Irak ırak değil

Suriye’de 2011’de yakılan ateş, gün geçtikçe harlanıyor, alevi ise arşa yükseliyor… Tefrikaya düşen ve onlarca, yüzlerce parçaya ayrılmış durumdaki ümmet ise bir meselesini daha ABD’nin vicdanına havale etmiş durumda. Oysa ders almamız gereken Irak, başucumuzda duruyor...

Önceki gün sabaha karşı, İdlib’deki kimyasal saldırıya bir tepki olarak(!) ABD tarafından Suriye’deki bir hava üssüne füze saldırısı yapıldı. Rusya ile ABD arasındaki iplerin gerilmesine sebebiyet veren bu olay karşısında Müslümanların zafer kazanmış komutan edasındaki tavrı, batılın zihnimizde kurduğu hükümranlığı gözler önüne seriyor. Milyonlarca Müslüman’ı katleden ABD’den medet ummak, hanemize dökülen masum kanlarından birer hisse düşürmekten öte ne anlam ifade edebilir?

Kapımızın önünde İslam beldesinde 3. Dünya Savaşı mı?

Dün sabaha karşı ABD’nin Suriye’deki üsse füze saldırısı düzenlemesinin ardından Rusya ile ipler de geriliyor. Rusya Savunma Bakanlığı, Lazkiye’deki hava üssü ve Tartus’taki deniz üssünün S-300 ve S-400 füzeleri tarafından korunduğunu duyurdu.

ABD Başkanı İslâm düşmanı Donald Trump yönetimi, 100’den fazla insanı öldüren kimyasal silah saldırısını bahane ederek Beşar Esad’a misillemede bulunacağını belirtirken Suriye rejimine ait Şayrat hava üssünü 59 Tomahawk füzesi ile vurdu. Füze saldırıları Pentagon’da toplantı sürerken gerçekleşti. Rusya ve İran saldırıya büyük tepki gösterirken, İngiltere ve İsrail başta olmak üzere Avrupa, işgalci ABD’nin yanında olduğunu açıkladı.

Trump operasyon ile ilgili olarak “Bu akşam kimyasal saldırının gerçekleştirildiği Suriye’deki hava üslerinin vurulması talimatı verdim. Tüm uluslara Suriye’de devam eden katliam ve ölümlerin son bulması için çağrı yapıyorum. Kimyasal silahların kullanımı ve yayılmasını önlemek Amerika’nın ulusal güvenliği için de hayati önem taşımaktadır” dedi.

TİLLERSON: MÜTTEFİKLERİMİZDEN TAM DESTEK VAR

ABD Dışişleri Bakanı Tillerson, “Saldırıyı uluslararası ortaklarımızla dikkatli bir şekilde koordine ettik. Hem bölgedeki hem de Ortadoğu’daki müttefiklerimizden aldığımız tepkiler attığımız bu adımı yoğun şekilde destekler nitelikte” ifadelerini kullandı.

59 Füze atıldı 7 asker öldü

Dün gece Türkiye saati ile 03.45’te Akdeniz’in doğusunda bulunan, Amerika’ya ait savaş gemilerinden Suriye’nin İdlib kentindeki Şayrat Hava Üssü’ne  59 Tomahawk füzesi fırlatıldı. Saldırının ardından Pentagon’dan yapılan açıklamada, müdahalenin ABD’nin güvenliği için yapıldığı duyuruldu.

ABD Savunma Bakanlığı’nda gazetecilere açıklama yapan Albay Jeff Davis, “Başkan’ın (Donald Trump) talimatıyla ABD kuvvetleri, Suriye Hava Kuvvetleri’ne ait bir üssü seyir füzeleri ile vurdu” dedi. Davis, fırlatılan Tomahawk Land füzelerinin Doğu Akdeniz’de konuşlu USS Porter ve USS Ross destroyerlerinden fırlatıldığını ifade etti. ABD’nin yaptığı hava saldırısı sonucu 7 rejim askerinin öldüğü, 9 kişinin de yaralandığı duyuruldu.

ÇATIŞMAYA RAMAK KALMIŞTI

Rusya-24 kanalına konuşan Kremlin Basın Sözcüsü Dmitriy Peskov, füze saldırısının ardından ABD ile çatışma riskinin arttığını belirtirken, Rusya Başbakanı Medvedev ise “ABD ile çatışmaya ramak kalmıştı” ifadesini kullandı.

