Reklamı Kapat

"Vergi iadesi"nde tartışma sürüyor!

"Vergi iadesi"nde tartışma sürüyor!

İSMMMO Başkanı Yahya Arıkan "Türkiye‘de çalışanların yüzde 90 ı vergi iadesi alamayacak. Vergi iadesinin kaldırılması yanlış ve riskli" diye konuşuyor.

İstanbul Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odasının (İSMMMO) hesaplamalarına göre, 2006 yılı için asgari ücretli, toplam 396,97 YTL, ayda ortalama net 1.000 YTL ücreti olan çalışan 803,69 YTL, 2.000 YTL ücreti olan çalışan ise 1.454 YTL vergi iadesi alacak.

İSMMMO Başkanı Yahya Arıkan imzasıyla açıklanan ve vergi iadesiyle ilgili bilgilerin yer aldığı raporda, Türkiye‘de yüksek düzeyde yaşanan kayıt dışılığın kayıt altına alınması için mevcut belge düzeninin gözden geçirilmesinin şart olduğu ancak, vergi iadesinin kaldırılmasının yanlış ve riskli bulunduğu belirtildi. Arıkan, rapordaki değerlendirmesinde, vergi iadesi yerine asgari geçim indirimi getirilmek istendiğini anımsatarak, bu düzenlemeyle "işverene örtülü vergi avantajı" sağlandığını, buna karşılık özellikle yüksek gelir elde edenler başta olmak üzere çalışanların büyük parasal kayıplara uğrayacağını savundu.

Arıkan, Türkiye‘de, çalışanların yüzde 90‘ının vergi iadesi alamayacağını öne sürerek şunları kaydetti: "1984‘ten bu yana eksiklikleri de olsa başarı ile uygulanan, ücretlilere vergi iadesi kaldırılmamalıdır. Önce emeklilerin aldığı vergi iadesi kaldırıldı. Şimdi de ücretlilerin aldığı vergi iadesi kaldırılmak isteniyor. Türkiye ekonomisinin en önemli sorunlarının başında kayıt dışılık geliyor. Kayıt dışılığın önlenebilmesi için yapılması gerekenlerden biri de belge düzeninin oturtulmasıdır. Vergi iadesi, alışverişlerde ve hizmetlerde belge istenmesinin önemli bir nedenidir."

Arıkan, harcama çeşitlerinde sınırlamanın kaldırılması, ücretlilere ayrı hukuk uygulanmaması, indirim (iade) oranlarının yükseltilmesi, ücretlilere iadenin yıllık değil 3 ayda bir verilmesinin sağlanması gereğine işaret etti.

Vergi iadesi belgelerinin en geç 20 Ocak 2007 Cumartesi gününe rastladığı için 22 Ocak akşamına kadar verilebileceğini kaydeden Arıkan, ücretlilerin 1 Ocak-31 Aralık 2006 dönemine ait harcama belgelerini sunmaları gerektiği uyarısını yaptı.

01 Aralık 2006 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Şehir Markaları

Siz de şehir markaları arasındaki yerinizi mutlaka alın...

+90 (212) 697 10 00
Reklam bilgi


Anket Özel araçlarda sigara yasağı uygulamasını nasıl değerlendiriyorsunuz?