğru yoldan ayırma Ya Rabbi Muvaffak ve mazhar eyle.

Yanıtla . 36Beğen . 0Beğenme 01 Mayıs 23:57
08

Ts-61 - Amiin! Fark var Saadet Var!! Allah c.c. muvaffakiyetler nasip eylesin. Allahü teala Milli görüş davasi için çalışan tüm kardeşlerimize yardim eylesin. İnşaAllah.

Yanıtla . 30Beğen . 0Beğenme 01 Mayıs 17:32
06

Milli Görüş - ALLAH YARDIMCIN OLSUN. İNŞALLAH BİZLERİ BU İNSANLARDAN KURTARIRSIN.

Yanıtla . 44Beğen . 0Beğenme 01 Mayıs 13:48
05

Mert - ben yıllarca akp oy verdim. onları milli görüşlü zannetmişim.geç oldu ama gerçeki gördüm. asil milli olanlar saadet camiasıdır. ve bundan sonra son nefesime kadar saadeti destekliyeceğim. milletin selameti ve ümmetin tek umudu.

Yanıtla . 57Beğen . 0Beğenme 01 Mayıs 13:01
04

Ilhan - Hayirli olsun.

Kandırilmayan ve kandirmayan, hem nezaket hem tecrübe ve feraset birde allah korkusu alan kişiye allah yardim edeceğini umuyorum.

Inşaallah allahin yardimi ve milletin tveccühü ile gerçek milli görüşcü bilge başkan cumhurbaşkani olacak inşaallah.

Allah yolunu açik etsin.

Yanıtla . 33Beğen . 1Beğenme 01 Mayıs 12:50
02

Ts-61 - Hayırlı olsun! Beklenen Başkan adayımızdı. Allahu teala yar ve yardımcınız olsun İnşaAllah.

Yanıtla . 43Beğen . 1Beğenme 01 Mayıs 11:30
01

Mehmet Karaman - Ben saadet partili değilim ama Temel Karamollaoğlu demokrasi adına çok büyük mücadele verdi ilk turda oyumu Temel Karamollaoğlu na vereceğim ikinci turda ne olur biter onu bilemiyorum.

Yanıtla . 54Beğen . 1Beğenme 01 Mayıs 11:14


Şehir Markaları

Siz de şehir markaları arasındaki yerinizi mutlaka alın...

+90 (212) 697 10 00
Reklam bilgi


Anket Asgari ücret 2 bin 825 TL oldu! Zamdan memnun musunuz?