Reklamı Kapat

Ekonomik durum kritik

Ekonomik durum kritik

ANKARA BÜROSU

AKP Balıkesir Milletvekili Turhan Çömez mektup bombardımanını sürdürüyor. Çömez bir mektupda Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener e gönderdi. Ekonomide estirilen bahar havalarının tersine Çömez, mektubunda Ekonomik rakamların çok tehlikeli bir şekilde alarm vermeye başladığını belirtti. Çömez, özellikle cari işlemler açığındaki artışa dikkat çekti.

Cari işlemler açığının geçen yıla göre yüzde 60 lık bir artışla 15.8 milyar dolardan 25.3 milyar dolara çıktığını vurgulayan Çömez, "2002 yılında 1.5 milyar dolar olan cari işlemler açığı ise 2005 yılında 23.1 milyar dolara çıktı. Bu yıl sonu tahminlerine göre 35 milyar doları bulması bekleniyor" dedi.

2002 yılında 7.283 milyar dolar olan dış ticaret açığı nın ise 2005 te 32.926 milyar doları bulduğunu ve  2006 yılı itibarı ile 43 milyar doları bulacağını kaydeden Çömez, ekonomideki açık inanılmaz bir hızla yükselirken, umut bağlanan turizm sektörü gibi kalemlerde de çok ciddi gerilemelerin söz konusu olduğuna dikkat çekti.

Turizm den örnek veren Çömez Mektubunda, "Turizmi ele aldığımızda, 2.3 katlık bir artış söz konusu. Oysa aynı dönem cari işlemler açığında 15 katlık bir artış var. Yani artık turizm gelirleri ile açık kapatma devri bitiyor. Ayrıca 2006 yılında, 2005 e göre turizm gelirlerinde  yüzde 7 lik bir azalma var" uyarısında bulundu.

Çömez in Hükümet e gönderdiği ekonomi mektubundaki bir başka düşündürücü rakamda işçi gelirleri kaleminde yer alda. Çömez mektubunda Türkiye nin 2002 yılında 1.936 milyar dolar işçi gelirinin, 2005 yılında 851 milyon dolara gerilediğini hatırlattı.

Mektupta Türkiye nin önemli ve stratejik kuruluşlarını alan yabancı sermaye ile ilgili de çarpıcı tespitlere yer verildi. Mektupta, "Türk Telekom un özelleşmesinden, GSM şirketlerinin, bankaların ve süpermarketlerin satışından elde edilen gelir, bugün itibarı ile cari işlemler açığını kapatan bir girdi olarak görülse de kısa süre sonra önemli miktarda kâr transferleri yaparak, cari işlemler açığını dramatik bir şekilde büyüten bir tehlike haline gelecektir. Bankalar, Hazineye vereceği borç paranın faizini, diğer şirketler de oldukça kârlı olan gelirlerinin katma değerlerini transfer edecektir. Eğer bunların Türkiye de kalarak yatırıma tahvil edilmeleri sağlanmazsa korkarım birkaç yıl içinde cari işlemler açığını patlatacaklardır" uyarısı yer aldı.

Halkın giderek alım gücünün düştüğü ve esnafın siftahsız kepenk kapattığı bir dönemde Çömez in ortaya koyduğu en anlamlı rakamlardan biri de inci ithalatı konusunda oldu. 2005 yılında inci ve kıymetli taş ithalatı için 4.2 milyar dolar ödendiğini hatırlattı. 

Çömez Mektubunu, "Ortaya konan bu rakamlar beni dahi ürkütmekte. Açıkcası tablonun bir gün çevrilemez olacağına dair derin kaygılar taşıyorum ve sizi uyarma ihtiyacı hissediyorum" sözleriyle bitirdi.

05 Aralık 2006 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Şehir Markaları

Siz de şehir markaları arasındaki yerinizi mutlaka alın...

+90 (212) 697 10 00
Reklam bilgi


Anket Özel araçlarda sigara yasağı uygulamasını nasıl değerlendiriyorsunuz?