Reklamı Kapat

Batı nın Doğu ya bakışı; Afganistan ve Irak ta aranmalı

Batı'nın Doğu'ya bakışı; Afganistan ve Irak'ta aranmalı

Mehmet BAYDEMİR / İSTANBUL

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür İşleri Daire Başkanlığı tarafından Cemal Reşit Rey Konser Salonu‘nda ünlü Filistinli düşünür Edward Said anısına düzenlenen ?Uluslararası Oryantalizm adlı sempozyumda konuşan entelektüeller, oryantalistlerin yanlış düşünceleri ve Batılıların Doğu ya bakışı hakkında görüş bildirdi. Önceki gün sona eren sempozyumda; Hasan Hanafi, Boby S. Sayyid, Reina Lewis, Pervez Manzoor ve Robert J. C. Young gibi dünyaca ünlü entelektüellerin yanı sıra Türkiye‘den Şerif Mardin, İlber Ortaylı, Jale Parla, Fuat Keyman ve Turgut Cansever‘in aralarında olduğu pek çok isim de tebliğ sundu. İngiltere Leeds Üniversitesi Sosyoloji Bölümü öğretim üyesi Dr. Bobby S. Sayyid, Oryantalizmin Batının anlattığı bir hikâye olduğunu söyledi. Sayyid, oryantalizmi Doğu‘daki problemleri ortaya koyan Batı‘nın kendini tanımlaması için oluşturduğu bir hikâye olarak tanımlayarak, oryantalizmde dünyanın ‘Batılılar ve diğerleri‘ olarak algılandığını vurguladı. Oryantalizm siyasi bir teori olduğunu kaydeden Sayyid, "Bu teorinin geçmişte kaldığını zannedenler yanılmaktadır. Çünkü Oryantalizm Batı‘da hala çok baskın bir söylemdir" dedi. "Afganistan, Irak ve Guantanamo ya bakın." diyen Sayyid, "Bunlar hep şiddetle anılmaktadır. Bunlar Batı nın Doğu ya bakışını ortaya koyuyor." şeklinde konuştu. ‘Şarkiyatçılık Ekseninde Medeniyetler Arası İlişki‘ oturumunda konuşan Prof. Hassan Hanefi de oryantalizmin sömürgecilik mantığıyla açıklanabileceğini söyledi. Aynı oturumda konuşan Prof. Dr. M. Mustafa El- Azami ise Oryantalist‘lerin Müslümanları bilinçli olarak karaladıklarını söyleyerek, "Oryantalistlerin Müslümanlar hakkında yazdığı hemen her şeyi inceledim. Belki Oryantalistler Müslümanlar hakkındaki yanlış düşüncelerden vazgeçerler diye kitaplar yazdım. Ancak beklediğim gerçekleşmedi" diye konuştu. ?Edward Said Anısına: Şarkiyatçılığın Sınırlarında Dolaşmak adlı oturumda konuşan Dr. Pervez Manzoo, terörün İslam‘la özdeşleştirilmeye çalışıldığını ve bunun tamamen yanlış olduğunu söyleyerek, "Bugün dünyada ortaya çıkan tamamen bir oryantalizmdir." şeklinde konuştu. Sempozyum kapsamında CRR fuayesinde ‘Oryantalist Gravürler‘ sergisi de açılırken sempozyuma katılım oldukça yoğun oldu.

Aslen Filistinli olan Edward Said 1935 yılında varlıklı bir Hıristiyan ailenin çocuğu olarak Kudüs‘te dünyaya geldi. 1948 yılında ailesi göçmen olarak Mısır‘a yerleşti ve İngilizce dışında başka bir dilin konuşulmasının yasak olduğu seçkin koloni okullarında eğitim aldı. Aldığı bu Anglosakson eğitim sırasında kendisine ?Avrupalı olmayan diğer olduğu da öğretildi. Üniversite eğitimini Princeton ve Harvard‘da tamamladı. 70‘lerin sonlarında Enver Sedat ve Yaser Arafat tarafından barış görüşmelerine Filistin temsilcisi olarak atandı. Sürgünde Filistin Parlamentosunda 14 yıl görev yaptı. 1978 yılında yayınlanan "Oryantalizm" (Şarkiyatçılık) üzerinde çok konuşulan ve tartışılan bir kitap oldu. 1990‘lı yılların başında lösemi hastalığına yakalanan Said, 25 Eylül 2003‘te New York‘taki bir hastanede 67 yaşında hayata veda etti.

11 Aralık 2006 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Şehir Markaları

Siz de şehir markaları arasındaki yerinizi mutlaka alın...

+90 (212) 697 10 00
Reklam bilgi


Anket Özel araçlarda sigara yasağı uygulamasını nasıl değerlendiriyorsunuz?