Reklamı Kapat

Abdurrahman Dilipak'tan CHP'ye 'ortaçağ' yanıtı! Bize siz lazımsınız..

Gazeteci yazar Abdurrahman Dilipak, bugünkü köşe yazısında CHP'li Özgür Özel'in İslam'a yönelik 'ortaçağ' benzetmesine değindi. Dilipak, "Gündüzün geceye muhtaç olduğu gibi, bize lazımsınız" dedi.

Büyütmek için resme tıklayın

Gazeteci yazar Abdurrahman Dilipak'tan okul öncesi dini eğitime yönelik 'ortaçağ' benzetmesi yapan  CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel'e tepki geldi. Bugünkü köşe yazısında ortaçağdan söz edenlerin aslında İslam'ı kastettiğini belirten Dilipak, "Gündüzün geceye muhtaç olduğu gibi, bize de siz lazımsınız. Durmak yok, yola devam." dedi.

"CHP’de bu akıl sahipleri bu şekilde meydan okumayı sürdürmeleri halinde, onların karşısında kim olursa olsun, seçimi kazanır" diyen Akit köşe yazarı Abdurrahman Dilipak şu ifadeleri kullandı:

"“Lâf ile verirler aleme binlerce nizâmât, bin türlü teseyyüp bulunur hânelerinde.” “Ortaçağ”dan söz edenlerin çoğu aslında “İslam”ı kast ederler; Ortaçağı kapatıp, yeni bir çağı başlatan Fatih’i düşünmezler. Bunlar maalesef tarihi de bilmezler. Ve tabii bilmediklerini de bilmezler, bir de bunu tekzip edenlere saldırırlar. Netice olarak cehaletin bu kadarı ancak eğitimle mümkündür. Bu anlamda iyi eğitim almışlardır. Kimi zamane Kemalistlerine göre, adeta, Kemalizm kavram ve kurumları ile dinler üstü bir din, ideolojiler üstü bir ideoloji; geçmiş ve gelecekten ve mekandan bağımsız; bütün zamanların tek hakikatidir. Her Kemalist de bunun yılmaz bir savaşçısıdır. Ve “Mutlakiyetçi”, “Kemalist Vesayet” rejimi yüzünden  “inkılapçı” olduğunu iddia eden CHP’den bir şey olmaz. CHP budur işte. Onlar bir kere ittifak ettiler, o da ittifak etmemek üzere. CHP, çoğunluk sistemine bağlı bir rejim olan “Cumhuriyetçi” bir akılla yönetilmez, CHP’nin başındaki “Cumhuriyet” kelimesi, bir yandan “Tek Parti” dönemine has, devlet partisi anlamında, öte yandan; “Cumhuriyet Meyhanesi”, “Cumhuriyet İşkembecisi”, “Cumhuriyet Gazetesi” “Cumhuriyet Sucukları”, “Cumhuriyet Lokantası” gibi kendilerine bahşedilen bir imtiyazdır. Yani “Cumhuriyetçi” oldukları anlamına gelmez.

Mesela ABD’de “Demokratik Parti” ve “Cumhuriyetçi Parti“ olmak üzere iki baskın parti bulunur. CHP aslında tek parti dışında hep “azınlık” partisidir. İhtilaller döneminde ancak iktidar ortağı olabilmektedir. Ve bütün darbeler “Atatürkçülük” ve “Laiklik” adına yapılmaktadır. Her ikisinin patenti de CHP’ye aittir. 6 OK da zaten Anayasa ile korunmaktadır. O dönem yasaları, değiştirilmesi dahi teklif edilemeyen yasalardır. CHP’nin “Cumhuriyet”i bu anlamda, “Cumhuriyet savcısı”, “Cumhuriyet Merkez Bankası” der gibi, devlete ait ya da devleti oluşturan kurumların aidiyet ilişkisini ifade etmek için kullanılan bir isimdir.

