BM doğruyu söyleyemiyor!

Kuruluş amacı dünya barışını, güvenliğini korumak ve ülkeler arasında ekonomik, toplumsal ve kültürel bir iş birliği oluşturmak olan Birleşmiş Milletler Teşkilatı, Siyonizm karşısında her daim el pençe durmaya ve hakkı görmezden gelmeye devam ediyor.

Büyütmek için resme tıklayın

Birleşmiş Milletler Batı Asya Ekonomik ve Sosyal Komisyonu (ESCWA) tarafından yayımlanan işgalci İsrail’in uygulamalarına dair rapor BM’yi karıştırdı. BM Genel Sekreteri AntonioGuterres ve Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) BM Daimi Temsilcisi NikkiHaley, işgalci İsrail’i ırkçılıkla suçlayan bu raporun derhal geri çekilmesini istedi.

ESCWA Genel Sekreteri Rima Halef, Guterres’in, işgalci İsrail’i ırkçılıkla suçlayan raporu geri çekmesini istemesi üzerine istifa ettiğini açıkladı. Halefi’nin istifa etmesine sebep olan rapor, işgalci İsrail’in insan hakları ihlallerini ve uyguladığı ayrımcı politikaları tüm çıplaklığıyla gözler önüne seriyor.

ARAPLAR, TOPRAK SAHİBİ OLAMIYORLAR

Araştırmaya göre, işgalci İsrail kanunlarının ırkçı yönünü ispatlayan delillerden biri de toprak politikası. İşgalci İsrail’in uluslararası alanda tanınmış topraklarının yüzde 93’ü Yahudilere ait; bu toprakları, Yahudi olmayanlar kullanması ve satın alması yasak. İşgalci İsrail’in 8,5 milyonluk nüfusunun yaklaşık 1 milyon 700 binini 1948’deki savaş sonrasında yaşanan işgale rağmen yurtlarında kalarak İsrail vatandaşı olan Müslüman, Hristiyan, Dürzi gibi farklı din ve mezheplerden Araplar oluşturuyor. Sahip oldukları mevcut mal varlığı dışında Tel Aviv yönetimi, söz konusu Arap vatandaşlarının mal sahibi olmasını engelliyor.

TEMEL YÖNTEM ‘PARÇALAMAK’

Rapora göre Filistin halkının parçalanmasını, ırkçı politikalarını uygularken en temel yöntem olarak belirleyen İsrail, kullandığı farklı yöntemlerle, ırkçı politikalarının uluslararası alanda bilinmesini engellemeye çalışıyor. İşgalci İsrail, Filistinlilerin yaşadığı bölgelere bağlı olarak, ırkçı politikaların uygulanmasında farklılıklar ortaya koyuyor.

22 Mart 2017 - Mirasımız Kudüs


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz


Anket Seçim barajı ile ilgili ne düşünüyorsunuz?