PUTİN’İN TEPKİSİ SERT OLDU

Kremlin Sözcüsü Dmitry Peskov yaptığı açıklamada Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in, ABD’nin Suriye saldırılarının Rusya ile ilişkilerini çok fena etkilediğini, terörizm ile mücadele eden uluslararası koalisyon oluşturulmasına ciddi bir engel olduğunu aktardı. Rusya Federasyon Konseyi Savunma ve Güvenlik Komitesi, BMGK’yı konuya ilişkin acil toplantı yapmaya çağırdı. Rusya Devlet Duması Savunma Komitesi Bakan Yardımcıısı Yuriy Şvytkin,Washington’un Suriye üssüne yaptığı füze saldırısının ABD’nin çifte standartlarının yansıması olduğunu belirtti ve, “ABD’nin Rusya’da DEAŞ’ı kendi jeopolitik çıkarlarına göre kullandığını görüyoruz. ABD’nin kime karşı savaştığını soruyoruz? DEAŞ’e mi yoksa DEAŞ ile mücadele eden güçlere mi?” diye konuştu. Rusya’nın BM Daimi Temsilci Yardımcısı Vladimir Safronkov ise, ABD’nin Suriye’ye askeri müdahalesinin “olumsuz sonuçları” olacağı konusunda uyardı.

RUSYA, ABD İLE İLİŞKİLERİ KESEBİLİR

Rusya, ABD ile imzaladığı ve Suriye hava sahasında iki ülkenin uçaklarının arasında kazaları önlemeye yönelik güvenlik protokolünü askıya aldı. Rusya Federasyon Konseyi Güvenlik ve Savunma Komitesi Başkanı Viktor Ozerov, “Rusya, Suriye ile ilgili olarak ABD ile işbirliğini kesebilir” dedi. Federasyon Konseyi Uluslararası İlişkileri Komitesi Üyesi Oleg Morozov, ABD’nin Humus’a yönelik hava saldırısını ABD’nin Yugoslavya ve Irak bombardımanı ile kıyasladı ve, “Bu saldırıya savaş yollarıyla cevap vermemeliyiz, durumu analize edip diplomatik araçlar yardımıyla yaklaşmalıyız” diye konuştu.

LAVROV: IRAK İŞGALİNİ ANIMSATIYOR

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, ABD’nin saldırısını, “bahane üretilerek yapılmış saldırganlık” olarak nitelendirerek, bunun Irak’ın işgalini anımsattığını söyledi. Lavrov, Suriye’de rejime ait hava üssünün vurulmasının gerçek nedenine ilişkin ABD’den açıklama beklediklerini ifade etti. Lavrov, ABD’nin davranışının zaten zayıf durumda olan Rusya-ABD ilişkilerini daha da kötüleştireceğini belirterek, son gelişmelerin ilişkilerde kalıcı hasara neden olmamasını umut ettiğini söyledi. Lavrov, “Bu, ABD ve İngiltere’nin 2003’te BMGK’nın kararı olmaksızın, uluslararası hukuku ihlal ederek Irak’ı işgal etmesini anımsatıyor” ifadesini kullandı.

ABD’NİN PEŞİNDEN DAEŞ SALDIRIYA GEÇTİ

ABD’nin bombardımanının ardından Batı destekli terör örgütü DAEŞ de Suriye kontrolündeki bölgeye saldırı düzenlendi. İşgalcilerin saldırısı sonrasında DAEŞ kaybettiği noktalara saldırı başlattı.

SİYONİSTLER: SADECE ŞAM DEĞİL...

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu: “Başkan Trump, güçlü ve net bir yanıt verdi. Bu açık mesajın sadece Şam’da değil, Tahran’da, Pyongyang’da ve diğer yerlerde de yankılanmasını umuyorum.”

İsrail çetebaşı Benjamin Netanyahu ABD’nin Suriye’ye karşı gerçekleştirdiği hava saldırısını desteklediğini açıkladı. Netanyahu, “Başkan Trump beyanları ve eylemleri ile güçlü ve net bir yanıt verdi. Kimyasal silahların kullanımı kabul edilemez. İsrail, Başkan’ın  kararını tamamen ve net bir şekilde destekliyor ve bu açık mesajın sadece Şam’da değil, Tahran’da, Pyongyang’da ve diğer yerlerde de yankılanmasını umuyor” dedi.

İNGİLTERE, FRANSA VE ALMANYA’DAN DESTEK ULUSLARARASI ÇAPTADEVAM ETMELİ

Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande: “Bu operasyonun Esed’in kimyasal silah kullanarak gerçekleştirdiği saldırıya bir karşılık olduğunu düşünüyorum ve uluslararası çapta devam etmeli.”

İngiltere de füze saldırısını tüm gücüyle desteklediğini ilan etti. İngiliz hükümet sözcüsü, “Birleşik Krallık hükümeti ABD’nin adımlarını tümüyle destekliyor” dedi.

