Reklamı Kapat

Hürriyet in din takıntısı

Hürriyet'in din takıntısı

Önce bir profesörün trende mescid isteğini ardından da, İDO nun hızlı feribotundaki mescitlerinde kıbleyi gösteren tabelalara yer vermesini manşete çeken ve alaycı bir ifade kullanan Hürriyet Gazetesi ne tepkiler devam ediyor. Konu ile ilgili gazetemize değerlendirmede bulunan İlahiyatçı Dr. Şerafettin Kalay, "Bir insanın kendini yaratan Allah a yönelmesinden daha tabi bir şey olamaz. Bu gibi yerlerde, her kötülüğün anası sayılan içki mekânının olmasını çağdaş görüyorlar da, bir insanın Allah a olan ibadetini suç görüyorlar veya garipsiyorlar" diyerek, sergilenen tavrın yanlışlığına işaret etti.

MESUT ACAR / İSTANBUL

İnsan hakları ve ibadet özgürlüğünü hiçe sayarak manşetlerinde mescit ve kıble kelimelerini ön plana çeken Hürriyet Gazetesi halkın son günlerde yine halkın dini duygularına saldırmaya başladı.

Feribotta bulunan ve insanların özgürce ibadetlerini yaptığı mescitten bile rahatsız olan Hürriyet Gazetesi ne halktan tepkiler gelmeye devam ediyor. Halkının yüzde 99 u Müslüman olan bir ülkede, ihtiyaç gereği yapılan mescitler bazı kesimler tarafından suç işlenmiş, kötü bir şey yapılmış havasına sokularak ne yapılmaya çalışılıyor? Hürriyet Gazetesi İDO nun hızlı feribotundaki mescitlerinde kıbleyi gösteren tabelalara yer vermesini "Hızlı feribot kıbleyi buldu" manşetiyle vererek, İDO yetkilileri sanki bir suç işlemiş gibi göstermeye çalışıyor. Gazetenin bu talihsiz açıklaması halk tarafından tepkiyle karşılandı.

Hürriyet Gazetesi nde çıkan haber konusundaki görüşlerini sorduğumuz Dr. Şerafettin Kalay bu gibi haberlerin insan özgürlüğünü kısıtlamakla eşdeğer olduğunu söyledi. Kalay, "İbadet özgürlüğü her yerde ve her zamanda insanlığın temel hakkıdır. İslam a göre nakil araçlarında namaz kılınacağına dair bilgi vardır. Feribotta namaz kılmak için İslami açıdan bir mani yok. Feribotta insan kıbleye döner ve namazını kılar, bunda bir sakınca yoktur. Eğer feribot dönse bile insanların namazında bir sorun olmaz. İnsanın cephesi kıbleye dönükse bu olur. Yüzde yüz kıbleyi tutturamaması sorun olmaz. Bunun gibi toplu taşıma araçlarında mescitlerin bulunmasının sanki bir suç işlenmiş gibi göstermeleri değil, aslında olmaması bir suçtur" dedi.

Yabancı ülkelerde, askeriyeler de mescitler ve ibadet edebilmek için özel olduğunu belirten Kalay, "İnsan hakkı ibadet hakkının gözetilmesidir zaten. Buna karşı gelmekte bir insanlık suçudur. Aksini iddia etmek abestir ve çirkindir" ifadelerini kullandı.

06 Aralık 2006 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Şehir Markaları

Siz de şehir markaları arasındaki yerinizi mutlaka alın...

+90 (212) 697 10 00
Reklam bilgi


Anket Özel araçlarda sigara yasağı uygulamasını nasıl değerlendiriyorsunuz?