Reklamı Kapat

Türkiye kaybetti

Türkiye kaybetti

Saadet Partisi Genel Başkanı Recai Kutan, bin yıllık Hıristiyan ihtilafını ortadan kaldıran ve Türkiye ye rağmen Fener-Rum Patriği ne "ekümenik" diyen Papa 16. Benediktus a sadece bazı safdillerin, fikir yoksullarının ve İslâm düşmanlarının inandığını söyledi.

Papa nın Türkiye ziyaretinden tek kazançlı çıkanın Katolikler olduğunu söyleyen Saadet Partisi Genel Başkanı Recai Kutan, "Katolik-Ortodoks ittifakının ilk adımları atıldı. Bu ziyaret Müslümanları Hıristiyanlaştırma planının bir parçasıdır. Papa ve Vatikan papazları, İsa nın doğumundan sonraki 3. bin yılı Müslümanların Hıristiyanlaştırılmasına hasretmişlerdir" dedi. Kutan, "1. bin yılda Avrupa, 2. bin yılda Amerika ve Afrika Hıristiyanlaştırıldı. Üçüncü bin yılda da Asya yı Hıristiyanlaştırma çabasındalar" şeklinde konuştu.

Peygamber Efendimize ve dinimize hakaretler eden Papa 16. Benediktus un Müslümanlardan özür dilemeden Türkiye den ayrıldığına dikkat çeken Saadet Lideri Kutan, "Sadece bu tavrıyla bile Papa Türkiye ye meydan okudu" dedi. Papa nın Türkiye ye gelmeden önceki sözleri ile ziyaret sırasında yaptığı açıklamaların arasında derin farklar bulunduğunu belirten Kutan, bu sözlerden birisinin doğru olduğunu kaydetti ve "Bu durum, (Papa hata yapmaz) diye kabul eden Katoliklerin bile kafasını karıştırdı" diye konuştu.

Saadet Partisi nin gerçekleştirdiği "Papa Gelmesin" mitingini eleştiren çevrelere çağrıda bulunan Kutan, bu kesimi zulmü, gözyaşını ve akan kanı tel in etmeye çağırdı. Mitingden rahatsızlık duyan Başbakan Erdoğan a seslenen Saadet Partisi Genel Başkanı Recai Kutan, "Üzülerek görüyoruz ki, Sayın Başbakan da milletin hissiyatından rahatsızlık duyuyor. Hani önemli bir mazeretiniz sebebiyle Papa yı karşılamayacaktınız? Ne oldu da Papa yı uçağın merdivenlerinde karşıladınız?" diye sordu.

Kutan, Benediktus un Fener Patriği ile ilgili olarak "Ekümenik" diyerek Lozan ı deldiğini, bu tavır karşısında ise iktidarın seyirci kaldığını belirtti. Kutan, AB nin peşine takılıp gitmektense İslâm dünyasının başına geçip yeni adil bir düzene sahip dünyanın kurucusu olmanın zamanının geldiğini söyledi. Kutan, Erdoğan ın "Türkiye nin yüzde 95 i Müslüman" sözlerine de tepki göstererek, "Başbakan Erdoğan a yaklaşık 3.5 milyon Müslümanın ne olduğunu soruyoruz" diye konuştu.

ANKARA BÜROSU

Saadet Partisi Genel Başkanı Recai Kutan, Papa nın Türkiye yi ziyaretinde, en ufak bir taviz vermeden programını uyguladığını belirterek, "Bu ziyaretten tek kazançlı Katolikler çıkmıştır" dedi.

Ziyaretle birlikte Katolikler ve Ortodokslar arasındaki asırlar boyu süren ihtilafların ortadan kaldırılması için Katolik-Ortodoks ittifakının ilk adımlarının atıldığını dile getiren Kutan, "Bu gelişmelerden İslam âlemi mutlaka ders almalıdır. Cenabı Hak, Müslümanların birbirinin kardeşi olduklarını emretmiş. Peki, Müslümanlar ne zaman kardeşçe kucaklaşacaklar?" dedi. Papa nın Müslümanlardan özür dilemeden Türkiye den ayrıldığını söyleyen Kutan, Papa nın bu tavrıyla bile Türkiye ye meydan okuduğunu vurguladı.

