Reklamı Kapat

Saadet Partisi Genel Başkanı Karamollaoğlu: Ümitliyiz imkan var değişmeli

Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, haftalık olağan basın toplantısında başta anayasa olmak üzere gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Değişiklik teklifine ilişkin önerilerini yineleyen Karamollaoğlu, sürecin daha tamamlanmadığını, değiştirilmesi yönünde ümitli olduklarını kaydetti…

GÜNLÜK MESELELERE BAKARAK KARAR VERMEYİZ

“Biz köklü geleneğe sahip bir siyasi hareketiz. Günlük meselelere bakarak karar vermeyiz” diyen Karamollaoğlu, “Biz hukuku üstün tutarız. Toplumda barış ve huzur olmasını arzu ederiz. Ülkemizin dünya ülkeleri arasında en üst seviyeye çıkmasını arzu ederiz. Ülkemizi örnek almalarını arzu ederiz. Öyle görünmeyi değil. Söylediğimiz her söz bizim şahsi ihtiraslarımızdan, beklentilerimizden neşet etmemektedir, çıkmamaktadır. Dikkate alınmasının doğru olacağı kanaatindeyiz. Daha vakit varken yanlış gördüğümüz hususlardan geri dönülmesini bekliyoruz” değerlendirmesinde bulundu.

BİR HUSUS ÇOK ÖNEMLİ

Daha zamanımız var, değerlendireceğiz. Bir husus çok önemli. Partimizin veya şahsen birimizin birtakım menfaatlerinden dolayı biz fikir değiştirmeyiz. Birisi bize böyle bir ikazda bulunursa bunu kabul etmeyiz.

Söylediğimiz her söz bizim şahsi ihtiraslarımızdan, beklentilerimizden neşet etmemektedir, çıkmamaktadır. Dikkate alınmasının doğru olacağı kanaatindeyiz. Daha vakit varken yanlış gördüğümüz hususlardan geri dönülmesini bekliyoruz.

ÜMİDE KAPILDIK, İNŞALLAH BOŞ ÇIKMAZ

Hem milletimizin hem diğer siyasi partilerimizin hem de iktidar partisinin bizim şu söylemlerimizi dikkate almalarını bekliyorum. Henüz süreç tamamlanmadı. Sayın Cumhurbaşkanı yurtdışı gezisine çıkmadan önce isteseydi bunu imzalardı, ama imzalamadı. Bizde de bir ümit doğdu. Bizim için önemli gördüğümüz konular yeniden Meclis’e tekrar görüşülmek üzere gönderilebilir mi? Acelemiz yok. Niye çünkü bu değişiklik hemen yürürlüğe girmiyor? Seçimlere kadar deniyor. İki ay sonra çıksa hiçbir şey değişmeyecek. Biz her halükarda böyle bir ümide kapıldık, inşallah boş çıkmaz. Ümit garibin azığıdır.

Karamollaoğlu, anayasa değişikliğine ilişkin daha önce uyarılarını yaptıklarını ve sürecin daha tamamlanmadığı için zaman olduğunu, kendilerinin dile getirdikleri uyarılarının da dikkate alınması gerektiğinin altını çizdi. Konuşmasının başında toplumsal kutuplaşmaya dikkatleri çeken Karamollaoğlu, “Aslında dertlerimiz çok fazla ama en büyük sıkıntı toplumdaki kutuplaşma. İnsanların birbirleriyle olan bağlarını güçlendireceklerine farkı kamplara ayırıp, düşmanca tavırlar sergilemeye çalışıyorlar. Bu memleketin hayrına değil. Biz birliği, bütünlüğü en önemli mesele olarak görmeliyiz. İktidar, ülkenin tamamını kucaklayan adımlar atmalı. Muhalefet ise iktidara destek vermeli. Farklı fikirlere sahip olabiliriz” dedi.

