Tarım Kredi’de beyaz yakalılara kıyak gibi teşvik primi

Çiftçi gübre desteği beklerken Tarım Kredi’de beyaz yakalılar kıyak gibi teşvik primi ile ödüllendirilecek. Hukuksuz Genel Müdür Fahrettin Poyraz 3 maaş tutarından teşvik primi almaya hak kazandı...

Sadettin İnan
ÖZEL HABER Sadettin İnan Tüm Haberleri
Büyütmek için resme tıklayın

Çiftçi gübre desteği beklerken Tarım Kredi Kooperatifleri’nde beyaz yakalılar kıyak gibi teşvik primi ile ödüllendirilecek. Türkiye’de çiftçiye böyle sahip çıkılıyor. Kooperatifçilik uygulamalarında dünyanın hiçbir yerinde görülmeyen sömürü sistemi, Türkiye’de kooperatifçiliğin de çiftçiye değil beyaz yakalılara hizmet ettiğini net bir şekilde gözler önüne seriyor. Tarım Kredi Kooperatiflerinin sermayesi, tamamen çiftçi ortakların üyelik aidatları ve ödedikleri komisyonlardan oluşurken, çiftçiye bu sermayeden hiçbir şekilde kar payı verilmediği gibi üyelik aidatları da hiçbir değerlendirmeye tabi tutulmadığı için enflasyon karşısında eriyip gidiyor. Ancak diğer yandan sermayede hiçbir katkısı olmayan Genel Müdürden müfettişe kadar, beyaz yakalıların hepsine maaş, ikramiye ve huzur hakkı ücretlerinin dışında bir de yılda ‘teşvik primi’ adı altında büyük bir kıyak geçiliyor.

DOLDUR BOŞALT YAP KREDİ TAHSİLAT ORANINI YÜKSELT TEŞVİK PRİMİNİ DA KAP!

Doldur boşalt sistemi ile kredi tahsilat oranı ne kadar yüksek gösterilirse beyaz yakalılara ödenecek teşvik primi kıyağı da o oranda artıyor. 2021 kredi tahsilat oranı yüzde 98.15 oranında çıktığı için hukuksuz genel müdür başta olmak üzere, genel müdür yardımcıları, Daire Başkanları, Birim Müdürleri, Bölge Müdürleri, kontrolör ve müfettişlerin tamamına 3 maaş tutarında teşvik primi ödenecek. Artan girdi fiyatlarından dolayı çiftçi tarlasına gübre atamayacak bir duruma gelirken, üretimle hiçbir alakası olmayan ve piyasa şartlarına göre zaten dolgun ücret alan beyaz yakalılara bir de 3 maaş tutarında teşvik primi ödenecek olması, çiftçi kuruluşu olan Tarım Kredi Kooperatiflerinde sistemin kime hizmet ettiğini net bir şekilde gözler önüne seriyor. 

Aldığı yüksek maaş ve RAZİ’den aldığı aylık 7 bin avro huzur hakkı ücretiyle gündemden düşmeyen hukuksuz Genel Müdür Fahrettin Poyraz, Tarım Kredi Kooperatiflerinin 2021 yılı kredi tahsilat oranı yüzde 98.15 oranında çıkmasından dolayı 3 maaş tutarından teşvik primi almaya hak kazandı. Aylık 50 bin lira maaş aldığı düşünülen Poyraz’a, 150 bin lira teşvik primi ödenecek. 

Çiftçi artan girdi maliyetlerinden dolayı tarlasını ekecek hali kalmazken, Türkiye’nin en önemli çiftçi kuruluşunun ortaklarına değil de beyaz yakalılar olarak bilinen kapsam dışı personele hizmet etmesi dikkat çekiyor. Çiftçi, günlerdir gübre ve mazot destekleri ile ilgili hükümetten bir adım atılmasını beklediği halde henüz çiftçiye yönelik böyle bir adım atılmazken, Tarım Kredi Kooperatiflerinde tamamen çiftçi ortakların öz sermayesi ile oluşan kaynaklardan Genel Müdür başta olmak üzere kapsam dışı personellerin yüksek maaş, ikramiye, yolluk, harcırah ve huzur hakkının dışında bir de teşvik primi ile ödüllendirilmesi tepkilere neden oldu.

Tarım Kredi haberleri için tıklayınız...

TEŞVİK PRİMİ NEDEN ÖDENİYOR?

Tarım Kredi Kooperatiflerinde, kooperatif personelinin çiftçiye yaptığı her türlü tarımsal satışlardan elde edilen komisyonlar ortak bir havuzda toplanıyor. Bu komisyonlardan başarı durumuna göre kooperatif personeline belli kriterlere göre yıllık teşvik primi ödemesi yapılırken, aynı teşvik priminin bu satışlarda hiçbir dahli ve sorumluluğu olmayan Merkez Birliği ve Bölge Birliklerindeki beyaz yakalılar olarak tabir edilen kapsam dışı personele de ödenmesi dikkat çekiyor.

GENEL MÜDÜRDEN MÜFETTİŞE KADAR HEPSİ 3 MAAŞ TUTARINDA TEŞVİK PRİMİ ALACAK

Merkez Birliğinde Genel Müdür, Genel Müdür Yardımcıları, Daire Başkanları, Birim Müdürleri, Bölge Müdürleri, kontrolör ve müfettişlerin tamamına yılda bir defaya mahsus olmak üzere teşvik pirimi ödeniyor. Teşvik priminin sayısı da kredi tahsilat oranına göre belirleniyor. Buna göre, 2021 yılında Tarım Kredi Kooperatiflerinin kredi tahsilat oranı yüzde 98.15 olarak gerçekleştiği için beyaz yakalılara 3 maaş tutarında teşvik primi ödenecek.

