Reklamı Kapat

İktidar ağlama makamı değildir

İktidar ağlama makamı değildir

AKP nin iktidarda olduğunu unutan AKP Milletvekili ve Anayasa Komisyonu Başkanı Burhan Kuzu, "Katsayı uygulaması bir zulümdür. Açık söylüyorum: Bunun bir örneği dünyanın hiçbir yerinde yoktur" dedi. Önceki gün ÖNDER in Cağaloğlu ndaki Genel Merkezi ne gelen ve burada dernek yönetim kurulu üyeleri ve Başkan Yusuf Ziya Sula ile görüşen Kuzu, katsayı uygulamasını sert bir şekilde eleştirdi.

HABER MERKEZİ

AKP nin iktidarda olduğunu unutan AKP Milletvekili ve Anayasa Komisyonu Başkanı Burhan Kuzu, "Katsayı uygulaması bir zulümdür. Açık söylüyorum: Bunun bir örneği dünyanın hiçbir yerinde yoktur" dedi. Kuzu, İmam Hatip Liseleri Mezunları ve Mensupları Derneği ni ziyaret etti. Önceki gün ÖNDER in Çağaloğlu ndaki Genel Merkezi ne gelen ve burada dernek yönetim kurulu üyeleri ve başkan Yusuf Ziya Sula ile görüşen Kuzu, katsayı uygulamasını sert bir şekilde eleştirdi. Eşit şartlarda sınava giren ve aynı soruları cevaplayan öğrencilerin bir kısmına engel çıkartılmasının hukuka uygun olmadığını dile getiren Kuzu nun muhalefet partisi mensubu gibi konuşması dikkat çekti. Prof. Dr. Burhan Kuzu, ÖNDER Yönetim Kurulu Üyelerinin AKP nin çözme konusunda söz verip de bu güne kadar halledemediği konularla ilgili çok sayı da soruya da muhatap oldu. Gerek başörtüsü yasağı gerekse özelde İmam Hatip Liselerine genelde ise tüm meslek lisesi mezunu öğrencilerine yönelik uygulanan katsayı uygulamasına neden son verilemediğine ilişkin soruları Kuzu, YÖK, Cumhurbaşkanı ve Danıştay ile Anayasa Mahkemesi nde engel çıkartıldığını söyleyerek topu taca attı. Prof. Dr. Kuzu, "Yapılan anketlerde başörtüsü takan bayanların yüzde 72 si dini inançlarından dolayı örtündüğünü ifade ediyor. Bayanların yüzde 0.4 u ise siyasi nedenlerle örtündüğünü beyan etmiş. Kaldı ki tamamı siyasi nedenlerle örtünse ne olur ki? Ama bir kesim bu rakamları farklı yorumlayıp eğitim hakkını engelliyor" dedi. Özellikle başörtüsünü yasaklayan kanunu bir madde bulunmadığını, üniversitelerdeki yasağa ise Anayasa Mahkemesi ile Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi nin verdiği kararların gerekçe gösterildiği belirten Kuzu, yasakları eleştirdi

06 Aralık 2006 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Şehir Markaları

Siz de şehir markaları arasındaki yerinizi mutlaka alın...

+90 (212) 697 10 00
Reklam bilgi


Anket Özel araçlarda sigara yasağı uygulamasını nasıl değerlendiriyorsunuz?