Reklamı Kapat

BSE görülen ülkelerden ithalata izin verilmemeli

BSE görülen ülkelerden ithalata izin verilmemeli

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Başkanı Şemsi Bayraktar, BSE (deli dana) hastalığı çıkan ülkelerden damızlık hayvan ithalatının yapılmaması gerektiğini bildirdi.

TZOB Başkanı Bayraktar, yaptığı yazılı açıklamada, deli dana hastalığı nedeniyle AB ve sonraki yıllarda da hastalığın çıktığı diğer ülkelerden her türlü canlı hayvan ve hayvansal ürünlerin ithalatına yasak konulduğunu hatırlattı.

Fakat son zamanlarda hayvancılık sektöründe büyük ölçekli işletmelerin kurulmaya başlanmasının bu yasağın delinmesi girişimlerini de beraberinde getirdiğini kaydeden Bayraktar, özellikle AB ülkelerindeki hayvanların yüksek verimli olduğu ve damızlık açığı gibi söylemlerin de bu tür girişimlerin gerekçelerini oluşturduğunu ifade etti.

Büyük işletmelerin ihtiyaç duyduğu açığın kapatılmasına yönelik AB ülkelerinden damızlık hayvan ithalatının açılması için siyasi ve bürokratik anlamda da baskı oluşturulmaya çalışıldığını savunan Bayraktar, açıklamasında şu görüşlere yer verdi: "Kurulan ve kurulması düşünülen bu işletmeler, ülkemizde yeterli miktarda damızlık hayvan bulamadıklarını, ülkemizdeki süt hayvanlarının verimlerinin düşük olduğunu, bir çok hayvanda hastalık olduğunu gerekçe göstererek damızlık hayvan ithalatına izin verilmesini istemekte, bu ithalatın da deli dana hastalığı çıkan AB ülkelerinden yapılmasını talep etmektedirler.

Bilindiği üzere deli dana hastalığı, geçen yıl da İsveç de çıkmasıyla birlikte bütün AB ülkelerinde görülmüştür. Hastalığın ortaya çıkış süresi çok uzun zaman alabilmekte, canlı hayvanlarda tespit edilememekte, sadece hasta hayvanın kesim sonrası beyninin incelenmesi ile tespit edilmektedir. Bu nedenle Türkiye, bu hastalığın çıktığı bütün ülkelerden her türlü canlı hayvan ve hayvansal ürün ithalatını yasaklamıştır. Hastalığın ne kadar tehlikeli olduğu göz önüne alınacak olursa bu tür yaklaşımlar ve taleplerin gerek tüketiciler, gerekse üreticiler olarak kabul edilemez nitelikte olduğu söylenebilir. Çünkü böyle bir isteğin yerine getirilmesi, gerek ülke hayvancılığını, gerekse tüketici olarak ülke insanlarımızın sağlığını riske sokmak anlamına gelmektedir."

16 Aralık 2006 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Şehir Markaları

Siz de şehir markaları arasındaki yerinizi mutlaka alın...

+90 (212) 697 10 00
Reklam bilgi


Anket Özel araçlarda sigara yasağı uygulamasını nasıl değerlendiriyorsunuz?