Gizle

Malatya kayısısını una dönüştürdü

İnönü Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Kimya Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. ...

Büyütmek için resme tıklayın

İnönü Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Kimya Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Yunus Önal, 10 yıl süren çalışmalarının sonucunda Malatya'ya özgü kuru kayısıdan un üretmeyi başardı.

Kayısıdan katma değeri yüksek ürünler elde edebilmek için çalışmalar yürüten Önal, hüdayi olarak da bilinen hoşaflık kayısı, günkurusu ve kükürtlü kuru kayısıdan her yaş grubunun tüketimine uygun un elde etti.

Ürününe 2 ay önce Türk Patent ve Marka Kurumundan patent tescili alan Önal, bebek mamalarına veya yoğurda katılarak tüketilebilen, kek ve ekmek yapımında kullanılabilen, hatta toz içecek olarak da değerlendirilebilecek kayısı unuyla ülke ekonomisine katkı sağlamayı hedefliyor.

Önal, AA muhabirine yaptığı açıklamada, gelişmiş ülkelerin kayısıyı her yaş grubuna göre farklı forma getirerek tüketiciye sunduklarını, kendisinin de bundan hareketle çalışmalar yaptığını söyledi.

Laboratuvarda 10 yıl süren çalışmalarının sonucunda günkurusu, kükürtlü kuru kayısı ve hüdayi kayısıdan un elde ettiğini anlatan Önal, "Kayısı unuyla komposto yapılabiliyor, bebek mamasına katılabiliyor. Her yaş grubu için içecek yapılabiliyor. Kek gibi unlu mamullere ya da çocukların tüketebileceği ürünlere katma şansımız var. Yoğurda katıp çocuklara yedirilebilir. Bütün bunların denemesi yapıldı. Kayısı ununu her yaş grubunun tüketmesi mümkün." diye konuştu.

Kükürtlü ve günkurusu kayısının kendine has aroması bulunduğunu, bu aromaların unda da olduğunu aktaran Önal, kayısı ununun kuru şekilde muhafazasında bir sıkıntı yaşanmadığını dile getirdi. Önal, "Yaptığımız işlem itibarıyla hiçbir özelliğinde değişme olmadı." dedi.

14 Mart 2017 - Sağlık


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz


Anket Seçim barajı ile ilgili ne düşünüyorsunuz?