Reklamı Kapat

Ofisinizi baştan tasarlayın

Ofisinizi baştan tasarlayın

İlk önce ofisinizde dekorasyon için ayrılan alanın büyüklüğünü belirleyin. Ofisinizin birkaç fotoğrafını çekin. Pencere, kapı elektrik prizleri, bilgisayar fişleri nerede diye bakın. Ofisinizin dekorasyonunu bunların oda içerisindeki konumuyla sınırlı tutmanız gerekecektir. Mobilyaları o yana bu yana çekerek olması muhtemel ihtimalleri belinize zarar vermemeye çalışarak deneyin.

Sonra doğru imaj türünü seçin. Muhafazakar bir işkolu veya şirkette çalışıyorsanız ofisiniz de muhafazakar bir imaj çizmelidir. Ama yenilikçi ve hareketli bir yerde çalışıyorsanız, o zaman da bunu yansıtacak bir ofis düzenlemelisiniz. Şirket imajını doğru yansıtma işinden sonra, dekorasyona kendi kişiliğinizi katmayı ihmal etmeyin. Bir spor dalı ile çok mu ilgilisiniz? Ormanları mı seversiniz? Yoksa seyahat etmeyi mi? Bu tür ilgi alanlarınızı ofis dekorasyonunuza katabilirsiniz.

Kişiliğinize ve şirket imajına uygun dekorasyon yapacağınız alanı belirledikten sonra ofisinize koyacağınız eşyaları seçme vakti gelmiştir. İşte o zaman internette gezinin. İnternette kişiliğinize uyun yüzlerce fikir bulabilirsiniz. Pencereyle engellenmemiş bir duvarınız varsa dekorasyonunuzda bu duvara kişiliğinizi yansıtacak tablo, süs vs. asabilirsiniz. Raflara seyahatlerinizde satın aldığınız anı eşyalarını koyabilirsiniz. Bir köşeye özel olarak gruplanmış bitkiler yerleştirebilirsiniz. Odanızın uygun yerlerine heykeller, vazolar, resim çerçeveleri ve diğer dekoratif eşyalar koyabilirsiniz.

Muhafazakar bir şirkette çalışan bir kişi eğer seyahati seviyorsa duvara bir dünya haritası asabilir. Çeşitli seyahatlerinde aldığı değişik şekilli vazolara çiçekler koyabilir. Bu sayede hem kişiliğini ve hem de şirketin muhafazakarlığını doğru bir biçimde yansıtmış olursunuz. Yenilikçi bir firmada çalışan bir kişi de eğer seyahati seviyorsa tropik bir sahili yansıtan bir duvar resmi asabilir. Vazolara kumsallardan topladığı deniz kabuklarını koyabilir. Pencereye tropik desenli perdeler asabilir. Raflara tropik hediyelik eşyalar yerleştirebilir. Böylece ofisine hem kişiliğini hem de şirket imajını doğru yansıtmış olur.

Bu düşünme tarzının sınırı yoktur. Doğru biçimde kişiselleştirilmiş olan bir ofis iş motivasyonunuzu artıracak ve size çok daha sıcak bir çalışma ortamı sağlayacaktır.

Vücut sağlığı açısından en önemli bölge sırt, omurlar ve bel bölgesidir. Bu yüzden yatak alırken en az 8-10 sene kullanacağınızı düşünerek en iyisini almaya özen göstermelisiniz.

Her birimizin, yatağın sertliği ve yastığımızın yüksekliği konusundaki tercihleri farklıdır. Kimi insan sert yataklarda daha rahat uyur, kimisi de yumuşak yatakları sever. Ancak eski bir yatakta yatmak, herkesin uyku kalitesini olumsuz etkiler. Bu nedenle ortası çukurlaşmış, engebeli, yayları bozulmuş yatakları yenilemek gerekir. Eskimiş ve formu bozulmuş yatakta uyuyan kişilerin sabah uyandıklarında sıkça karşılaştıkları sorun; bel ve sırt ağrıları, halsizlik ve yorgunluktur. Bu ağrılar, bir süre sonra ciddi sağlık problemlerine de yol açar. Bu durumda yatak en kısa zamanda değiştirilmelidir. Yaşamınızın üçte birini uyuyarak geçirdiğinizi unutmamalısınız. Vücut sağlığı açısından en önemli bölge sırt, omurlar ve bel bölgesidir. Bu yüzden yatak alırken en az 8- 10 sene kullanacağınızı düşünerek en iyisini almaya özen göstermelisiniz.

Araştırmalara göre iyi kullanılıp her ay en az bir kere ters yüz edilen bir yatağın ömrü maksimum 10 yıldır. Yatağınızın kumaşındaki lekelenme, yüzeyinde bozukluk, aşınma, yırtılma, çökme, gibi problemler, yatağınızın deforme olduğunu ve değiştirilmesi gerektiğini gösterir. Satın almayı düşündüğünüz yatağın üzerine uzanın.

Yatağın sertliği, yumuşaklığı ve rahatlığı hakkında yatağın üzerine uzanarak karar verin. Omuz ve kalçanızın rahat olup olmadığını kontrol edin. Yatağın içinde kullanılan malzemeleri, dışındaki kumaşın kalitesini ve kullanılan yay sistemini kontrol edin.

Eski yatağınızla yeni bir yatağı karşılaştırırken, 10 yıldır yatağınız değiştirmediğinizi unutmayın. Yatak teknolojisindeki son gelişmeler sizi şaşırtabilir.

İç yay sisteminin yoğun olması ise vücut ağırlığını yatağa daha eşit yayar ve rahatlığı arttırır. Yaylanma ve esneme özelliği ile yatak vücudun kıvrımlarına uyum sağlar ve dolayısıyla zarar görmez.

Kaliteli yataklarda yay konstrüksiyonunun üzerinde, üst dolgu malzemelerinin yaylarla temasını önleyecek koruyucu, sert bir malzeme bulunmalıdır. Bu malzemelerin üzerinde ise dolgu katmanları bulunmalıdır. Bu bölüm size gerçek rahatlığı sağlar. Ayrıca yatağın uygun baza veya karyolanın üzerinde kullanılması gerekir. Sert zeminler tercih edilmelidir. Uygun zemin, yatağınızın dayanıklılığını arttırmakla beraber, performansını yükseltir.

Yatak koruyucusu kullanmanız, yatağınızın kirlenmesini önler, dayanıklılığını arttırır. Yatağınızı periyodik aralıklarla ters ? yüz edin. Bu, hep aynı alana ağırlık gelmesini engeller. Yatağınızı taşırken, yerini değiştirirken katlamayın. Yay konstrüksiyonlarında deformasyona yol açar.

16 Aralık 2006 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Şehir Markaları

Siz de şehir markaları arasındaki yerinizi mutlaka alın...

+90 (212) 697 10 00
Reklam bilgi


Anket Özel araçlarda sigara yasağı uygulamasını nasıl değerlendiriyorsunuz?