Reklamı Kapat

Huzur duruşu diye birşey yok

Huzur duruşu diye birşey yok

İslâm düşmanı Papa 16. Benedikt in Sultanahmet Camii nde gerçekleştirdiği huzur duruşunun ardından bu hareketin özür dileme anlamına gelip gelmediği tartışması çıktı. Selçuk Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Aydın, "Papa daha önceki düşüncelerinden vazgeçmiş değil. Burada bir özür dileme falan yok" dedi.

Prof. Dr. Aydın, Papa nın Türkiye ye geliş amacının Roma da kurulan Ekümenizm yani Hıristiyanları birleştirme sekreteryasının faaliyetinin bir parçası olduğunu vurguladı.

EBUBEKİR GÜLÜM / ANKARA 

İslam düşmanı Papa 16. Benedict in Sultanahmet Camisi nde gerçekleştirdiği huzur duruşunun ardından şimdi İslam daki yeri ve bu hareketin özür dileme anlamına gelip gelmediği tartışması çıktı. Bu hareketin İslam dininde hiçbir anlamı olmadığını belirten Selçuk Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Aydın, "Ben Sultanahmet te böyle durdum. Almanya da keşke bir şey söylemeseydim gibi, bir şey söz konusu değil. Burada bir özür dileme falan yok" diye konuştu.

Papa nın iki amaçla bu hareketi gerçekleştirmiş olabileceğini belirten Prof. Dr. Aydın, bunlardan birincisinin Sultanahmet in ihtişamına ve oradaki manevi atmosfere saygı gösterisi olabileceğini kaydetti. İkinci ve asıl amacın ise İslam dünyasına verilmek istenen bir mesaj olabileceğini kaydeden Aydın, "Bir Müslüman mabedinde Katolik dünyasının lideri olarak böyle bir poz vererek Türkiye deki ve dünyadaki Müslümanlara sempatik görünmek istemiştir" dedi.

Bu duruşla Papa nın teolojik planda bir şey sergilediğini kaydeden Mehmet Aydın, şöyle konuştu:

" Ancak Papa daha önceki düşüncelerinden vazgeçmiş değil. Papa, Almanya daki sözleri gaflet esnasında, dil sürçmesi veya yanlış anlaşılmaya yol açacak bir durumda da değil, bilerek söyledi. Onların kafalarındaki İslam ın gerçekleri budur. Onu kafalarından silmediler. Bunu Papa da silmez, başka bir rahip de silmez. Çünkü Müslümanlığı böyle görmektedirler. Bu çirkin bir şey. Burada bir özür dileme falan yok"

Avrupa da bugün İslamiyet in hızla yayıldığını vurgulayan Mehmet Aydın, Papa nın bu dönüşü engellemek için Almanya başta olmak üzere dünyadaki hristiyanlara ?Sizin kabul ettiğiniz İslam budur. Sizin kabul ettiğiniz İslam da Allah ile akıl arasında bir bağlantı olmadığı gibi yeni bir şey getirmediği için cihattan başka bir şey yoktur. Niye bu İslam ı kabul ediyorsunuz? Sizin dininiz daha mübarek bir dindir mesajı verdiğini dile getirdi. 

Prof. Dr. Aydın, Papa nın Türkiye geliş amacının Roma da kurulan Ekümenizm yani hristiyanları birleştirme sekreteryasının faaliyetinin bir parçası olduğunu vurgulayarak, "Bugün Roma dan yapılan bu 3. ziyaret, Hristiyanları birleştirme sekretaryasının bir faaliyeti olarak gerçekleştirilmiştir" dedi. Ziyaretten en karlı çıkanın ise Fener Patrikhanesi olduğunu kaydeden Mehmet Aydın, "Bartholomeos tekrar Katolik dünyasının desteğini almış, iki kutup arasındaki soğukluk yok olmuştur. Artık birbirini tekfir eden iki kilise değil iki kardeş kilise vardır. Ve bundan sonra Fener Patriği dünyadaki siyasal girişimlerinde en büyük desteği Papa dan alacaktır" dedi.

Selçuk Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Orhan Çeker, huzur duruşunun İslam dinindeki yeri konusunda, "İslam dininde öyle bir ibadet şekli yok. Ama papa hürmeten durmuş olabilir" diye konuştu.

04 Aralık 2006 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Şehir Markaları

Siz de şehir markaları arasındaki yerinizi mutlaka alın...

+90 (212) 697 10 00
Reklam bilgi


Anket Özel araçlarda sigara yasağı uygulamasını nasıl değerlendiriyorsunuz?