Saadet Partisi İl Başkanları toplantısı dün Ankara İl binasında yoğun bir katılımla gerçekleştirildi. Saadet Partisi Genel Başkanı Recai Kutan ın iştirak ettiği toplantıya, başkanlık divanı üyeleri, il başkanları ve il müfettişleri, merkez ilçe başkanları ile çok sayıda teşkilat mensubu katıldı.

Toplantının açılışında bir konuşma yapan Kutan, Saadet Partisi nin önderliğinde geçtiğimiz Cumartesi günü İstanbul Çağlayan meydanında yapılan ?Papa Gelmesin mitingi sonrasında yaşananlar ve Papa nın Türkiye ziyareti üzerine değerlendirmelerde bulundu. Tarihi mitingle ilgili olarak Kutan, "Aziz halkımız bu son mitingde de, onurlu duruşlarıyla altın harflerle yeni bir destan yazdılar ve dünyaya en anlamlı mesajları sundular" dedi.

?Papa nın İslam a ve Müslümanlara karşı çirkin saldırılarını protesto ederek aziz milletimizin hissiyatına tercüman olduk

Kutan, Papa yı protesto mitingini yapma nedenlerini şu cümleleri ile açıkladı: "Edep dışı saldırı, İslam a ve Müslümanlara karşı, ilk Haçlı seferinden beri beslenen kin ve nefretin bir uzantısıdır. Bu bir insanlık ayıbıdır. Bu çirkin saldırıyı tel in etmek, Müslümanların, hissiyatına tercüman olmak ve bu saldırıyı yapan Papa yı ve onunla işbirliğine girenleri, ikaz etmek, bizim için bir vecibe idi. Bu anlayışla aziz milletimizin hissiyatını gündeme taşımak üzere, bu mitingi düzenlemeye karar verdik"

?Papa Gelmesin mitingi ile Saadet Partisi nin son 1,5 yıl içinde 20 miting yaptığını anımsatan Kutan, son miting öncesinde bazı kesimlerin ortaya attıkları ?mitingin sönük geçeceği, mitingde provokasyonların olacağı, mitingden sonra istenmeyen bazı saldırganlıkların beklendiği şeklindeki iddiaların hiç birisinin de gerçekleşmediğini kaydetti. 

"İstanbul daki bu son mitingimizde de, halkımız büyük bir sükûnet içerisinde meydanı patlarcasına doldurdu, miting esnasında infialini en coşkulu bir şekilde ve medeni ölçüler içerisinde ortaya koydu. Papayı protesto etti ve mitingin sonunda, sükûnet ile dağıldı. İşte bu Milli Görüş farkıdır. Bunun için Aziz halkımıza şükranlarımızı sunuyoruz" şeklinde konuşan Kutan, "Malum medya ise tahmin ve temennilerinin dışında çok başarılı ve çok coşkulu bir miting gerçekleşince, bu mitingi halkımızın gözünde küçültmek, başarısız göstermek için her türlü gayreti göstermiştir" dedi. Hodri meydan! Eğer gücünüz yetiyorsa siz de zulmü, gözyaşını ve akan kanı tel in edin? Parti olarak gerçekleştirdikleri mitinglerden bazı çevrelerin ciddi anlamda rahatsızlık duyduklarına dikkat çeken Recai Kutan, bu kesimin; ?Saadet Partisi niçin bu mitingleri yapıyor? Milletimizi üzen ve rencide eden bu olayları bahane ederek yaptıkları bu mitinglerin hedefi, partilerine rant elde etmektir şeklinde insaf ve izanla bağdaşmayan iddiaları ortaya attıklarını söyledi. Kutan, bu kesime meydan okuyarak, şöyle konuştu: "İnsaf ve izanla bağdaşmayan iddia sahiplerine sesleniyorum. Mademki bizim miting yapmamızdan rahatsızsınız. ?Hodri Meydan Yeryüzünde zulüm, gözyaşı ve kan artarak devam ediyor. Sadece Bağdat ta, her gün 250?300 kişi katlediliyor. Hemen siz de ayağa kalkıp bu gelişmeleri tel in için bir miting düzenleyiniz. Üstelik biz de mitinginize en büyük desteği verelim. Eğer varsa, mitingin bütün rantı da size ait olsun. Ama yapamazsınız, çünkü bu işler yürek ister, kabiliyet ister" ?Papa Gelmesin mitinginden rahatsız olan Erdoğan ı sert eleştiri: Hani Papa yı karşılamayacaktınız? Ne oldu da Papa yı uçağının merdivenlerinde karşıladınız?

