Reklamı Kapat

Mezhep çatışması isteyenlere fırsat vermeyeceğiz

Mezhep çatışması isteyenlere fırsat vermeyeceğiz

Hizbullah Genel Sekreteri Hasan Nasrallah, Beyrut taki Riyad Alsolh ve Şehitler Meydanı nda kurulan dev ekranlar aracılığıyla, akşam saatlerinde yaptığı konuşmasında, Fuat Sinyora hükümetine yüklenerek, muhalefetin hükümeti düşürme yönündeki tutumunda kararlı olduğunu vurguladı.

Hasan Nasrallah oldukça hararetli geçen konuşması sırasında, "Dün Lübnan a karşı başlatılan savaşı destekleyen çevreler, bugün ?Lübnan hükümetinden geriye kalanları destekliyorlar" diyerek, Sinyora hükümetinin Lübnan tarihi boyunca ABD den en büyük destek gören hükümet olduğunu söyledi.

"Hainleri biliyorum"

İsrail in Lübnan a karşı geçtiğimiz Temmuz ayında gerçekleştirdiği operasyonlar sırasında Lübnanlı siyasilerin takındığı tavır hakkında şimdiye kadar yorum yapmaktan kaçındığını söyleyen Nasrallah, "Şimdiye kadar kimseyi suçlamadım, ama çok şeyler söylendi. Bu kez ben de suçlayacağım. Savaş devam ederken İsrail Başbakanı Ehud Olmert i arayarak saldırılarına devam etmesini isteyen Lübnanlı liderin kim olduğunu ben biliyorum. O da kendisini biliyor. Ümit ederim ki bu ismi sizin önünüzde açıklayacağım gün gelmez" dedi.

"Sinyora silahlara niçin el koydu"

Başbakan Fuat Sinyora ya da ağır eleştiriler yönelten Hizbullah lideri, savaşın tüm hızıyla devam ettiği sıralarda Sinyora nın cepheye aktarılmakta olan silahlara el koydurduğunu söyleyerek, ?Sayın Başbakan, ülkemize karşı, Araplara karşı başlatılan bu savaşta Lübnan direnişinin cepheye taşıdığı silahlara el koymaktaki amacın neydi? diye serzenişte bulundu. Lübnan hükümetine bağlı bazı güvenlik birimlerinin savaşın sürdüğü günlerde kendisinin ve diğer Hizbullah yetkililerinin yerini tespit etmek ve İsrail e bildirmek için harıl harıl çalıştığını da söyleyen Hasan Nasrallah "Şimdilerde İsrail hükümeti bile, Fuat Sinyora yi içine düştüğü zor durumdan kurtarmanın yollarını arıyor ve bunun için toplantılar yapıyor. İsrail hükümeti, bu türden toplantıları ancak çıkarları tehlikeye girdiği zaman yapar" diyerek, Sinyora hükümetini İsrail in çıkarlarına hizmet etmekle suçladı.

Savaşı gerçekte kimin istediğinin ortaya çıkması için Lübnanlı veya diğer Arap yargıçlardan oluşacak bağımsız bir hukuk komisyonu oluşturulması çağrısında bulunan Nasrallah, ismini vermediği bazı Lübnanlı siyasilerin, Hizbullah in silahsızlandırılması konusunda Beyrut ta yapılan görüşmelerin çıkmaza girmesinin ardından ABD Başkanı George Bush tan bu amaçla Lübnan a karsı bir savaş başlatmasını istediklerini belirtti.

"Bu hükümet, gerçek sünni hükümeti olsaydı ilk destekleyecek ben olurdum"

Lübnan da yaşanmakta olan siyasi krizi mezhepsel bir boyuta taşımak arzusu içinde olanlara fırsat vermeyeceklerini söyleyen Nasrallah, "Mevcut hükümet bir Sünni hükümeti değildir, Lübnan ın çıkarlarını koruyan ulusal bir hükümet de değildir. Eğer gerçek bir Sünni hükümeti olsaydı, destekleyecek ilk kişi ben olurdum. Şu anki hükümet ABD Beyrut Büyükelçisi Jeffrey Feltman hükümetidir" ifadelerini kullandı.

Beyrut şehir merkezini 1 haftadır geceli gündüzlü dolduran onbinlerce kişinin yoğun tezahüratları nedeniyle, uydu aracılığıyla canlı olarak gerçekleştirdiği konuşmasına zaman zaman ara vermek durumunda kalan  Hizbullah lideri Müslüman Kardeşler Örgütü nün bir kolu olan ?İslama Cemaat in Lübnan daki kurucusu Fethi Yeken (Sünni) imamlığında kılınacak olan Cuma namazında tüm Sünnileri ve Şiileri birlikte saf tutmaya çağırdı. 

"Biz namlumuzu sadece İsrail e doğrulturuz"

Lübnan daki bazı dini liderlerin, Hizbullah in sahip olduğu silahları ülkedeki diğer etnik gruplara karsı kullanması ihtimalinden söz ettiğini belirten Nasrallah, önceki gün bir Sünni mahallesinde yaşanan kargaşada kimliği belirsiz kişilerin açtığı ateş sonucu hayatını kaybeden Emel Hareketi mensubu Ahmed Mahmud u kastederek, "Biz namlumuzu sadece İsrail e karşı doğrulturuz. Bin tane Ahmet Mahmut da öldürseniz biz size karşı silah çekmeyiz, çekmeyeceğiz" dedi.

08 Aralık 2006 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Şehir Markaları

Siz de şehir markaları arasındaki yerinizi mutlaka alın...

+90 (212) 697 10 00
Reklam bilgi


Anket Özel araçlarda sigara yasağı uygulamasını nasıl değerlendiriyorsunuz?