CHP, banka yöneten bir partidir mesela. Herkesin CHP ilkelerine bağlılık yemini etmek zorunda olduğu bir partidir. İmtiyazlı bir partidir. Birileri bu imtiyazlı konumunu kullanarak bir yere gelmek için bu partide yer alır, ama sonuçta olmuyor işte. CHP normal bir parti değildir. Ve birtakım, Özel örneğinde olduğu gibi halka tepeden bakan, buyurgan ifadeler, toplumsal hafızayı canlandırırken, sonuçta CHP’den kaçışı artıran bir etki yapmaktadır.

CHP’nin dayandığı kavram ve kurumların tümü, 19.YY sonunda, imparatorluğun dağılış sürecinde, savaş yıllarında, kapitalizmin, komünizmin ve faşizmin gölgesinde oluşan kavram ve kurumlardır ve günümüz dünyasında bir anlam ve değeri de yoktur. Zaten Kemalizm bu süreçte 40 kez kılık değiştirmiştir. Kemalizm’i gelinen noktada Kemalistler bile tanımlayamamaktadır. “Hangi Kemalizm” ya da “Ben Atatürkçü değilim” diye yazanların hepsi, CHP karşıtları da değildir. Bana söyler misiniz,  hangi parti daha Atatürkçü! Askerlerin Atatürk’ü farklı, Perinçek’in Atatürk’ü farklı, Haydar Baş’ın, Adnan Oktar’ın Atatürk’ü farklı, Nejla Çarpan’ın da öyle,   AK Parti’nin, Erbakan’ın Atatürk’ü farklı. Herkes Atatürkçü olmak zorunda olunca, herkes kendi Atatürk’ünü kendi icad ediyor. Sonuçta da geriye bir şey kalmıyor. CHP, İttihat Terakkinin siyasi kanadıdır. Türkçülüğü de, İslamcılığı da, çağdaşlığı da kendine göre yorumlamıştır. Boşuna Agop Dilaçar dil devriminin başına gelmedi. Dinde Reform ve Kemalizm’i “Türkün dini” diye tanımlayan Türk’e “Amentü” yazan Tekin Alp / Moiz Kohen’e yol verilmedi. Türk Kültürü ve Tarihi için Lazaro Franko yardıma koşmadı. Çağdaşlaşmanın da rotası belli idi zaten.

Bizimkilerin öve öve bitiremedikleri “Batı uygarlığı hakkında, insaf sahibi batılılar ne diyor:  Luis Masignon (1883-1962, Fransız) ne diyordu: “Onları her şeylerini tahrip ettik. Felsefeleri, dinleri mahvoldu. Artık hiçbir şeye inanmıyorlar. Derin bir boşluğa düştüler. Anarşi ve intihar için uygun bir hale geldiler.” Montaigne (1553-1592, İngiliz) ne diyordu: “Bunca şehir temelinden yıkılıyor. Bunca milletin kökü kurutuluyor. Milyonlarca insan kılıçtan geçiriliyor. Dünyanın en zengin, en güzel ülkesinin altı üstüne getiriliyor. Niçin, inciler biberler alıp satacağız diye. Aşağılık makine zaferleri bunlar”. Gustav Le Bon(1841-1931, Fransız sosyolog, Antropolog):  “Müslümanlar Fransa’yı fethetmiş olsalardı, Paris şehrinin de Kurtuba gibi ilim ve medeniyet merkezi haline geleceğini, Kurtuba’da yolda yürüyen sıradan insanların bile okur-yazar olduğu halde Avrupa’da kralların isimlerini yazmayı bilmedikleri ve parmak damgası kullandıklarını” ifade etmektedir. Müslümanların Fransa’yı fethinin durdurulmasının Avrupa için bir kayıp olduğunu söylemektedir.

Bizimkiler doğuyu da bilmiyorlar, batıyı da, bilmediklerini de bilmeyince böyle oluyor işte.