TERÖR EN BÜYÜK SORUN

Karamollaoğlu, “Toplumsal gerilimin arttığı dönemde terör bir numaralı mesele olarak ülkenin gündemini işgal ediyor. Terörün nasıl çözüleceği konusunda iktidar nasıl tedbirler alınacağını, muhalefet ise nasıl bir yol izleneceğini dil getirmezse, terör sadece sayılara itibar edilerek önlenemez. Bunu ısrarla söylüyoruz. Terör ile mücadele çok kapsamlı şekilde ele alınmalı. Teröre karşı silah ebette kullanılacak. Toplumun, problemlerin, dertlerin çözülmesine ihtiyaç var” dedi.

İÇ GÖÇÜ TETİKLİYOR...

“Terörün sonuçları sadece ölen insanlar değil, boşalan topraklar. Şu an ülkemizde korkunç bir iç göç var” diyen Karamollaoğlu,  şu ifadeleri kullandı: “Ülkenin yarısı boşalıyor. Samsun’dan İskenderun’a bir hat çizin. Doğusu sürekli göç veren bir duruma geldi. Bu büyük bir dert. Bu sadece silahların gölgesinde yapılan bir göç değil. İçine sürüklendiğimiz ekonomik darboğaz bunun en önemli sebeplerinden bir tanesi. Doğuda insanların geçimini sağlayacağı alanlar daraldı. Bugünkü hükümetin tatbik ettiği özelleştirme programı ile ayakta kalan fabrika yok. Bütün fabrikalar kapandı. Binler değil on binler, yüz binler, iki buçuk milyon insan Batı’ya göç etti.”

EKONOMİK BUHRAN, TERÖRDEN DAHA ÇOK ETKİLİ OLUYOR

Karamollaoğlu, “Ekonomik buhran terörden daha çok etkili oluyor. Bugün ekonomi ise bir çıkmaza sürüklendi. Sayın Başbakan zaman zaman teşvik paketlerini açıklıyor. Ekonomini nasıl ayağa kalkacağı konusunda tedbirleri sıralıyor. Ayrılan kaynağa baktığımızda bir şey göremiyoruz. Bugünkü darboğazda müteşebbis insanlardan kaynak üretmesini beklemek bir hayal. Bu imkânı hükümetin ne yapıp yapıp bulması icap eder” diye konuştu.

YETKİ ARTIRIMI İLE SORUNLAR ÇÖZÜLMEZ

Yaşanan tüm sorunların tek çözümü olarak ‘yetki artıralım’ şeklindeki yaklaşımın da yanlış olduğunu kaydeden Karamollaoğlu, “Ahlaki buhran, eğitimdeki çıkmaz bunları peş peşe sıralayabiliriz. Bir de dış politikada çıkmaz var. Suriye 6 yıldır katliam ve zoraki göçlerden sonra bugün masa başında çözülmeye çalışılıyor. O zaman da aynı hükümet vardı. Bizim bu konuları gündeme getirdiğimiz zaman masa başına oturulsaydı bu kadar insan ölmeyecek, milyonlar göç etmeyecek, Halep harabeye dönmeyecekti. Öyle bir hava meydana getirdiler ki, ‘hükümet adımlar atıyor, problemleri çözecek.  Tek çaremiz var, biraz yetkiyi artıralım’ diyorlar. Hangi konuda yetkisiz bugünkü hükümet? Sayın Cumhurbaşkanı’nın talep ettiği hangi kanun geri dönüyor? Bunlardan hiçbiri geçerli değil” dedi.

