Reklamı Kapat

Eyvah! Kıbrıs gidiyor

Eyvah! Kıbrıs gidiyor

Ek protokolü imzalayarak zaten Güney Kıbrıs ı tanımış olan AKP Hükümeti, "Artık taviz yok" açıklamaları yapmasına karşın, medyanın da desteğini alarak AB ye sunduğu son tekliflerle, milletimizi BÜYÜK TAVİZE hazırlama peşinde.

Saadet Lideri Kutan:

KKTC adım adım ortadan kaldırılıyor

Saadet Partisi Genel Başkanı Recai Kutan, hükümetin Rumlara Türkiye den bir havaalanı ve limanı açma teklifini sert bir dille eleştirerek, "KKTC adım adım ortadan kaldırılıyor" dedi. Bu teklifle Türkiye nin taviz vermeye hazır olduğunun ifade edildiğini belirten Kutan, böylesine önemli bir kararın sadece bir kısım AKP üst yönetimi tarafından alınmasına da tepki gösterdi.

ANKARA BÜROSU

Saadet Partisi Genel Başkanı Recai Kutan, hükümetin Rumlara Türkiye den bir havaalanı ve limanı açma teklifini sert bir dille eleştirerek, "KKTC adım adım ortadan kaldırılıyor" dedi. Bu teklifle Türkiye nin taviz vermeye hazır olduğunun ifade edildiğini belirten Kutan, böylesine önemli bir kararın sadece bir kısım AKP üst yönetimi tarafından alınmasına da tepki gösterdi. Türkiye nin verdiği tavize karşılık Rumların buna verdiği cevabın da anlamlı olduğunu söyleyen Kutan, "Bayburt ilimiz kadar bir büyüklüğe sahip olmayan sözüm ona Rum devleti Türkiye yi rencide edecek sözler ediyor. Buna tahammül edemiyoruz" diye konuştu.

Saadet Partisi Genel Başkanı Recai Kutan, Kamu-Sen Genel Başkanı Bircan Akyıldız ve beraberindeki yönetim kurulu üyelerini parti genel merkezinde kabul etti. Uygulanan ekonomi politikası eleştiren Kutan, hükümetin dar ve sabit gelirlilerden topladığı vergileri uluslar arası sermayeye faiz yoluyla aktardığını kaydetti. Böyle olunca işçi, memur, emekli, çiftçi ve esnafa bütçeden yeterli kaynağın ayrılmadığına dikkat çeken Kutan, "Bu politikalar hükümetin politikaları değildir. Hükümet, dışarıdan telkin edilen politikaların taşeronluğunu yapıyor" diye konuştu.

Paradan para kazananların faizlerden net yüzde 13 gelir elde ettiğini söyleyen Kutan, bu kazancın dünyanın hiçbir yerinde bulunmadığını ifade etti. Sermayeye verilen bu yüksek faizin de dolaylı vergiler yoluyla halktan toplandığına işaret eden Kutan, "fakirden alıp zengine transfer ediyorlar. İşçimiz, memurumuz, emeklimiz, esnafımızı kısaca dar ve sabit gelirliler hiçbir dönem bu kadar perişan hale düşmemişlerdi" dedi.

Kutan, görüşmede basın mensuplarının sorularını da yanıtladı. Bir gazetecinin ?hükümetin AB ye gönderdiği yeni Kıbrıs planını nasıl değerlendiriyorsunuz şeklindeki bir sorusuna Kutan, uygulanan dış politikanın hükümete ait olmadığını, ABD ve AB nin şekillendirdiğini söyledi. Bu teklifi Rumlara karşı verilmiş bir taviz olarak değerlendiren Kutan, "Hükümet bu adımı ile taviz vermeye hazır olduğunu ifade etmiştir" dedi. Bu tavizin arkasının da geleceğinin, AB nin de hükümetten böyle bir taviz beklediğini dile getiren Kutan, bu tavize karşılık Rumların Türkiye ile adeta dalga geçtiğini kaydetti. "Rum ne diyor; maskaralık diyor? Bayburt ilimiz kadar bile bir toprağa sahip olmayan, sözüm ona Rum devleti bizi rencide edecek laflar ediyor. Onurlu bir millet olarak bunlara tahammül edemiyoruz" değerlendirmesinde bulunan Kutan, bir liman ile beş liman arasında bir farkın bulunmadığını söyledi.

KKTC nin adım adım ortadan kaldırıldığını vurgulayan Kutan, böylesine önemli bir karardan Meclis in bile haberi olmadığını anımsatarak, şunları kaydetti: "Sadece AKP nin üst yönetiminin aldığı bir karar AB ye iletiliyor. Ne Meclis e haber veriliyor, ne de muhalefete danışılıyor. Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt bile kararı televizyondan öğrendiğini söylüyor. Böyle bir şey olabilir mi? KKTC de 40 bin askerimiz var. AB bu askerlerin çekilmesini istiyor. Genelkurmayın fikri alınabilir di"

Kamu-Sen Genel Başkanı Bircan Akyıldız, toplu görüşmelerde hükümetin kamu çalışanlarının hakkını vermediğini belirterek, memurların son dört yıl içinde ezildiğini söyledi. Talep ettikleri bin 23 YTL nin en düşük işçi ücretine göre belirlediklerini hatırlatan Akyıldız, "Amacımız memuru açlık sınırından kurtarmaktı. Ama bu hakkımız verilmedi" dedi. Haklarının gasp edildiğini vurgulayan Akyıldız, "Ancak haklarımızın bu şekilde gasp edilmesine müsaade etmeyeceğiz. Bu süreci hem yaşayacağız hem de yaşatacağız. Hesap sorulacaktır. Ancak bu hesap mahşer günü değil seçim günü sorulacaktır" diye konuştu. 

08 Aralık 2006 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Şehir Markaları

Siz de şehir markaları arasındaki yerinizi mutlaka alın...

+90 (212) 697 10 00
Reklam bilgi


Anket Özel araçlarda sigara yasağı uygulamasını nasıl değerlendiriyorsunuz?