Reklamı Kapat

İpek Yolu nda sinema

İpek Yolu'nda sinema

Bursa Büyükşehir Belediyesince, 13-17 Aralık tarihleri arasında ‘‘1. Uluslararası Bursa İpek Yolu Film Festivali‘‘ düzenlenecek. Festivalin tanıtımı amacıyla Swissotel‘de düzenlenen basın toplantısında konuşan Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı ve Festival Onursal Başkanı Hikmet Şahin, Türkiye‘de düzenlenen uluslararası sinema etkinliklerine bir yenisinin daha eklendiğini, ipek böcekçiliği ve ipek üretiminin tarihi merkezi olan İpek Yolu‘nun duraklarından Bursa‘da bir film festivali düzenlemek istediklerini söyledi.

Festival aracılığıyla İpek Yolu rotasındaki ülkelerin etkileşimi ve karşılıklı kültürel alışverişin sağlanmış olacağını dile getiren Şahin, ‘‘Dünün ipek yolu, bundan böyle yalnızca ticaretin değil, kültür ve sanatın da yolu olacaktır. Bu bakımdan 1. Uluslararası Bursa İpek Yolu Film Festivali, ülkeler arasındaki sevgi, kardeşlik ve barışın da simgesi olacaktır‘‘ dedi.

Şahin, festival ile amaçlarının sinemanın gelişimini desteklemek, kaliteli filmlerin ticari dağıtımını teşvik etmek ve sinemanın uluslararası seviyeye çıkmasına katkıda bulunmak olduğunu söyledi.

Festivale kendilerinin sadece ev sahipliği yapacaklarını, festivalin gerçek sahibinin ise Türk sineması, sanatçılar ve sinemaseverler olduğunu ifade eden Şahin, festivalde 20 ülkeden 40‘ı aşkın filmin gösterileceğini kaydetti. Şahin, İpek Yolu rotasındaki ülkelerin ulusal sinemalarından son dönem örneklerini derlemeye özen göstererek gerçek anlamda ‘‘Avrasya filmleri seçkisi‘‘ oluşturmaya çalıştıklarını, ayrıca çok sayıda yönetmen ve oyuncunun da aralarında bulunduğu 40‘ı yurt içinden 100 konuğu da Bursa‘da ağırlayacaklarını ifade etti.

Festivalin konsepti hakkında bilgi veren Festival Başkanı ve sinema yazarı Burçak Evren de festivalde Karagöz ve Hacivat ile yerelliğin, İpek Yolu ile de evrenselliğin temsil edildiğini belirterek, festivalin uzun ömürlü olması dileğinde bulundu.

Festival kapsamında, Türk sinemasında birçok ilke imza atan büyük sinema ve tiyatro adamı Muhsin Ertuğrul adına düzenlenen ‘‘Muhsin Ertuğrul Umut Ödülü‘‘ne değer görülen yönetmen Çağan Irmak da bu ödülü almanın kendisi için olağanüstü bir duygu olduğunu, ödülün beraberinde yeni korku ve sorumlulukları da getirdiğini söyledi.

Irmak, ‘‘Ben yoluma devam edeceğim. İnşallah tuttuğum yolda şaşırmam. Ödüle layık olmaya çalışacağım. Sinemanın bir sanat dalı olduğunu unutmayacağım‘‘ diye konuştu.

Festivalde verilecek ücretsiz sinema kursları eğitmenlerinden oyuncu Pelin Batu da dersler için bin 200 kişinin başvurmasına karşı 120 kişinin derslere gireceğini ve 4 gün 22 saat sürecek dersler sonunda katılımcılara sertifika verileceğini söyledi.

Batu, 11 eğitmenin Türk sinema tarihi, film analizi, senaryo, oyunculuk, film müziği ve ses tasarımı, bilgisayar destekli görsel efekt, sinemada makyaj teknikleri, kurgu, görüntü yönetimi ve ışık konularında ders vereceğini de kaydetti.

