Reklamı Kapat

Madalyonun şifresi

Madalyonun şifresi

MUSTAFA YILMAZ / ANKARA

Papa 16. Benedikt in dört günlük tartışmalı Türkiye ziyareti dün son buldu. Papa nın tarihi ziyareti hem zamanlama hem de ziyaretin içeriği açısından geride cevap bekleyen bir çok soru bıraktı. Papa nın Türkiye ziyaretinin en önemli amacını özetleyen şifre ise bir madalyonda yer aldı.

Papa 16. Benedikt in Türkiye ziyareti için özel olarak hazırlanan madalyonun bir yüzünde Papa Benedikt in kendi kabartma resmi bulunurken, asıl şifre arka yüzünde bulunuyordu. İki Aziz i birbirlerine sarılmış şekilde gösteren bu yüzdeki azizlerin tarihi önemleri, Papa nın Türkiye ziyaretinin en önemli gizemini oluşturdu.

Papa Benedikt in ziyaret ettiği yerlerde hediye olarak verdiği bu ilginç madalyonda, birbirine sarılan azizlerden biri Petrus, diğeri ise Andreas tı. Hristiyan tarihine göre Petrus ile Andreas kardeşti. Milattan Sonra 38 yıllarda ikiside misyoner havariler olarak Hristiyanlığı yaymak için Anadolu ya gelmişlerdi. Ancak bu iki kardeş yüz yıllar sonra Katolik Hristiyanlar ile Ortodokslar arasındaki en büyük ayrışmanın ve küslüğün nedeni oldu. Çünkü Katoliklere göre İlk Hristiyan Kilisesi nin kurucusu Havari Aziz Petrus tu. O yüzden Hristiyanları ancak Katolik Vatikan temsil edebilirdi. Ortodokslarda, Aziz Andreas ın da havari olduğu ve Petrus un ağabeyi olduğunu iddia edip, Hristiyanları temsil ettiklerini iddia ediyordu. Yüzyıllar süren bu tartışma 1054 yılında köprülerin tamamen atılmasına neden oldu. İstanbul daki Ortodoks Bizans Kilisesi ile Roma Kilisesi 1054 yılında birbirlerini dindışı olmakla suçlayıp "aforoz" etti.

Papa 16. Benedikt in Türkiye ziyaretindeki en önemli amacında, iki kilise arasında varolan ve neredeyse bin yıla varan bu küslüğü tamamen ortadan kaldırmak ve iki kilisenin birlikteliğini sağlamak olarak değerlendiriliyor. Madalyondaki Aziz Petrus ve Aziz Andreas ın birbirine sarılmış kabartmalarına bu amacı ortaya koymak için yer verildiği vurgulanıyor.

Bu ilginç madalyondaki şifreyi değerlendiren Dinler Tarihi Uzmanı Prof. Dr. Baki Adam şunları söyledi:

"Petrus ile Andreas kardeş. Vatikan daki Kilise ile İstanbul daki Bizans Kilisesi arasında hangimiz Apostorik yani İsa nın Havarilerine dayanıyor diye bir tartışma başlıyor. Petrus, kaya demektir. Hz. İsa, kilisemi senin üzerine inşa ediyorum diyor.. Matta İncilinde böyle bir ifade var. Kilisemi senin üzerine bina ediyorum, diyor. Katoliklerin iddiası bu. Ama İstanbul Kilisesi de bizde apostorik kiliseyiz, bizimde kökümüz havariye (Andreas) dayanıyor diyor. Hristiyan dünyasını biz temsil ederiz kavgası başlıyor. İstanbul daki Kilise din dili olarak, kutsal dil olarak Yunancayı, Vatikan ise Latince yi kullanıyor. Bu da bir ayrışmayı ve yorum farkını getiriyor. 1054 ipler tamamen kopuyor. İki taraf birbirini dindışılıkla suçlayıp aforoz ediyor. Sanırım, o madalyondaki iki kardeşin sarmaş dolaş olması, iki kilisenin aradaki uzun küslüklere dargınlıklara rağmen geçmişi unutarak, kucaklaşması anlamına geliyor."

Prof. Baki Adam, bin yıllık küslüğü bir kenara bırakıp, birleşmeye gitmenin hangi amaca matuf olabileceği sorusuna da şu cevabı verdi:

"Batı da dinden uzaklaşma var, kiliseler boş kalıyor, kiliseler kapanmaya başladı. Sekülerizmin getirdiği hava kilisenin içini boşaltmaya başladı. Misyonerlik faaliyetlerinde bulunuyorlar. Ama mevcut Hristiyan tabanda bir zemin kayması var. Batılılar, İslama kayıyor Müslüman oluyorlar. Doğu mistik düşüncelerinden etkilenip Budist oluyorlar.. Bu birliktelik, hem siyasi hem de dini anlamda Hristiyanlığa yönelmiş tehlikeleri bertaraf edebilmek için girişilmiş birliktelik. Daha güçlü olabilmek için bu bölünmüşlüğün ortadan kaldırılması gerektiğine inanıyorlar."

02 Aralık 2006 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Şehir Markaları

Siz de şehir markaları arasındaki yerinizi mutlaka alın...

+90 (212) 697 10 00
Reklam bilgi


Anket Özel araçlarda sigara yasağı uygulamasını nasıl değerlendiriyorsunuz?