Alman Dışişleri Bakanı ise, “BMGK’nın Suriye’deki saldırı sonrasında kararlı adımlar atma konusunda başarısız olduğunu göz önüne alırsak, Suriye hava üssüne yapılan ABD askeri saldırısı anlaşılabilir” dedi. Almanya Başbakanı Merkel ve Fransa Devlet Başkanı Hollande da, Suriye’de yaşananların tek sorumlusu olarak Esad’ı gösterdi.

HOLLANDA’DAN ABD’YE DESTEK

Hollanda Dışişleri Bakanı Bert Koenders: “ABD’nin eylemini anlayışla karşılıyorum. Bu, Suriye yönetimine karşı açık ve net bir uyarıdır. Kimyasal silah kullanıp bundan kaçış olmayacağını Esed’in kendisi de bilmeli.”

İRAN: SESSİZ KALMAYACAĞIZ

İran, ABD’nin Suriye’deki Şayrat Hava Üssü’ne düzenlediği füze saldırısını “şiddetle” kınayarak, saldırının “uluslararası hukuka aykırı tehlikeli bir hareket” olduğunu belirtti. İran Meclisi Ulusal Güvenlik ve Dış Politika Komisyonu Başkanı Alaaddin Burucerdi ise, ABD’nin Suriye’de rejime ait hava üssünü vurması karşısında “Rusya ve İran’ın sessiz kalmayacağını” söyledi. ABD’nin saldırısını “akılsızca” şeklinde nitelendiren Burucerdi, Esad rejiminin elinde kimyasal silah bulunmadığını iddia etti.

AB: ABD İLE ÇALIŞACAĞIZ

Avrupa Birliği (AB) Konseyi Başkanı Donald Tusk, Suriye’de vahşeti bitirmek yalanıyla ABD ile çalışacaklarını belirtti. ABD saldırısının, “barbarca” kimyasal saldırıya karşı bir kararlılığa ihtiyaç olduğunu gösterdiğini iddia eden Tusk, “AB, Suriye’deki vahşeti bitirmek için (!) ABD ile çalışacak” dedi.

ŞAYRAT ŞEHRİN EN ÖNEMLİ HAVA ÜSSÜYDÜ

Suriye’de ABD tarafından vurulan Şayrat hava üssünün Suriye’deki en önemli üslerden biri olduğu belirtildi. Şayrat Hava Üssü, 59 Tomahawk füzesiyle vuruldu. En çok uçuşun gerçekleştiği üste, Mig-23, Mig-25, Mig-29, Su-22 ve Su-25 savaş ve bombardıman uçaklarının bulunduğu açıklandı. 40 korumalı hangar bulunan üste, 2 pist bulunuyordu. Şayrat hava üssünün askeri gösteriler ile orta ve ağır silahlarla eğitimin yapıldığı bölgedeki en önemli eğitim alanı olduğu biliniyor. ABD tarafından saldırıya uğrayan üste, 16’ya yakın uçağın imha edildiği bildirildi.

SALDIRI ÖNCESİ ÜST DÜZEY YÖNETİCİLER KAÇIRILDI

Şayrat Hava Üssündeki hedeflerin vurulmadan önce Suriyeli ve İranlı üst düzey yetkililerin ülkeden kaçırıldığı iddia edildi. Ünlü Suriyeli gazeteci Faisal al-Qassem, Suriye’ye saldırı öncesinde Suriyeli ve İranlı üst düzey görevlilerin ailelerinin ülkeden çıkarıldığı ve Lübnan’a gönderildiğini iddia etti. Ayrıca Mısır’da bir gazete ise askeri rejime ait bir kamp olan Kays Dağı’nda bulunan Esed’in askerlerinin tahliye edildiğini iddia etti.

HUMUS VALİSİ: CAN KAYIPLARIMIZ VAR

Humus Valisi Talal Al Barazi,”Yaralıların tahliye işlemleri sürüyor ve şimdi hasarın boyutunu tahmin etmek için henüz erken. Hedeflenen hava üssünde can kayıpları var, ancak büyük miktarda fiziki hasar var” dedi. Suriye askeri kaynakları, Tuğgeneral İsa Halil İbrahim’in de aralarında bulunduğu üs içinde görevli 6 üst düzey komutanın öldüğünü, 14 savaş uçağının da imha edildiğini duyurdu.

08 Nis 2017 - 00:21 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Milli Gazete editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Milli Gazete değil haberi geçen ajanstır.Şehir Markaları

Siz de şehir markaları arasındaki yerinizi mutlaka alın...

+90 (212) 697 10 00
Reklam bilgi


Anket Asgari ücret 2 bin 825 TL oldu! Zamdan memnun musunuz?