Toplantıda Festival Danışmanı ve sinema yazarı Ömür Gedik de festivalin ‘‘Ülkeler, Renkler ve Sesler‘‘ başlıklı uluslararası programını tanıttı. Festivalde, Sırbistan, Bulgaristan, Kırgızistan, İspanya, Fransa, İtalya, Gürcistan, Slovenya, Bosna-Hersek, Yunanistan, Lübnan, Macaristan, Tunus, Japonya, Almanya, Hırvatistan, Moğolistan, İsveç, Makedonya ve Türkiye‘den 40‘ın üzerinde film gösterilecek.

Yönetmen Atıf Yılmaz anısına ‘‘Selvi Boylum Al Yazmalım‘‘ festival programının açılış filmi olacak. Festivalde Derviş Zaim‘in son filmi ‘‘Cenneti Beklerken‘‘, Ömer Uğur‘un ‘‘Eve Dönüş‘‘ ve Ayhan Sonyürek‘in ‘‘Unutulmayanlar‘‘ filmlerinin galaları da oyuncu ve yönetmenlerin katılımıyla gerçekleştirilecek. Çağan Irmak‘ın 16 korku hikayesinden oluşan ‘‘Kabuslar Evi‘‘ serisinin ‘‘Takip‘‘ isimli filmi de festivalde konuk olacak filmler arasında yer alacak.

Festivalde gösterilecek diğer filmler şunlar:İktidar Komedisi, Zaman, Kardeşim İpek Yolu, Büyük Nehir, Ertelenen İnfaz, İki Haftada Bir, Sarı Köpeğin Yuvası, Gerçek Noel Baba, Seni Seviyorum, Zozo, Televizyon Geliyor, 13, Yedi Buçuk, Katsantonis Geçidi ve Lampros Amca, Uçmak İstiyorum, Atalar Sandığı, Ayrılık Günleri, Su, Bükreş‘in Doğusu, Kış Maymunları, Çarpışma, Gündelikçi, İsmi Güzide, Karanlıkta Diyaloglar, Türk Sineması Görsel Hafıza Projesi: Sezer Sezin, Kadına Ağıt, Kaf Dağı Düşü, Kameranın Ardındaki Kadın: Bilge Olgaç, 40 Yıl Sonra Harem Kadınları, Sırtlarındaki Hayat, Takip, O Peradaki Hayalet, Pierrot, Unutulmayanlar, Cenneti Beklerken. Festivalde ‘‘10 Kadın 10 Bakış‘‘ başlığı altında kadınlar dünyasına yönelik belgesel gösterimleri yapılacak. Ayrıca kadın yönetmenlerin katılımıyla ‘‘Kadınlar ve Sinema‘‘ konulu bir panel düzenlenecek.

Festival, sinema açısından büyük tarihsel önemi olan Balkanlar‘ın ilk sinemacıları Manaki Kardeşler‘in 1905-1920 yılları arasında çektikleri filmlerin orijinalleri de sinemaseverler ve araştırmacıların karşısına çıkaracak. ‘‘Atıf Yılmaz‘a Saygı‘‘, ‘‘Kadın Sinema Sanatçılarımız‘‘ adlı sergilerin de sinemaseverlerle buluşacağı festivalde ‘‘Ülkeler, Renkler ve Sesler‘‘ başlıklı uluslararası programa katılan 20 uzun metrajlı film arasından Sinema Yazarları Derneğince oluşturulacak jüri tarafından seçilecek en iyi filmin yönetmenine ‘‘Sinema Yazarları Ödülü‘‘ verilecek. Festivalde, izleyiciler tarafından kullanılacak oylarla belirlenecek en çok beğenilen film de ‘‘Halk Jürisi Ödülü‘‘ alacak.

05 Aralık 2006 - Kültür-Sanat


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Şehir Markaları

Siz de şehir markaları arasındaki yerinizi mutlaka alın...

+90 (212) 697 10 00
Reklam bilgi


Anket Özel araçlarda sigara yasağı uygulamasını nasıl değerlendiriyorsunuz?