Başbakan Erdoğan ın da ?Papa Gelmesin mitinginden rahatsızlık duyduğunu ifade eden Kutan, bu rahatsızlığını da ?Marjinal, spesifik veyahut dar bir görüş sergileyen grupların bu konularda bir çok tavırları oldu. Bunlar bir defa bizim medeniyetimizde olmayan şeyler sözleri ile dile getirdiğini hatırlattı. Talihsizlik olarak değerlendirdiği bu sözleri sert bir dille eleştiren Kutan, "Papa nın edep dışı sözlerini içlerine sindirenler milletimizin değerlerinden kopmuş, sayıları yüzde biri bile bulmayan marjinal bir gruptur. Üzülerek görüyoruz ki, sözleriniz ve tavırlarınızla siz de bu marjinal grup içinde yer almaktasınız. Hani önemli bir mazeretiniz sebebiyle Papa yı karşılamayacaktınız. Ne oldu da Papa yı, uçağın merdivenlerinde karşıladınız ve o marjinal grupların alkışlarını kazandınız?" dedi.

Başbakan Erdoğan ın Papa yı karşılama töreninde sarf ettiği ?Türkiye nüfusunun yüzde 95 inin Müslüman olduğu şeklindeki sözlerine de tepki gösteren Kutan, "Bundan önce Erdoğan, herkes gibi nüfusumuzun yüzde 99,9 nun Müslüman olduğunu söylüyordu. Başbakan a soruyoruz; yaklaşık yüzde 5 e tekabül eden 3,5 milyon Müslüman a ne oldu? Hıristiyanların gayretleriyle bunlar hâşâ din mi değiştirdiler? Milletimiz bu konuda sizden açıklama bekliyor" diye konuştu.

Toplantıda ayrıca gazetelerin miting haberini veriş şekillerini de yorumsuz bir şekilde sunan Kutan, haberleri ?mitingin sönük geçtiği şeklinde veren gazeteleri "bunlar mitinge gelmedikleri gibi televizyonlardan da seyretmemişler" sözleri ile eleştirdi.

Papa 16. Benedikt in Türkiye ziyaretini ?Müslümanları Hıristiyanlaştırma planının bir parçası olarak değerlendiren Saadet Partisi Genel Başkanı Kutan, "Papa ve Vatikan Papazları, İsa nın doğumundan sonraki üçüncü bin yılı, Müslümanları Hıristiyanlaştırmaya hasretmişlerdir" diye konuştu. Papa 2. John Paul un, ?Birinci bin yılda Avrupa, ikinci bin yılda Amerika ve Afrika Hıristiyanlaştırıldı. Üçüncü bin yılda ise, Asya yı Hıristiyanlaştıracağız sözlerine atıfta bulunan Kutan, "Buna göre ilk hedef de doğal olarak, Asya nın giriş kapısını tutan Türkiye dir" uyarısında bulundu. Vatikan yöneticilerinin, Türk toplumundan kazanacakları her Hıristiyan ın, diğer Müslüman ülkelere de örnek olacağını düşündüklerini vurgulayan Kutan, "Ne yazık ki içimizdeki bazı safdiller, fikir yoksunları ve İslam düşmanları, bu şer güçlere yeni hareket alanları açmakta, onları koruyup kollamaktadırlar" eleştirisinde bulundu.

Papa nın Türkiye ye gelmeden öncesi sözleri ile ziyaret sırasında yaptığı açıklamaları karşılaştıran Kutan, sözler arasında büyük bir uçurumun bulunduğunu kaydetti. Benediktus un Papa olduktan sonra yayınlanan bir kitabında, ?Türkiye nin Avrupa Birliğine girişine izin vermek, AB ye ve Hıristiyan âleminin çok aleyhinde olur. Asla izin verilmemelidir şeklinde değerlendirmelerde bulunduğunu hatırlatan Kutan, bu çelişkiyi şu sözleri ile dile getirdi: "Türkiye ye gelmeden önce, ?Türkiye nin AB de kesinlikle yeri yok diyen Papa, Ankara da ?Türkiye nin AB üyeliğini temenni ediyorum dedi. Yine Peygamberimiz hakkında ?O yeryüzüne kötülükten başka bir şey getirmedi demişken, Ankara da ?İslam barış ve sevgi dinidir dedi. Bu sözlerin birinden biri yanlıştır. Bu durumda Papa yı ?hata yapmaz kabul eden Katoliklerin kafası iyice karışmış olmalıdır"