82 ANAYASASI MİLLETİN GÖNLÜNDE KABUL GÖRMEDİ

İktidarın 2002 yılında yapılan seçimlerde anayasa değiştirebilecek çoğunlukta olduğunu, sonraki seçimlerde değişikliği referanduma götürecek çoğunlukta olduğunu ancak son seçimde bu sayının referandumun da altına düştüğünü hatırlatan Karamollaoğlu, “Son seçimde ise oyla yüzde 50’ye yaklaştı ama oyların bereketi azaldı. Referanduma götürecek sayıya ulaşamadı. Ama şimdi istediği kanunları çıkarabilir. Eğer yapılması icap eden değişiklikler 1982 Anayasası’nı reddediyorsa neden bütünüyle ele alınmıyor. Bir değişikliğe ihtiyaç var ise sadece Cumhurbaşkanı’na bütün yetkilerin devredilmesi, hükümetin ortadan kaldırılması ile halledilmemeliydi.  Herkes diyor ki ‘82 Anayasası darbe anayasasıdır’. Evet toplumda yüzde 92 oy almıştır. Ama toplumun kalbinde kabul görmemiştir. Tehdit altında aldı. Yasin Bey (Hatiboğlu) mavi elbise giyerek sandığa gitmişti. Bu ise cesaret istiyordu.”  hatırlatmasını yaptı.

KÖTÜ NİYETLE YAPTIKLARINI SÖYLEMİYORUZ

“Neden köklü bir anayasa değişikliğini gündeme getiriyoruz” diyen Karamollaoğlu, sıkıntıların şimdi de olduğunu söyledi. Karamollaoğlu, “Memleketimizde sorumluluk ve yetki verilenler bu sorumluluk ve yetkilerini ülkenin problemlerini çözme yönünde başarılı bir şekilde kullanamıyorlar. Ülkemiz tek başına iktidar olan bir parti neticesinde 15 yıl sonra bugünkü hale gelmişse, terör zirve yapıyorsa, ekonomi dibe vurmuşsa, dış politikada başarısız olunmuşsa… Bunların hepsi aynı iktidar döneminde meydana geldi. Bunu kötü niyetle yaptıklarını söyleyemeyiz ama bunu beceremediklerini söylemek mecburiyetindeyiz. Ciddi bir tartışma ortamı olsa, toplumu kutuplaştırarak yapılmasa da ‘hangi kanunla anayasanın hangi maddeleri değiştirilmelidir’ diye bir mantıkla dostça karşı fikirlerde olmak düşman olmak manasına gelmez ki. Dostça bunları Meclis’te müzakere edebilsek, problemlerin büyük kısmı düzelir” dedi.

SÖYLEDİĞİMİZ KONULAR ÇARPITILIYOR

Karamollaoğlu, “Müzakere edilmeden yanlışlar bilinmez. Doğrular çıkarılamaz, ortaya konamaz. Müzakere edilmeden gerçekçi politikalar oluşturulamaz. Biz bugüne kadar bu konuyu dikkate alarak konuştuk. Baştan beri hep aynı şeyleri söyledik. Düşüncemizde en ufak bir değişiklik olmadı. ‘Olmadı’ çünkü bugün yapılan yanlışlıkların bize doğru olduğunu gösterecek hiçbir fikir ortaya konmadı. Ama ne yazık ki, dile getirdiğimiz konular bazı kesimler tarafından çarpıtılarak verildi. Sözün bir cümlesi hatta bir cümlenin yarısı alındı başka bir cümlenin yarısına eklendi böyle diyorlar dendi. Bu ayıptır. Utanması icap eder bunu yapanların. Basın, toplumu doğru bilgilendirmeli. Ama birisi çıkar da benim söylemediğimi söylemiş gibi aktarmaya kalkarsa buna da rızamız yoktur” diye konuştu.

İKİ AY SONRA ÇIKSA HİÇBİR ŞEY DEĞİŞMEYECEK

Karamollaoğlu, sürecin ise henüz tamamlanmadığının altını çizerek, “Hem milletimizin hem diğer siyasi partilerimizin hem de iktidar partisinin bizim şu söylemlerimizi dikkate almalarını bekliyorum. Henüz süreç tamamlanmadı. Sayın Cumhurbaşkanı yurtdışı gezisine çıkmadan önce isteseydi bunu imzalardı, ama imzalamadı. Bizde de bir ümit doğdu. Bizim için önemli gördüğümüz konular yeniden Meclis’e tekrar görüşülmek üzere gönderilebilir mi? Niye çünkü bu değişiklik hemen yürürlüğe girmiyor. Seçimlere kadar deniyor. İki ay sonra çıksa hiçbir şey değişmeyecek. Biz her halükarda böyle bir ümide kapıldık, inşallah boş çıkmaz” dedi.