DOLDUR BOŞALT YAPILARAK TAHSİLAT ORANI YÜKSEK GÖSTERİLİYOR

Tarım Kredi Kooperatiflerinde kredi tahsilat oranını normalde yüzde 65 ile 70’i geçmezken, nasıl oluyor da yüzde 98.15 çıkıyor? Tarım Kredi Kooperatiflerinde uzun yıllardan beri üye ortakların kredilerinin tahsil edilmesinde yüzde 60’a yüzde 40 şeklinde bir tahsilat politikası uygulanıyor. Uygulama şöyle yapılıyor; Örneğin ortağın 100 bin lira borcu var. Bu borcun 60 bin lirası tahsil ediliyor. Geri kalan 40 bin lirası ise ‘Yenilenen Krediler Hesabı’ şeklinde yeni bir hesaba borç olarak alınıp 40 bin lirası tahsil edilmeden vadesi uzatılıyor. Böyle yapılınca ortağın bütün borcu ödenmiş sayılıp tekrar kredilendirme işlemi gerçekleştiriliyor. Sonrasında ortağın kredi limiti artırılarak yükselen yeni kredisini alması sağlanıyor. Bu işlemle çiftçi büyük bir borç sarmalının içine çekilirken, yöneticilere de yüksek oranda teşvik primi ödenmesine neden oluyor.

ÇİFTÇİNİN SERMAYESİNE KAR PAYI VERİLMEDİĞİ GİBİ ENFLASYONUN KARŞISINDA ERİYİP GİDİYOR! 

Diğer yandan yapılan satışlardan elde edilen komisyonlardan personele ve yöneticilere teşvik primi ödenirken, tamamen çiftçi ortaklarına ait öz sermayeden ise hiçbir şekilde kar payının ödenmemesi Tarım Kredi Kooperatiflerinde sistemin kime çalıştığını gözler önüne seriyor. Şöyle ki; ortaklar kullanacağı ayni ve nakdi kredinin miktarına göre ortaklık payı ödüyor. Ortaklık payından hiçbir şekilde kar payı verilmediği için enflasyon karşısında da hiçbir değerlendirmeye tabi tutulmuyor. Örneğin 10 yıl önce 10 bin lira ortaklık payı ödemiş olan Tarım Kredi ortağı, 10 yıl sonra ortaklıktan ayrıldığında yine aynı miktar üstünden kendisine ödeme yapılıyor. Öz sermayeden ortaklara hiçbir şekilde kar payı ödenmediği gibi, enflasyon karşısında da değerlendirmeye tabi tutulmayarak ortakların ödedikleri ortaklık payının da enflasyon karşısında eriyip gitmesine neden oluyor.

22 Oca 2022 - 12:28 - Ekonomi

Muhabir  Sadettin İnan


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Milli Gazete editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Milli Gazete değil haberi geçen ajanstır.

05

Zeynal Doğan - Huzuru mahserde hakkimiz olsun

Zehir zikkim olsun.

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 22 Ocak 19:21
04

Hasan - Kooperatif lerin hepsi kontrolden çıkmış durumda amaç görevlerini unutmuşlar. Üreticiye faydası olması gereken kurumlar artık Üreticiye zarar veren kurumlara dönmüş durumda

Yöneticilerin hepsi cepleri doldurmanin derdinde

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 22 Ocak 17:21
02

İsmail Uçak! - Bunlar ne urettilerde primi Hakk ettiler? Yağı uretecek fabrikalarımi kurdular? Çiftçiyi köylüyü borç batağından faizden krizdenmi kurtardılar?

Önce çalışmaları ile Hakk etsinler; ondan sonra prim alsınlar!

Padişahım çok yaşa demek ile bu gemi yürümez! Çünkü gemi karaya oturdu! Gemiyi kurtaracak kaptan ve ekipmanlar gerek!

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 22 Ocak 16:08
01

Cenab I Allah Kulu - Emlak konut.gyi hissesi milletten toplanınca tepelere ucurulup 10 katına 2-3 yıl içinde millete verilir mi şuan fiyatı 10 yıl önceki seviyelerde.Milleti dikene kadar dipte sürümdür millet. Bezip satınca uçur yukarılara bu şebeke hesaba çekilecek yıllardır böyle her hissede bu şebeke deşifre olacak bütün hisseler incelenip milleti soyan sömüren ülkeye hakim perde arkası. Güç kimlere uzanıyor şirketer bankalar yatırım kuruluşları spk siyaset tabiki devlet yönetimi bu şebeke suçlar ortaya konulup millete TV lerden olan biten ne nasıl olmuş anlatılarak bundan sonra ülkenin kazancini işbirlikçi hainlerle sol sağ milli manevi değer şiir şarkı marş ile milleti uyutup istediği iktidarı ayar edip ülkenin hakimi olarak milleti ülkeyi soyan sömüren. Bu şebeke ağı yeryüzünden silinecek.Medyayida siyasetide PKK yıda kullanan bu şebeke Ergeç deşifre olacak bütün pislik burada.Burasi araştırılıp gereği yapilacak

Yanıtla . 3Beğen . 0Beğenme 22 Ocak 13:40