Ziyaret öncesinde merak edilen konuların başında; "Papa, Fener Patriği için Ekümenik sıfatını kullanacak mıydı? Papa Ayasofya da dua edecek miydi? Diyanet İşleri Başkanı, Papa nın ziyaretinde onun bütün Müslümanları rencide eden sözlerine ne cevap verecekti?" sorularının geldiğini ifade eden Kutan, ancak uzunca bir süreden beri, Fener Patriği Bartolemeos un ?Ekümenliğini ilan ettiğini hatırlattı. Ziyareti izleyecek gazetecilere dağıtılan tanıtım kartlarının üzerinde de ?Ekümenik Patrikhane yazdığına dikkat çeken Kutan, "Papa nın Fener Patrikhanesinde katıldığı Şükran Ayini nde, ?Fener Rum Patriği Bartolomeos a, şahsınız ve Ekümenik Patriklik Kutsal Sinod un beni kardeşçe karşıladığı? şeklindeki hitabında, Fener Patriği ?Ekümenik sıfatıyla duyuruldu" dedi.

Diyanet İşleri Başkanı Ali Bardakoğlu na teşekkür eden Kutan, "Bardakoğlu, bütün Müslümanların yüreğini soğutacak bir üslupla Papa ya seyahat öncesinde İslam ve sevgili Peygamberimiz hakkında sarf ettiği edep dışı sözleri hakkında gerekli ikazları yaparak, gerekli dersi vermiştir. İslam ın izzet ve vakarını temsil eden muhterem Diyanet İşleri Başkanımız Ali Bardakoğlu nun bu dik duruşu, bu gerçekleri ortaya koyan açıklamaları için tebrik ve teşekkürlerimizi sunuyoruz" şeklinde konuştu.

Kutan, Papa nın ziyareti sonrasında akıllarda kalan konuları ise şöyle sıraladı: "Papa Türkiye yi ziyaretinde, ikili oynamayı büyük bir maharetle başardı. Türkiye ye gelmeden önce İslam a ve Peygamber Efendimize saldırıp, ?o yeryüzüne kötülükten başka bir şey getirmedi derken Türkiye de ?İslam barış ve sevgi dinidir diyordu. Yiyen Türkiye ye gelmeden önce ?Türkiye nin AB de kesinlikle yeri yok derken, Türkiye de de ?Türkiye nin AB üyeliğini temenni ediyorum diyordu. Papa, Fener Patriğine ?Ekümenik sıfatı yakıştırırken Lozan Anlaşmasını da deliyordu. Papa nın Türkiye ye adeta meydan okuyan tavrı karşısında, basiretsiz AKP iktidarı sadece seyirci durumdaydı. İstanbul da yolları kesildiği için milyonlarca insan trafik rezaleti yaşadı ve yollarda kaldı. Canlı yayın yapan TRT spikeri de, Papa nın Selçuk ayini sırasında, ?Ekümenik Patrik tabirini kullanmıştı. Papa Türkiye yi ziyaretinde, en ufak bir taviz vermeden programını uyguladı. Katolikliğin propagandasını yaptı. Katolikler ve Ortodokslar arasındaki asırlar boyu süren ihtilafların ortadan kaldırılması için, Katolik-Ortodoks ittifakının ilk adımları atıldı"   

Kutan, konuşmasının sonunda, 54 üncü Hükümetin ardından gelen hükümetlerin, AKP Hükümeti de dâhil uyguladıkları yanlış, siyasi, ekonomik ve sosyal politikalar neticesinde Türkiye nin tam anlamıyla dibe vurduğuna dikkat çekerek, "Türkiye bu badireyi mutlaka atlatacaktır. Milli Görüş iktidarında, birlik, beraberlik, kardeşlik havası ile Türkiye yeniden yükselişe geçecektir" dedi.

02 Aralık 2006 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Şehir Markaları

Siz de şehir markaları arasındaki yerinizi mutlaka alın...

+90 (212) 697 10 00
Reklam bilgi


Anket Özel araçlarda sigara yasağı uygulamasını nasıl değerlendiriyorsunuz?