Batılı insaf sahibi düşünürler sizden daha merhametli bayım! Kindar olmayı kınıyorsunuz da, bu kininiz, öfkeniz nereden geliyor söyler misiniz! Siz bu akılla bizim ifademiz, hızımızsınız, gündüzün geceye muhtaç olduğu gibi, bize de siz lazımsınız. Durmak yok, yola devam. 

Keşke durup düşünseniz, kendinize gelseniz. Biz de öyle yapalım. Herkes öyle yapsa keşke.. 

CHP, İttihat Terakki ilişkini iyi araştırın. “Darbeciliği” oradan gelir. “Halaskar zabitan” takımındandır. CHP’nin derin yanı oradan gelir. Osmanlıdaki “Türkleşmek, İslamlaşmak, Muasırlaşmak” triosunu çağdaşlaşma adı altında batılılaşma adıyla temellendirmeye çalışmıştır. Nev-i şahsına münhasır bir Türkçülük ve önce dini, ekonomik, sosyal, siyasal alandan tecrid ederek reformist, Protestan bir İslam için kolları sıvamıştır. Onun için Türk Ocağı’nın arkasında Lazaro Franko vardır. 

Tevhidi tedrisat, devlete dinler üzerinde otorite olma imkanı veriyor. Mustafa Kemal’in okuduğu Şemsi Efendi Mektebi’ni araştırın bir! 

Okul öncesinde çocuklara dinini öğretmek kadar doğal bir şey yok, dinine bağlı bütün ülkelerde aileler okul öncesinde çocuklarına dini öğretiyor ve kendilerince okulları var. Niye bizim ülkemizde çocuklara dininin öğretilmesine bu kadar tepki var? 

Çocuk ne zaman öğrenecek dini! 

Ya da Türkiye’deki Katolik tarikat mektepleri hakkında ne düşünüyorsunuz. Diğer dini topluluklar hak, hukuk, geleneklerini nasıl koruyacaklar. Hani demokrasi diyordunuz. Tevhidi tedrisat, şapka devrimi kadar eski; bey-efendi demeyi yasaklayan kanun kadar eski!

Bu kişiler, mesela neden hiç Fulbright komisyonu hakkında seslerini çıkarmaz. 

“Milli Eğitim”de ABD’nin ne işi var! 

Bu arkadaşlar Sıbyan mektebinden bahsediyorlar ya.. Demek ki, Osmanlıda okul öncesi mektep de varmış. 

Bir de İptidaiye var. Mesela Filozof Rıza o iptidaiyeden icazetli. İptidaiyede o zaman mezuniyet tezi vardı. Filozof Rıza’nın mezuniyet tezi “Çağdaş Filozoflar”dı Ve bu mezuniyet tezi, Çocuk Vakfı tarafından “Felsefe kitabı” olarak yayınlandı. İmmanuel Kant gibi isimler, o dönemde yaptıkları çalışmaların başına Müslümanları örnek alıp, besmele ve Fatiha yazıyorlardı, ama bizimkiler bunu da bilmezler. 

Milletin vekili, milletin dinine, tarihine bu kadar uzak olunca!? 

Özgür Özel, Kur’an kursları üzerine şecaat arz ederken yaralarımızı depreştirdi. CHP’de bu akıl sahipleri bu şekilde meydan okumayı sürdürmeleri halinde, onların karşısında kim olursa olsun, seçimi kazanır. 

Siz karşıtlarınızın umudu oluyorsunuz aynı zamanda bu öfkeli dilinizle. 

Kaçtığınız şeye doğru koşuyorsunuz, siz de ötekiler gibi. Durmak yok yola devam.. 

Selâm ve dua ile."

04 Oca 2022 - 10:29 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Milli Gazete editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Milli Gazete değil haberi geçen ajanstır.