MENFAATLERDEN DOLAYI FİKRİMİZ DEĞİŞMEZ

“Tabanınızda konuya yaklaşım nasıl?” şeklindeki soruya ise Karamollaoğlu, “Tabanımızda genelde bizim açıklamalarımıza müspet bir yaklaşım var. Benim ifadem gündeme geldikten sonra Sayın Başbakan’ın “Ben zaten bekliyordum da, biraz daha sonra olur diye düşünüyordum” demiş. Daha zamanımız var, değerlendireceğiz. Bir husus çok önemli. Partimizin veya şahsen birimizin birtakım menfaatlerinden dolayı biz fikir değiştirmeyiz. Birisi bize böyle bir ikazda bulunursa bunu kabul etmeyiz” diye cevapladı.

SÖYLEDİKLERİMİZİN DİKKATE ALINMASININ DOĞRU OLACAĞI KANAATİNDEYİZ

Biz köklü geleneğe sahip bir siyasi hareketiz. Günlük meselelere bakarak karar vermeyiz. Belli prensiplerimiz var. Toplumumuzda barış ve huzur olmasını arzu ederiz. Ülkemizin dünya ülkeleri arasında en üst seviyeye çıkmasını arzu ederiz. Bize bakanların bizim ülkemizi örnek almaların arzu ederiz. Öyle görünmeyi değil. Söylediğimiz her söz bizim şahsi ihtiraslarımızdan, beklentilerimizden neşet etmemektedir, çıkmamaktadır. Dikkate alınmasının doğru olacağı kanaatindeyiz” diye konuştu. Referandumun sonucuna ilişkin bir basın mensubunun sorusunu yanıtlayan Karamollaoğlu, “Evet ve hayır çıkarsa bir erken seçim zannetmiyorum. Ne çıkar şimdiden kestirmek zor. Çok farklı grupların çok farklı kanaatleri var. Toplum her noktada liderlik yapanların peşinde gitmiyor. İlle de evet olur kanaatinde değilim. Bu aksaklıkların olduğunun farkına varan büyük bir kesim var. Şu yanlış tarafına bak, ona göre karar ver. ‘Sen CHP ile HDP ile yanı kefeye mi giriyorsun?’ Bir taraftaki insanlar doğruyu söylüyorsa onlar söylüyor diye ben durabilir miyim? Beğenmediğimiz her fikriyatın tasvip ettiğimiz tarafları vardır, tasvip etmediğimiz tarafları vardır” şeklinde konuştu.

