Reklamı Kapat

Irak halkına yardım toplantısı

Irak halkına yardım toplantısı

İSTANBUL

Irak‘ın da aralarında bulunduğu bazı Müslüman ülkelerden bilgin, düşünür ve sivil toplum kuruluşu (STK) temsilcileri, İstanbul‘da "Irak Halkına Yardım Toplantısı"nda biraraya geldiler. "Saldırganlığa Karşı Küresel Direniş Girişimi" tarafından Kaya Ramada Otel‘de düzenlenen toplantıya, Irak Türkmen Adalet Partisi Genel Başkanı Enver Bayraktar, Irak‘taki (Sünni) Müslüman Ulema Komitesi‘nin lideri Şeyh Haris El Dari, bazı Iraklı Sünni bilginler, Katar, Yemen ve Suudi Arabistan‘ın da aralarında bulunduğu ülkelerden STK temsilcileri ve düşünürler katıldı. Basına kapalı toplantının çıkışında gazetecilerin sorularını yanıtlayan Haris El Dari, Irak‘taki durumun ABD işgalinden kaynaklandığını ve işgalin çatışmayı körüklediğini söyledi.

ABD işgalinin hemen sona ermesi gerektiğini ifade eden El Dari, "istikrarsızlığın diğer bir nedeni olarak tanımladığı İran‘ı ise Irak halkı olarak kendilerinin bertaraf edebileceklerini" ileri sürdü. Türkiye‘nin, fiili olarak Irak‘ın içişlerine karışmadığını ve tarafsız bir duruşu olduğunu dile getiren El Dari, Türkiye‘den, diplomasi ve basın yoluyla Irak‘ın gerçek sorunlarının uluslararası alanda zikredilmesine yönelik çaba harcamasını istediklerini bildirdi. Saldırganlığa Karşı Küresel Direniş Girişimi Genel Sekreteri Abdurrahman Bin Amr Enaimi ise Türkiye‘de demokrasi ve özgürlük olduğu için toplantıyı İstanbul‘da gerçekleştirdiklerini kaydetti. Enaimi, uluslararası bir organizasyon olan Saldırganlığa Karşı Küresel Direniş Girişimi‘nin, Müslüman ülkeleri işgal ve saldırılara karşı korumak amacıyla konferans, toplantı, atölye çalışması ve ülke ziyaretleri düzenleyen bir düşünce kuruluşu olduğunu anlattı.

Sonuç bildirisi

Abdurrahman Bin Amr Enaimi, toplantının ardından sonuç bildirisini okudu. Bildiride, Irak‘taki insan hakları ihlallerinden ABD ve İranlı yöneticiler sorumlu tutularak, "ABD güçlerinin Irak‘tan tamamıyla çekilmesi ve İran‘ın, Irak‘ın içişlerine karışmaktan vazgeçmesi" istendi.

"Arap ve İslam hükümetlerinin Irak konusunda düş kırıklığı yaratan tutumlarına son vermeye çağrıldığı" bildiride, "işgalciler tarafından dayatılan siyasal düzen yerine Iraklılar‘ın dış müdahale olmadan yeni bir düzen tesis etmesi gerektiği" dile getirildi. Bu arada bayan gazeteciler, organizatörlerin uyarısı üzerine başlarını kapattıktan sonra sonuç bildirisinin açıklandığı salona kabul edildiler.

15 Aralık 2006 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Şehir Markaları

Siz de şehir markaları arasındaki yerinizi mutlaka alın...

+90 (212) 697 10 00
Reklam bilgi


Anket Özel araçlarda sigara yasağı uygulamasını nasıl değerlendiriyorsunuz?