08

Şakir Kırlı - Apdurrahman bey mavi marmara yolcu listesinde adınız vardı gemi haraket etmeden yarım saat önce adınızı sildirdiniz unutmadık şimdi chp hakkınızda söylediğiniz için diyorumki ha akp ha chp birinden farkı yok tek fark varsa isimleri chp din düşmanı akp din tüccarı hangisi tehlkeli dersen akp tehlikeli çünkü chp durumu belli akp münafık gibi dindar görünüp dini yıkıyor nasıl derssen domuz haram diye yemiyorlar fakat domuz gibi ne bularsa yiyorlar yaşadığı dini bilmeyen insanlarda dinden soğuyorlar akp daha çok zararlı zaten sizlerde müsade ölçüsünde konuşursunuz

Yanıtla . 2Beğen . 5Beğenme 05 Ocak 00:00
07

Hüseyin Sağlar/elbista - Diline sağlık DİLİPAK! Fakat bu açmazdan kurtulmak bizim için hayati bir konudur. Bu nedenle farklılıkları tevhit edecek bir idari model geliştirmemiz olmazsa olmazımız olmalıdır!?

Yanıtla . 4Beğen . 4Beğenme 04 Ocak 16:35
10

Şirin Baba - @Hüseyin Sağlar/elbista 07 nolu yoruma cevabı: Selamün aleyküm sayın Hüseyin sağlar beyefendi farklılıkları tevhid etme konusunda sizden daha fazla arzulayan bir kardesiniz olarak ben büyük umutlar taşıyorum sebebi ise Türkiye'nin önderliğinde başlatılan Türk devletleri teşkilatı ve Afrika zirvesi çalışmaları dünya çapında vahdetin tevhidin ayak sesleri olarak yorumlanabilir bu yüce oluşumu 60yasinda biri olarak ben goremesemde çocuklarımız görür inşallah Allah'a emanet olunuz Rasim bakan

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 07 Ocak 04:11
05

Zizu - Helâl olsun az bile söylemiş Mehmet Şevki Eygi hoca yaşasaydı tebrik ederdi.

Yanıtla . 5Beğen . 5Beğenme 04 Ocak 14:20
03

Chp Görevini Yapıyor - Koyun sürüsünü çobanın etrafında toplayacak, havlayarak sürüden ayrılanı tekrar sürüye dahil edecek bir çoban köpeği şarttır.

Yanıtla . 8Beğen . 3Beğenme 04 Ocak 12:50
02

Gercekler Acidir - Islam Turkiye'de AKP'nin, tarikatlarin, Diyanet'in elinde Orta Cag'da Hristiyanlik'in yasadigi buhrani yasiyor. Fatih'in aldigi egitimle' Diyanet'in, tarikatlarin cocuklara verdigi egitimi kiyaslayabilir misiniz? Fatih kac dil biliyordu? Bati literaturunu yalayip yutmus muydu? Bugunku tarikatlar, hacilar hocalar anca sabahtan aksama kadar insanlarin yedigiyle ictigiyle, kimle ne yaptigiyla ilgili hadis yorumlasin dursun, ayni Hristiyanlarin Orta Cag'da bir ignenin ucunda kac melek oynar, gibi abuk subuk mevzularla ugrastigi gibi. Evet, bugunku Diyanet'in ve tarikatlarin verdigi egitim Hristiyanligin Orta Cag zihniyetidir; akil, bilim ve elestirel dusunce dusmanidir. Tam da bu yuzden bir tane de mureffeh Islam ulkesi yok dunyada. Gercekler acidir.

Yanıtla . 15Beğen . 6Beğenme 04 Ocak 11:56
09

K Ö - @Gercekler Acidir 02 nolu yoruma cevabı: Kuranda akıl ve eleştirel düşüce yok desem hem itiraz edersiz öyle değil mi?

Yanıtla . 1Beğen . 1Beğenme 05 Ocak 19:52
01

Abdullah Nazım - Bismillahirrahmanirrahim.

Kaçtığınız şeye doğru koşuyorsunuz, siz de ötekiler gibi. Durmak yok yola devam.. demiş Abdurrahman bey. aslında özetlemiş.

Yanıtla . 6Beğen . 1Beğenme 04 Ocak 11:32