ANAYASA DEĞİŞİKLİĞİNDE 3 KONUYA DİKKAT ÇEKİYORUZ

Karamollaoğlu, anayasa değişikliği teklifi üzerine üç konuyu kamuoyunun dikkatine sunduklarını da kaydederek, “Anayasa değişikliği yapılıyor, başkanlık sistemine geçiliyor, başbakanlık makamı kaldırılıyor ise üç konuya dikkat edilmeli. Kuvvetler ayrımı mutlaka gerçekleştirilmelidir. Yeni oluşan üç erkten hiçbirisi birbirinin üzerinde etki yapmamalı. Cumhurbaşkanı yürütmenin başıdır. Ama parlamentoya müdahale etmemelidir. Kanunları parlamento yapar. Bütçeyi onaylar veya değiştirerek onaylar. Yetkisi yok ise bütçeyi görüşmesinin bir kıymeti olmaz ki. Millet adına da yürütmeyi denetler. Cumhurbaşkanı ise toplumun bir kısmı tarafından seçilir, rakipleri vardır. Kim yüzde 50 üzerinde oy alırsa seçilir. Oy vermeyenlerin de cumhurbaşkanıdır, cumhurbaşkanı. Partili bir cumhurbaşkanı olması toplumda sıkıntı meydana getirir. Niye bir partili olarak Türkiye’nin tamamını temsil eden bir makama gelsin. Kendisinin hangi zihniyete sahip olduğunu, hangi partinin bünyesinden geldiğini herkes zaten biliyor. Ama bugüne kadar olduğu gibi bir kişi cumhurbaşkanı seçildikten sonra parti kimliğini üzerinden çıkarıyorsa bundan sonraki yeni sistemde de birlik ve beraberliğin tesisi için önemlidir. Birlik ve beraberlik normal şartlarda çok önem arz etmeyebilir. İnsanlar bir kısmı Cumhurbaşkanı’na duydukları sevgiden dolayı ‘benim cumhurbaşkanım için her şeyi yaparım’ diyebilir. Bir kesim de belli icraatları tenkit edebilir. Bizim birlik ve beraberliğe en çok kaos ortamında, ülkenin tehlikeye düştüğü zamanlarda duyulur. Aynı zamanda cumhurbaşkanı yasama yetkisi üzerinde vesayet oluşturacak, gerektiğinde Meclis’i feshetme yetkisi verilmemeli. İkisi arasında bir rekabet olmamalı. Ya Meclis, cumhurbaşkanının istediği kanunları çıkarmazsa... Elbette çıkarmayacak. Vesayetin olmaması bu demek zaten” uyarılarını yaptı.

MECLİS, HÜR OLMALIDIR

Yaptıkları uyarıların anayasa değişikliği oylamaları sırasında ‘erken seçim tehdidi şeklinde ortaya çıktığını da belirten Karamollaoğlu, “Bu kesinlikle bir vesayet sebebidir. Meclis hür olmalıdır. Varlığının sebebi, kimsenin tahakkümü altında kalmadan kendisinin görüşmeler neticesinde belirleyeceği konularda karar almaması manasına gelir. Bu konuda çok ama çok titiz olmamız gerektiği kanaatindeyiz” dedi.

YARGI, TARAFSIZ OLMALI

Karamollaoğlu, yargı konusunda da uyarılarını yineleyerek, “Yargı ne Meclis’in ne de cumhurbaşkanının vesayeti altında bulunmamalıdır. Birtakım seçimler konulmuş, cumhurbaşkanına, Meclis’e bir kontenjan verilmiş. Baktığınızda ne cumhurbaşkanı ne de Meclis burada kendi gücünü ortaya koyamıyor. Ama manipülasyona açık olan bir seçim sistemi her zaman tehlikelidir. Mükemmel olan kanun, manipülasyona fırsat vermez. Cumhurbaşkanı’nı ve Meclis’te bulunan vekilleri ilzam edecek herhangi bir kararın çıkacağına edeceğine ihtimal vermiyorum. Ama o yargı organına seçilen insanlar kendileri bir minnet içinde bulunursa o zaman problem var demektir. Bugün değil, yarın. Yarın olmasa öbür gün. Bugün Sayın Cumhurbaşkanı’na duyulan sevgiden dolayı ondan belki topluma bir zarar gelmez. Ama yarın ne olacak, başka biri geldiğinde ne olacak. Biz şahsa göre değil. Geleceğe göre bir anayasa yapmak mecburiyetindeyiz” dedi.

Saadet Partisi'nden referandumda, kutuplaşma tehlikesine dair flaş açıklama

26 Oca 2017 - 00:15 - Siyaset


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Milli Gazete editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Milli Gazete değil haberi geçen ajanstır.Şehir Markaları

Siz de şehir markaları arasındaki yerinizi mutlaka alın...

+90 (212) 697 10 00
Reklam bilgi


Anket Asgari ücret 2 bin 825 TL oldu! Zamdan memnun musunuz?