Reklamı Kapat

ABD nin sinsi planı

ABD'nin sinsi planı

Suudi hükümetinin güvenlik danışmanı Navaf Obeyd, Washington Post taki yazısında, Suudi yönetiminin ABD nin çekilmesinden sonra "Şii milislerin Sünnileri katletmesini önlemek için" petrol gücünü ve silahlarını kullanarak Irak a müdahale edeceğini söyledi. Obeyd yazısında, "Irak ta Sünnilerin katledilmesini görmemezlikten gelmek, Krallığın üzerine kurulduğu ilkelerin terk edilmesi demek olur. Bu, Suudi Arabistan ın Sünni dünyasındaki güvenilirliğini sarsacak ve bölgede İran ın militarist hareketlerine teslim olunması sonucunu doğuracaktır" diye yazdı.

Uzmanlar, Irak ta bataklığa saplanan ABD nin bölgedeki etkin ülkelerden biri olan Suudi Arabistan ı Irak a sürerek yenilgisini örtbas etmeye çalıştığını kaydediyorlar. Obeyd in yazısı aynı zamanda ABD nin İran a karşı olası bir müdahalede Suudi Arabistan ı kullanma çabası ve İran ile Suudi Arabistan ı karşı karşıya getirmek istemesi olarak yorumlanıyor.

RESUL SERDAR ATAŞ / İSTANBUL

Suudi Arabistan ın, ABD Irak tan çekilmeye başladığında, "Şii milislerin Sünnileri katletmesini önlemek için" petrol gücünü ve silahlarını kullanarak müdahale edeceği belirtildi

Suudi hükümetinin güvenlik danışmanı Navaf Obeyd, Washington Post taki yazısında, Suudi yönetiminin ABD nin çekilmesinden sonra Irak politikasını gözden geçirmeye hazırlandığını bildirdi.

Obeyd, Suudi yönetiminin fiyatlarda düşüş sağlamak için pazara petrol sürümünü artırmayı ve böylece İran ın Irak taki Şii milisleri finanse etme yeteneğini sınırlamayı seçenek olarak düşündüğünü yazdı. Suudi Arabistan ın Irak a müdahalesinin büyük riskler taşıdığını belirten Obeyd, "ancak hareketsiz kalmanın çok daha kötü olduğunu" kaydetti. Obeyd, "Irak ta Sünnilerin katledilmesini görmemezlikten gelmek, Krallığın üzerine kurulduğu ilkelerin terk edilmesi demek olur. Bu, Suudi Arabistan ın Sünni dünyasındaki güvenilirliğini sarsacak ve bölgede İran ın militarist hareketlerine teslim olunması sonucunu doğuracaktır" diye yazdı.

Uzmanlar, Irak ta bataklığa saplanan ABD nin bölgedeki etkin ülkelerden biri olan Suudi Arabistan ı Irak a sürerek yenilgisini örtbas etmeye çalıştığını kaydediyorlar. Obeyd in yazısı aynı zamanda, ABD nin İran a karşı olası bir müdahalede Suudi Arabistan ı kullanılarak İran ve Suudi Arabistan ı karşı karşıya getirmek istemesi olarak yorumlanıyor. Filistin de Siyonistler tarafından her gün onlarca Filistinli katledilirken Suudi Arabistan ın Sünni ölümlerini gündeme getirerek Irak a müdahale edeceği sinyallerini vermesi ise bölgenin ABD tarafından toplu bir mezhep savaşı ortamına çekilmek istenmesi ve bu yolla İran ın Ortadoğu daki nüfuzunun etkisizleştirilmesi olarak değerlendiriliyor.

01 Aralık 2006 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Şehir Markaları

Siz de şehir markaları arasındaki yerinizi mutlaka alın...

+90 (212) 697 10 00
Reklam bilgi


Anket Özel araçlarda sigara yasağı uygulamasını nasıl değerlendiriyorsunuz?