Reklamı Kapat

Maddi zarar 350 milyon YTL

Maddi zarar 350 milyon YTL

DİYARBAKIR

Güneydoğu Anadolu Bölgesi Belediyeler Birliği (GABB), bölgede yaşanan sel felaketi sonrası 17 yerleşim alanında yapılan araştırmada 448 milyon 795 bin YTL zarar meydana geldiğinin belirlendiğini bildirdi.

Belediye Konukevi‘nde bazı belde ve ilçe belediye başkanlarının katılımıyla yapılan basın toplantısında hazırlanan raporu okuyan GABB Başkan Vekili Fırat Anlı, bölgede selden zarar gören yerleşimlerden GABB üyesi olan 17 belediyenin sorumluluk alanında hasar tespiti yaptıklarını söyledi.

Anlı, sel olayıyla bölgedeki kentlerin son 50 yılın en ağır felaketini yaşadığını belirterek, bu felaket ile doğayı dikkate almadan yapılan her planlamanın sonucunda ağır fatura ödeneceğinin bir kez daha görüldüğünü kaydetti.

Zorunlu göçün, bölgedeki şehirlerin kalkınma ve sağlıklı kentleşme sorunlarını ağırlaştırdığını ifade eden Anlı, yaşadıkları kentsel sorunların çözümü konusunda talep ettikleri pozitif ayrımcılığın Hükümetçe kabul görmediğini ve bölgedeki belediyelerin doğal afetle artan sorunlar karşısında bütçeleriyle hizmetleri yapamaz duruma geldiklerini savundu.

Sel felaketi süresince kırsal ve kentsel yerleşimlerde toplam 46 can kaybı yaşandığını, 32 kişinin de yaralandığını anlatan Anlı, şöyle dedi: ‘‘Araştırmamız kapsamındaki 17 belediye sorumluluk alanında 13 bin 519 konut ve 979 adet iş yeri hasar görmüştür. Yol altyapılarında büyük zarar meydana gelmiş; 39 adet menfez, 8 köprü, kaldırımlar, kanalizasyon ve içme suyu şebekeleri, rögarlar ve arıtma çökertme havuzları ile konut ve iş yerlerindeki eşyalar büyük hasar görmüştür.

Selde toplam 1420 baş hayvan telef olmuş, 159 motorlu araç hasar görmüştür. Araştırmamızın sonuçları zirai kayıplar ve kırsal alanlardaki kayıpları kapsamıyor. Sadece kent merkezlerinde meydana gelen doğal afetin neden olduğu hasar miktarı 448 milyon 795 bin YTL‘dir.‘‘

Anlı, afet alanlarında kışla birlikte salgın hastalıkların ortaya çıkması ihtimalinin öncelikli risk olarak karşılarında bulunduğunu vurgulayarak, kamu kurumları, sivil toplum kuruluşları ve özel sektörün yardımlar konusundaki duyarlılığının ise sevindirici olduğunu belirtti.

Anlı, birlik olarak GABB üyesi belediye ayrımı gözetmeksizin olanakları ölçüsünde 10 afetzede belediyeye yardım programı gerçekleştirdiklerini ve afetzede ailelere kuru gıda yardımı, afete uğramış kentsel altyapıların iyileştirilmesinde kullanılmak üzere inşaat malzemeleri desteği ve enkaz temizlemede iş makineleri desteği verdiklerini sözlerine ekledi.

05 Aralık 2006 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Şehir Markaları

Siz de şehir markaları arasındaki yerinizi mutlaka alın...

+90 (212) 697 10 00
Reklam bilgi


Anket Özel araçlarda sigara yasağı uygulamasını nasıl değerlendiriyorsunuz?